Strona główna»Artykuły»Dlaczego warto powierzyć czyszczenie tapicerki samochodowej profesjonalistom?

Dlaczego warto powierzyć czyszczenie tapicerki samochodowej profesjonalistom?

Samochód z pewnością jest nabytkiem, który przynosi wiele korzyści. Nie tylko ułatwia przemieszczanie się, ale sprawia też, że jest ono bardziej komfortowe. Dzięki samochodowi bez problemu można zabrać ze sobą bagaże, przywieźć większe zakupy, czy też podróżować w ciepłej kabinie podczas opadów deszczu lub śniegu. Jazda własnym autem dostarcza też wiele przyjemności. Jej warunkiem jest jednak odpowiednia pielęgnacja wnętrza.

Dlaczego warto zadbać o tapicerkę samochodową?

Eksploatacja samochodu zależy od wielu czynników, które warunkują to, jak często i jak intensywnie korzysta się z własnego auta. Dlatego też wnętrze kabiny nie jest w tym samym stopniu narażone na zanieczyszczenia. Z pewnością będą one mniejsze, jeśli pojazd służy jedynie kierowcy do dojazdów do pracy, a większe, gdy codziennie wozi nim małe dzieci czy zwierzaki.

Na zabrudzenia najbardziej narażona jest tapicerka samochodowa. To na niej siada się w ubraniu wnoszonym z dworu, często mokrym od deszczu czy śniegu, a niekiedy nawet zabłoconym. Na samochodowych kanapach stawia się torby i układa inne przewożone przedmioty, które pozostawiają po sobie drobiny zanieczyszczeń. Problemem mogą też być rozlana kawa, pokruszone jedzenie, tłuszcz czy soki owocowe, jeśli w trakcie jady pasażerowie jedzą lub piją.

Jednocześnie tapicerka samochodowa, zwłaszcza tekstylna, wchłania w siebie wilgoć i zanieczyszczenia, stając się idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. Dotykając jej podczas jazdy, pasażerowie są narażeni na różne infekcje czy działanie alergenów. To jeden z powodów, dla którego warto dbać o tapicerkę.

Jak wygląda czyszczenie tapicerki samochodowej?

Czyszczenie tapicerki w samochodzie składa się z kilku etapów. Zaniedbanie lub pominięcie jednego z nich może sprawić, że efekty będą tymczasowe, a plamy czy zabrudzenia bardzo szybko pojawią się ponownie. Poszczególne etapy czyszczenia obejmują:

  • usunięcie z kabiny samochodu wszelkich przedmiotów,
  • jeśli to możliwe, wymontowanie przednich foteli,
  • dokładne odkurzenie tapicerki w celu usunięcia luźnych cząstek zanieczyszczeń (warto zadbać o odpowiednią moc ssącą odkurzacza i wyposażenie go w wąską końcówkę),
  • naniesienie środka piorącego na tapicerkę,
  • przetarcie plam miękką gąbką, a intensywniejszych zabrudzeń – szczotką,
  • zebranie resztek środka piorącego czystą szmatką,
  • dokładne wysuszenie tapicerki.

Aby bez przeszkód wyczyścić tapicerkę, należy wybrać do tego odpowiednio ciepły i pogodny dzień. Dzięki temu suszenie wnętrza będzie szybkie i efektywne, a cały zabieg zajmie znacznie mniej czasu.

Co może pójść nie tak przy czyszczeniu tapicerki samochodowej?

Utrzymanie tapicerki w czystości wymaga systematyczności. Zaniedbanie tej czynności sprawi, że brud wniknie głęboko w materiał i będzie bardzo trudny do usunięcia. Zastosowane wówczas intensywne czyszczenie może nawet doprowadzić do uszkodzenia tkaniny, a wtedy niezbędna będzie jej kosztowna wymiana.

Równie ważny jest dobór odpowiednich środków piorących do rodzaju tkaniny, z której wykonano tapicerkę. Podczas samodzielnych prób czyszczenia niektórzy właściciele samochodów wykorzystują myjki parowe. Warto jednak pamiętać, że tkaniny syntetyczne najczęściej pierze się w niskich temperaturach. Pranie parą niestety może powodować kurczenie się tkaniny.

Utrzymujące się na tapicerce trwałe zabrudzenia skłaniają do ich intensywnego szorowania. W konsekwencji może to doprowadzić do odbarwienia materiału, jego wytarcia, a nawet przedziurawienia. Firmy oferujące pranie tapicerek samochodowych mają na takie plamy swoje sposoby, które są mniej inwazyjne i bezpieczniejsze.

Kto może wykonać czyszczenie tapicerki samochodowej?

Aby auto było czyste i zachowało pierwotną estetykę wnętrza, wymaga profesjonalnego podejścia. Do prawidłowej pielęgnacji warto zatrudnić firmę, która specjalizuje się w takich pracach. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że zastosowane środki będą odpowiednie, a efekty satysfakcjonujące.

Pranie tapicerki samochodowej w Warszawie możesz powierzyć firmie Gal Serwis, która świadczy takie usługi również z dojazdem do klienta. W tym celu wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Pamiętajmy, że czysty i zadbany samochód zapewnia większą przyjemność z jazdy w zdrowych i bezpiecznych warunkach. Aby taki pozostał przez wiele lat, należy o niego dbać i czyścić tapicerkę co najmniej raz na kilka lat. Natomiast w przypadkach, gdy po dłuższej podróży pojawią się intensywne zabrudzenia – warto zlecić taką usługę wcześniej. Łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia, zanim wchłonie je tkanina.

Poprzedni artykuł

W czym pomoże Ci kalkulator rat kredytu samochodowego?

Następny artykuł

Jak wybrać środek do czyszczenia skóry w samochodzie?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.