Strona główna»Artykuły»Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na motocyklu typu cross?

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na motocyklu typu cross?

2
Udostępnień
Pinterest Google+

Motocross jest jedną z najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin sportowych związanych z motocyklami. Jednak poruszanie się po bezdrożach niesie za sobą wysokie prawdopodobieństwo upadku lub kontuzji. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo, poruszając się po leśnych lub górskich traktach?

Jazda motocyklem typu cross przypomina offroadowe starty samochodowe. Motocyklista w szybkim tempie pokonuje kolejne kilometry dróg szutrowych, skalnych, piaszczystych lub innych, omijając przy tym gładkie i asfaltowe trasy. Motocross to wspaniała zabawa, jednak bez zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa może skończyć się boleśnie.

Cross ma to do siebie, że łatwo stracić na nim równowagę. Nierówna droga, dziury, sypka nawierzchnia – to wszystko sprawia, że przyczepność na motocyklu jest bardzo mała. Nawet niewielki błąd może przyczynić się do upadku. Poza tym musisz mieć świadomość, że wylatujące spod kół kamienie, szyszki, kawałki gałęzi itp. mogą uderzyć w Twoje ciało i głowę, powodując kontuzję, a niekiedy nawet krwotok.

Jak chronić się przed kontuzjami na motocyklu crossowym?

Skuteczna ochrona przed kontuzjami na motocrossie to przede wszystkim odpowiedni kask i ubranie. Zacznijmy od tego pierwszego. Kaski typu cross muszą charakteryzować się wysoką ochroną głowy. Posiadają wydłużoną część szczękową, aby ułatwić Ci oddychanie w czasie jazdy i lepiej zabezpieczać wrażliwą szczękę przed zderzeniem z ziemią.

Tego typu elementy muszą posiadać wysokiej jakości gąbkę, która odpowiednio dostosuje się do Twojego ciała oraz wypustki na okulary, jeżeli musisz w nich jeździć. Skorupa powinna być z kolei wykonana z włókna węglowego, aby w pełni i skutecznie chronić głowę w razie ewentualnego upadku. Tak wykonane są między innymi kaski FOX, przystosowane do profesjonalnej i amatorskiej jazdy motocross.

Równie ważne co kask są odpowiednie ubrania, przystosowane do jazdy na motocyklu crossowym. Odzież cross musi być wykonana z materiałów najwyższej klasy – z jednej strony powinny być wygodne (nie mogą one w żadnym stopniu krępować Twoich ruchów), a z drugiej muszą zapewniać wysoką ochronę w razie upadku lub trafienia kamieniem.

Ochraniacze to podstawa

Poza głową, drugą partią ciała, którą musisz chronić jest kręgosłup. Uszkodzenie kręgosłupa (albo – co gorsza – rdzenia kręgowego) może oznaczać nawet całkowity paraliż. Z tego względu konieczne jest zainwestowanie w wysokiej klasy ochraniacze. Na motocross najlepiej mieć w pełni zabudowaną zbroję motocyklową z dodatkowym kapturem chroniącym szyję. Zbroja powinna być wykonana z trwałych tworzyw, które wytrzymają spore przeciążenia i uderzenia. Jednocześnie bardzo ważny jest rozmiar – każda część musi być dokładnie dopasowana do Twojego ciała.

Jeżeli masz już zabezpieczoną głowę i kręgosłup, to możesz przejść do kolejnych partii ciała. Zainwestuj w wysokiej klasy ochraniacze na nogi oraz kolana. Te zabezpieczą Cię przed otarciami czy przecięciami, a w razie ewentualnego upadku również złamaniem. Ochraniacze na nogi i kolana dopasuj do kształtu ciała, aby z jednej strony mocno przylegały do jego powierzchni, a z drugiej były wygodne i nie krępowały Twoich ruchów.

Na koniec czas na buty i rękawice. Buty muszą być wysokie oraz chronić kostki, miejsca nad stopą i palce. Pamiętaj, że podczas jazdy crossem Twoje nogi są wyjątkowo narażone na uszkodzenia, ponieważ nawet szyszka wylatująca spod motocykla może Cię zranić. Co więcej, w przypadku utraty równowagi będziesz starał się podeprzeć, a nieodpowiednie obuwie naraża Cię w takiej sytuacji na poważną kontuzję w postaci zwichnięcia, skręcenia lub złamania. Z kolei rękawice muszą być pełne, wykonane najlepiej ze skóry i wyposażone w protektory na stawach.

Dobierz najlepsze ubrania do jazdy crossem

Na koniec możesz wybrać najlepsze kombinezony do jazdy motocrossem. Wybierz fason, krój i kolor, który będzie Ci się najbardziej podobał. Pamiętaj, żeby postawić na ubrania wykonane z wytrzymałych materiałów. W ten sposób posłużą zdecydowanie dłużej i pozwolą na komfortową jazdę w każdych warunkach – niezależnie czy trafi Ci się trening w słońcu czy w deszczu.

Jak widzisz, wybór elementów ochronnych na motocross jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj, żeby starannie zadbać o wysokiej klasy kask i ochraniacze – tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczną i komfortową jazdę po najtrudniejszych trasach offroadowych.

Poprzedni artykuł

12 faktów o marce Toyota, których możesz nie znać

Następny artykuł

This is the most recent story.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *