Strona główna»Artykuły»Maglownica w samochodzie – jak działa?

Maglownica w samochodzie – jak działa?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czym tak naprawdę jest maglownica w samochodzie? Wbrew pozorom dla wielu osób nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, w końcu nie każdy z nas jest mechanikiem samochodowym. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym potrzebom, a co za tym idzie sprawdzić, czym tak naprawdę jest maglownica oraz sprawdzić, jakie są główne objawy jej uszkodzenia w samochodzie osobowym.

Czym jest maglownica?

Maglownica to nic innego jak potoczna nazwa zębatej przekładni kierowniczej. Jej podstawowym zadaniem jest precyzyjne przenoszenie naszych ruchów z kierownicy na przednie koła naszego samochodu, dzięki czemu możliwe jest skręcanie nimi. Wśród obecnych samochodów osobowych możemy głównie spotkać trzy rodzaje maglownic:

  • mechaniczną bez wspomagania- obecnie rzadkość, spotykana raczej w starych autach osobowych
  • mechaniczną ze wspomaganiem hydraulicznym- znacznie wygodniejsza w kierowaniu, jednak do prawidłowego działania wymaga ona oleju przekładniowego
  • mechaniczna ze wspomaganiem elektrycznym- występuje ona w dwóch wersjach, a mianowicie wspomaganiu ciągłym, oraz włączanym na przykład na czas parkowania

Tak więc można śmiało stwierdzić, że przekładnia kierownicza jest jednym z ważniejszych elementów układu kierowniczego, o ile nie najważniejszym. Nie warto więc lekceważyć jej usterek, ponieważ może to skończyć się tragicznie, gdy nasza kierownica nie zareaguje tak, jakbyśmy chcieli.

Jakie są objawy uszkodzenia przekładni kierowniczej?

Do głównych objawów uszkodzenia przekładni kierowniczej, możemy zaliczyć między innymi:

  • wycieki oleju przekładniowego
  • stukanie przy skręcaniu
  • silny opór kierownicy w czasie wykonywania skrętu
  • luzy na kierownicy

Wielu z was zapewne zastanawia się, co w takim wypadku można zrobić. W zasadzie opcje są dwie: zakupić sprawny egzemplarz (nowy lub używany) lub też zlecić profesjonalnemu warsztatowi regenerację. W tym drugim przypadku może się okazać, że jest to lepsza opcja, gdyż:

  • dostaniemy przekładnie niemalże w stanie fabrycznym
  • większość profesjonalnych zakładów zajmujących się regeneracją przekładni, daje gwarancję na regenerowane przez siebie przekładnie
  • często opcja ta jest dużo tańsza niż zakup nowego egzemplarza

Dlatego też, jeżeli zależy nam na profesjonalnym podejściu do tematu- warto zlecić naprawę renomowanemu warsztatowi, który ma odpowiedni sprzęt, oraz fachowców potrzebnych do prawidłowego wykonania regeneracji naszej przekładni kierowniczej.

Podsumowanie

Przekładnia kierownicza to często zapominana cześć naszego samochodu- nie oznacz to jednak tego, że jest ona niezbyt ważna. Dlatego też warto rozważyć jej przegląd raz na jakiś czas, dzięki czemu może okazać się, że unikniemy być może stosunkowo sporych wydatków związanych z jej naprawą. Tym bardziej że od jej prawidłowego działania zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również naszych pasażerów, oraz innych użytkowników drogi. Tym bardziej że profesjonalnych zakładów zajmujących się regeneracją maglownic jest dosyć sporo.

Poprzedni artykuł

Co to jest czytnik kart kierowców i jaki wybrać?

Następny artykuł

Co wywołuje konieczność wymiany opon i gdzie znaleźć najwyższej jakości ogumienie

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *