Strona główna»Samochody»Crossover i SUV – dużo podobieństwa i różnice

Crossover i SUV – dużo podobieństwa i różnice

Mimo wielu podobieństw, samochody z nadwoziem typu crossover znacznie różnią się od SUV’ów, do których są rażąco podobne. Na czym więc polega różnica pomiędzy nimi? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różnią się crossover i SUV!

Crossover, czyli auto stworzone do jazdy po mieście

Samochody typu crossover to auta, które powstały z myślą o poruszaniu się po mieście. Niektóre z nich mogą pochwalić się napędem na cztery koła, co sprawia, że znakomicie poradzą sobie one także i w dłuższych trasach. Jednak niestety nie nadają się one do jazdy po nieutwardzonych. Jest tak ze względu na ich zawieszenie, które de facto również występuje w SUV–ach. Nawiązuje również do tego nazwa „crossover”, która oznacza skrzyżowanie nadwozia SUV’a z innym rodzajem karoserii – głównie typu hatchback, choć można spotkać również wersję kombi, coupe, minivan, a nawet i cabrio. Podniesiony prześwit jak w SUV’ach poprawia komfort jazdy autem po mieście. Pokonywanie dziur w jezdni i wysokie krawężniki przestają bowiem być problemem.

SUV, czyli terenówka i osobówka w jednym

Warto zacząć od tego, co kryje się za skrótem SUV. Określenie Sport Utility Vehicle, czyli sportowy samochód użytkowy. Pojazd ten stanowi bowiem połączenie najlepszych cech pojazdów osobowych, sportowych i terenowych. W efekcie powstało więc komfortowe i przestronne auto, które posiada silnik i osiągi samochodów sportowych. Ponadto SUV posiada również podwyższone zawieszenie i napęd na cztery koła, co sprawia, że samochód ten poradzi sobie nawet na trudnych i wymagających drogach. SUV–y wyróżniają się również małym spalaniem, co sprawia, że pojazd ten staje się jeszcze bardziej praktyczny.

Crossover i SUV – dużo podobieństwa i różnice 9

Crossover a SUV – różnice

Oba typy aut różnią się od siebie po rodzaju napędu, jaki się w nich pojawia. W crossrover’ach napęd na wszystkie koła jest ogromną rzadkością. Zwykle bowiem wykorzystuje się w nich napęd na przednią oś. Z kolei w autach z nadwoziem SUV pojawia się napęd AWD, który stwarza olbrzymie możliwości na jezdni, a nawet i nawierzchniach nieutwardzonych. W odróżnieniu od crossrover’ów napęd AWD sprawdzi się także podczas wypadu do lasu, nad jezioro, a nawet i w góry. Wielu użytkowników wybiera SUV’y również ze względu bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że napęd na cztery koła zapewnia lepszej przyczepności na śliskiej nawierzchni. W dodatku pozwala również kontrolować auto w warunkach zimowych.

Różnice pomiędzy crossover’em a SUV’em  widoczne są również w gabarytach i wadze pojazdu. SUV’y są większe i cięższe od crossrover’ów. Dlatego też w autach typu SUV panuje więcej miejsca, co podnosi komfort użytkowania – zwłaszcza jeżeli podróżuje się w kilka osób. Warto również zaznaczyć, że niektóre modele SUV’ów zostały doposażone w 2 rzędy tylnych siedzeń, przez co sprawdzą się również jako samochód dla dużych rodzin. Kolejną zaletą tych aut jest ich pakowność, która znacznie przekracza możliwości crossroverów. W bardzo wielu przypadkach znajduje się w nich także znacznie mocniejszy silnik. Największa różnica pomiędzy nimi polega jednak na tym, że w SUV’ach występuje podwyższony prześwit, co sprawia, że auto śmiało może poruszać się po nawierzchni gorszej jakości.

Poprzedni artykuł

Jak działa wideorejestrator?

Następny artykuł

Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *