Strona główna»Artykuły»Bagażnik rowerowy na hak. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto go mieć?

Bagażnik rowerowy na hak. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto go mieć?

Każdy miłośnik rowerowych wycieczek prędzej czy później dojdzie do momentu, gdzie zrozumie, że stałe pokonywanie tych samych tras zaczyna być nużące oraz przestaje dawać radość i satysfakcję. Jeśli marzy Ci się jazda na rowerze po nowych terenach i chcesz do nich szybko dotrzeć musisz mieć bagażnik rowerowy do swojego samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu akcesoriów. Różnią się one między sobą nie tylko ceną i jakością, ale także sposobem i miejscem ich montażu. Z poniższego tekstu dowiesz się, dlaczego najlepszym rozwiązaniem jest bagażnik rowerowy na hak.

Bagażnik rowerowy na hak. Jakie ma zalety?

Najważniejszym czynnikiem podczas przewożenia rowerów autem jest bezpieczeństwo a zaraz po nim wygoda w użytkowaniu. Coraz więcej ludzi sięga właśnie po bagażnik rowerowy na hak ze względu na to, że spełnia on obydwa wspomniane warunki. Bagażnik na hak jest bezpieczny w użytkowaniu, nie zmienia aerodynamiki pojazdu w przeciwieństwie do uchwytów dachowych, gdyż umieszczony jest bezpośrednio za samochodem. Daje to widocznie mniejsze spalanie podczas podróży. Nie warto wydawać pieniędzy na bagażniki wykonane ze słabych materiałów. W ten sposób ryzykujesz, że Twoje rowery lub samochód zostaną uszkodzone. Pamiętaj także o tym, że tablica rejestracyjna oraz światła samochodu muszą być widoczne. Łatwo znaleźć bagażniki rowerowe na hak, które wyposażone są we wszystkie światła, które poprawią Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Na Polskich drogach często widuje się rowery, przewożone na dachu samochodu. Zadaj sobie pytanie, czy jest to odpowiedni sposób dla Ciebie? Czy chcesz wkładać rowery na dach i później je ściągać? Wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie właśnie platformy rowerowej na hak, dzięki której załadujesz od 2 do 4 rowerów samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Łatwo znaleźć modele, które posiadają systemy antykradzieżowe dla bezpieczeństwa Twoich rowerów, ale i samej platformy, którą będziesz mógł zostawić zapiętą na haku nie obawiając się o kradzież. Warto również znaleźć taki bagażnik na hak, który posiada funkcję odchyłu dzięki czemu dostaniesz się do bagażnika swojego auta bez konieczności ściągania rowerów, jest to naprawdę przydatna funkcja, którą powinien mieć każdy dobry bagażnik na hak. Jeśli lubisz wygodę i bezpieczeństwo, bagażnik na hak jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czy bagażnik na hak trzeba rejestrować?

Polskie prawo nie wymaga rejestracji bagażnika na hak. Natomiast, aby legalnie z niego korzystać trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza z nich to tablica rejestracyjna, która jest zasłaniana przez rowery jak i sam bagażnik. Najprostszym rozwiązaniem, jest dorobienie 3 tablicy rejestracyjnej i umieszczenie jej na stale w bagażniku. Należy pamiętać, że według obowiązującego w Polsce prawa drogowego nie można przełożyć, którejkolwiek tablicy rejestracyjnej do bagażnika rowerowego. Druga rzecz to światła drogowe auta, które również są zasłaniane przez rowery. Rozwiązanie tych dwóch kwestii jest niezwykle proste, ponieważ nietrudno znaleźć platformy rowerowe na hak, które mają wbudowane miejsce na tablice rejestracyjną i wyposażone są w światła z przepięciem 7-pin i 13-pin.

Bagażnik na hak czy jest bezpieczny?

Zastanawiasz się, czy przewóz rowerów w bagażniku montowanym na hak holowniczy jest bezpieczne? Odpowiedź brzmi: tak. Jednak, żeby tak było, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim jakość. Lepiej nie ryzykuj uszkodzenia rowerów i samochodu wybierając bagażniki kiepskiej jakości. Szukaj solidnych i sprawdzonych marek, które cieszą się renomą w branży. Bagażnik, aby był bezpieczny, powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpornych nie tylko na obciążenia i uderzenia, ale także na panujące warunki atmosferyczne. Ponadto bagażnik powinien być wykonany z dbałością o każdy szczegół, a wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo Twoje, sprzętu i pojazdu. Odpowiednia budowa bagażnika nie pozwoli na uszkodzenia karoserii Twojego auta przez rowery.  Musisz pamiętać o tym, aby nie przekraczać danej prędkości zalecanej przez producenta. Zazwyczaj jest to ok. 130 km/h. Pamiętaj również o mądrej jeździe po nierównych drogach. Nawet najlepszy bagażnik, może ulec uszkodzeniu, jeśli nie dostosujesz prędkości jazdy po wybojach mając zapakowane rowery na swoim bagażniku.

Teraz już wiesz, że jeśli cenisz sobie wygodę i bezpieczeństwo warto postawić na bagażnik rowerowy na hak. Daje on bardzo dużą swobodę w transportowaniu rowerów na małe czy to duże odległości.

Poprzedni artykuł

Kiedy w ciągniku zastosować olej silnikowy klasy ACEA E9?

Następny artykuł

Poznaj rowery Scott dla kobiet i mężczyzn idealne na każdą trasę

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.