Strona główna»Warsztat»Daj oddech swojemu pojazdowi – kilka słów o filtrach samochodowych

Daj oddech swojemu pojazdowi – kilka słów o filtrach samochodowych

Chyba żaden z nas nigdy nie chciał by przejść przez mękę, jaką jest choroba płuc. Dlatego badamy się, chodzimy do lekarzy. Płuca mamy tylko jedne, nie możemy ich wymienić. Co prawda, „choroba płuc” naszego pojazdu to nie to samo, jednak warto przyjrzeć się naszym maszynom, czy z filtrami powietrza – ich narządami oddechu – wszystko w porządku.

Płuca na wymianę!

Płuca samochodu na szczęście można, a nawet trzeba poddać wymianie. Jeśli nie jeśli nie wykonujemy zbyt dużej ilości kilometrów przy pomocy samochodu, filtry powietrza powinniśmy wymieniać raz do roku bądź co dwa lata. Standardowo jednak musimy wymieniać filtry po przejechanych od 20 000 do 40000 kilometrów. Sprecyzowany opis czasu wymiany filtra, zawsze powinien podać producent danego samochodu.

Profilaktyka ochrony silnika

Płuca naszego pojazdu nastawione są na ciągłe zanieczyszczenia. Służą one do wychwytywania piasku, kurzu, pyłków kwiatowych, bakterii, sadzy, spalin oraz zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Filtry samochodowe mają za zadanie sprawić, aby te zanieczyszczenia nie dostały się do silnika samochodowego. Nieregularnie wymieniając filtry powietrza znajdziemy się na prostej drodze do jego zatkania. A zatkanie to prowadzi do zbyt szybkiego zużycia się elementów ciernych silnika. Ponadto, znacznie zanieczyszczony filtr powietrza powoduje na spadek mocy i wyższe zużycie paliwa zakłócając proces spalania. Może doprowadzić do tego, że silnik zacznie pracować w trybie awaryjnym. Warto więc regularnie wymieniać filtry samochodowe, aby nie musieć w konsekwencji naszej nieuwagi, inwestować w naprawę silnika.

Konwencjonalnie czy naturalnie?

Włókna, z jakich wykonane są filtry samochodowe mogą być zarówno pochodzenia sztucznego jak i naturalnego. W w którego rodzaju materiały powinniśmy zainwestować przy ich wyborze? W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzają się materiały pochodzenia sztucznego. Dobrze nam znany poliester będzie tutaj najefektywniejszym tworzywem. Dlaczego lepiej nie eksperymentować z „medycyną naturalną” w przypadku naszych samochodów? Filtry powietrza wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego takich jak np. celuloza są o wiele mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz na przeciążenia termiczne. Więcej dowiesz się na: https://pzlsedziszow.pl/filtry-powietrza/

Leczenie bez wyjazdu z parkingu

Filtry oddechowe możemy wymienić na własną rękę, niekoniecznie musimy od razu udać się „lekarza” jakim jest mechanik samochodowy. Nie warto jednak w tym przypadku korzystać z babcinych sposobów. Koniecznie należy skorzystać z najlepszej jakości sprzętu samochodowego oraz poprosić o pomoc sprawdzonego kierowcę.

Poprzedni artykuł

Czym jest monitoring GPS?

Następny artykuł

Jak zabezpieczyć swoi garaż

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *