Strona główna»Technika w motoryzacji»Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów?

Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów?

Skrzynia biegów jest jednym z najbardziej zaawansowanych mechanicznie elementów układu napędowego. Ze względu na dużą liczbę ruchomych części ryzyko wystąpienia awarii lub usterek wzrasta, szczególnie w przypadku intensywnej eksploatacji oraz agresywnego stylu jazdy.

Szybkie rozpoznanie pierwszych objawów zwiastujących poważniejsze problemy ze skrzynią biegów jest niezwykle istotne z perspektywy bezpieczeństwa drogowego i optymalizacji kosztów naprawy. Zwlekanie do ostatniej chwili z wizytą u mechanika to jeden z najgorszych sposobów na oszczędzanie, ponieważ zatarte lub połamane części wewnątrz skrzyni mogą poważnie uszkodzić pozostałe elementy układu napędowego (np. silnik, wały napędowe, piasty kół itp.).

Jak samodzielnie zdiagnozować potencjalne usterki skrzyni biegów? Co zrobić w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu skrzyni? Ile kosztuje naprawa lub regeneracja skrzyni biegów? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Jakie objawy najczęściej zwiastują zbliżająca się awarię skrzyni biegów?

Wbrew pozorom diagnozowanie prawidłowego działania skrzyni biegów nie ogranicza się jedynie do stwierdzenia, że wszystkie biegi działają. Regularny serwis pozwala oczywiście zminimalizować ryzyko awarii spowodowanej niedostateczną ilością oleju lub dolaniem nieodpowiedniego preparatu, ale to przecież nie wszystko. Jednym z najprostszych do przeoczenia objawów nieprawidłowego działania skrzyni jest zbyt duży luz na drążku zmiany biegów. Niezależnie od tego, czy wciśnięty jest gaz, czy pojazd stoi bez odpalonego silnika, nie powinien on latać na boki.

Dużo mniej poważnym, aczkolwiek podobnym symptomem może być zbyt mały lub zbyt duży skok pedału sprzęgła. Do najgroźniejszych objawów nieprawidłowego działania skrzyni zaliczyć trzeba także charakterystyczne zgrzytanie, które pojawia się najczęściej w trakcie zmiany biegów. Może pojawić się ono w też w chwili agresywnego zwiększenia obrotów silnika lub nagłego hamowania. W wielu przypadkach dźwięk ten przypominać może także wycie, piłowanie.

Do najgroźniejszych symptomów awarii skrzyni biegów zaliczyć trzeba także wyskakiwanie drążka zmiany biegów, które objawia się samoczynnym przesuwaniem dźwigni w czasie zmiany biegów. Jeżeli w trakcie wciskania gazu drążek obija się lub wyskakuje z ręki to najlepiej jak najszybciej udać się na diagnozę do profesjonalnego mechanika.

Regeneracja skrzyń biegów – Poznań. Ile kosztuje naprawa z MSM Technic?

W kwestii takiej jak regeneracja skrzyń biegów Poznań to jedno z wielu miast na terenie Europy, w których skorzystać można z usług profesjonalistów z MSM Technic. Dzięki świetnie rozwiniętemu zapleczu technicznemu, które składa się m.in. z nowoczesnego parku maszynowego, Laboratorium Turbo, tokarni oraz zaawansowanej fabryki, specjaliści z MSM Technic są w stanie naprawić skrzynie biegów w dowolnym samochodzie osobowym albo dostawczym. Oferta firmy obejmuje też regenerację skrzyni, co w przypadku poważniejszych usterek jest dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Koszty zregenerowanych modeli manualnych skrzyń biegów sprawdzić można na stronie MSM Technic, zaś w przypadku trudności ze znalezieniem optymalnego rozwiązania zachęcamy do kontaktu telefonicznego z wykwalifikowanymi konsultantami.

Poprzedni artykuł

Crossover i SUV – dużo podobieństwa i różnice

Następny artykuł

Przewody hamulcowe – ważny podzespół motocyklowego układu hamulcowego

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.