Strona główna»Artykuły»Opony 185/65 R15 i ich cechy – charakterystyka

Opony 185/65 R15 i ich cechy – charakterystyka

Jaka klasa aut może jeździć w oponach rozmiaru 185/65 R15? Jak zachowuje się ogumienie tej wielkości na mokrej nawierzchni, a jak podczas pokonywania zakrętów? Jakimi cechami odznaczają się opony o takiej szerokości i profilu? Odpowiedzi znajdują się poniżej!

Opony 185/65 R15 a klasa samochodu

Zarówno zimowe, jak i letnie opony 185/65 R15 są używane w samochodach z autosegmentu A oraz B. Segment A tworzą najmniejsze na rynku pojazdy, natomiast segment B – auta miejskie i małowymiarowe. Czasem opony w tym rozmiarze są spotykane także na kołach mniejszych aut z autosegmentu C.

Opony w tym rozmiarze są stosunkowo wąskie i przeznaczone do użytku w małych samochodach (także w pojazdach z nadwoziem typu kombivan), których masa nie jest zbyt duża. Nie potrzebują ogumienia szerokiego do zachowania prawidłowego poziomu przyczepności podczas jazdy w umiarkowanych warunkach zewnętrznych i drogowych.

opona samochodowa wieczór

Warto też wspomnieć, że węższe opony są zdecydowanie tańsze od swoich szerszych odpowiedników. Przyczyna jest prosta – producent wąskich opon nie zużywa tyle gumy do ich produkcji, co do wytwarzania opon szerokich.

Opony 185/65 R15 a ich właściwości jezdne

Ogumienie w tym rozmiarze zapewnia odpowiedni poziom przyczepności zarówno podczas jazdy po suchej, jak i mokrej  miejskiej nawierzchni. Węższa opona ma mniejsze pole styczności z podłożem, dzięki czemu jest bardzo odporna na działanie aquaplaningu. Wody do odprowadzenia spod opony nie ma wcale dużo, dlatego aquaplaning jest mocno ograniczony i nie powoduje nagłej utraty przyczepności przez auto lub w mniejszym stopni niż ma to miejsce w przypadku opon szerszych.

Rozmiar opony i jej szerokość nie powinny utrudniać omijania przeszkód takich jak ubytki w drodze czy przejeżdżania przez bardziej wyboiste drogi szutrowe. Wystające elementy w postaci studzienek kanalizacyjnych również nietrudno będzie pokonać w oponach w tym rozmiarze.

Ważny jest też profil opony, który zapewnia wysoki komfort jazdy. Sama opona nie powinna generować zbyt dużego hałasu, a jej opory toczenia nie będą wysokie. Należy zachować ostrożność podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością – opony 185/65 R15 nie zapewniają tak wysokiego poziomu przyczepności i stabilności w tego typu sytuacjach.

Warto też zwrócić uwagę na indeksy nośności. Opony tej wielkości mogą mieć wartość indeksu wynoszącą od 88 (maksymalne obciążenie do 560 kg na oponę) od 92 (maksymalne obciążenie na oponę może wynieść 630 kg). Nie są więc przeznaczone do użytku w samochodach o bardzo dużej masie całkowitej i dużych gabarytach, a do samochodów małowymiarowych i miejskich.

Ogumienie w rozmiarze 185/65 R15 jest stosunkowo tanie, więc nawet opony klasy premium tej wielkości będą zdecydowanie tańsze niż ich szerokie odpowiedniki. Są odpowiednie do jazdy w terenie miejskim, polecane właścicielom mniejszych aut (niewielka moc silnika) preferujących spokojny styl prowadzenia pojazdu, poruszających się w umiarkowanych warunkach atmosferycznych i drogowych.

Poprzedni artykuł

Jak działa, jak jest zbudowana manualna skrzynia biegów

Następny artykuł

W czym pomoże Ci kalkulator rat kredytu samochodowego?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *