Strona główna»Artykuły»Ceny aut używanych – dlaczego rosną?

Ceny aut używanych – dlaczego rosną?

Ceny używanych samochodów tej wiosny są znacznie wyższe niż w poprzednich latach. Prognozy na następne miesiące również nie napawają optymizmem. Dlaczego tak się dzieje? Zostań z nami, by poznać przyczyny wzrostów cen aut używanych.

Obecna sytuacja na rynku

Tak drogo nie było od dawna. Mając na uwadze fakt, że rynek aut używanych funkcjonuje w podobnym kształcie od około 30 lat, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tak drogo nie było jeszcze nigdy. Niektóre modele są nawet 15% droższe niż jeszcze rok temu! Co więcej, z rynku aut spalinowych dochodzi coraz więcej newsów zwiastujących nadejście jego końca. Co prawda, zanim samochody spalinowe na dobre znikną z salonów, minie co najmniej kilkanaście lat. Wzrosty ich cen zaczynamy jednak obserwować już teraz.

Dlaczego ceny aut używanych rosną?

Prognozy i zapowiadane regulacje dotyczące rynku aut spalinowych to nic w porównaniu z ekonomicznymi konsekwencjami pandemii. Nie ulega wątpliwości, że wydarzenia z lat 2020 i 2021 stanowią główną przyczynę wzrostów cen samochodów używanych. Gdy rozpoczęła się pandemia, wielu Polaków odłożyło plany zakupu auta na przyszłość. Co więcej, w 2020 roku na polskim rynku pojawiło się 16% aut mniej niż w roku poprzednim. Tak drastyczne zmiany były spowodowane restrykcjami epidemiologicznymi i utrudnieniami w poruszaniu się. W konsekwencji w roku 2021 pojawiło się znacznie więcej potencjalnych kupców niż w poprzednich latach. Rynek reaguje na determinację kupujących wzrostami cen, które obecnie obserwujemy. Należy pamiętać także o inflacji, która powoduje wzrosty cen nie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Na koniec stycznia 2022 wynosiła ona całe 9,2%. Prognozy również nie są optymistyczne. Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że ryzyko kształtowania się inflacji utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego NBP na rok 2022.

Kto korzysta, a kto traci?

Zmiany warunków na rynku utrudniają życie większości jego uczestników, lecz w tym samym czasie tworzą nowe możliwości. Wiele osób zajmujących się sprzedażą aut używanych zyskało na obecnej sytuacji. Dynamicznie rosnące ceny powodują, że coraz więcej kupujących zwraca mniejszą uwagę na wydawane kwoty. Dzięki temu sprzedawcom znacznie łatwiej podnosić ceny produktów w niezauważony sposób. Oczywiście nie wszyscy ludzie zajmujący się handlem aut używanych zarabiają teraz więcej. Należy pamiętać, że zostały zaburzone także łańcuchy dostaw. Oznacza to, że wiele produktów, a w tym aut oraz ich części, nie jest tak dostępna, jak wcześniej. Niektórzy sprzedawcy stracili zaufanych dostawców, w związku z czym musieli budować od nowa wewnętrzne procesy w swoich firmach. Na wzrostach cen zyskują więc tylko ci handlarze, których nie dotknęły bezpośrednio zaburzenia łańcuchów dostaw. Obecna sytuacja może stanowić świetną okazję także dla tych, którzy planują sprzedać swoje używane auto. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, odwiedź portal https://otomotoklik.pl/. Znajdziesz tam oferty aut takich jak Twoje, a także poznasz widełki cenowe, w których będziesz mógł sprzedać swój egzemplarz.

Poprzedni artykuł

Jaki kask warto zakupić do jazdy na motocyklu?

Następny artykuł

Felgi Japan Racing

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.