Strona główna»Warsztat»Oryginalne części samochodowe – czy warto je kupować?

Oryginalne części samochodowe – czy warto je kupować?

Kiedy zabierasz samochód do autoryzowanego serwisu w celu naprawy, jest duże prawdopodobieństwo, że mechanik użyje oryginalnych części

Kiedy zabierasz samochód do autoryzowanego serwisu w celu naprawy, jest duże prawdopodobieństwo, że mechanik użyje oryginalnych części. Jeśli jednak weźmiesz samochód do niezależnego warsztatu, najczęściej dostaniesz nieoryginalne części zamienne. Czy to źle? Czy tańsza część oznacza gorszą jakość? W jakich sytuacjach należy używać tylko części od producenta?

Części nieoryginalne

Częścią rynku części zamiennych jest jakakolwiek część pojazdu, która nie pochodzi od producenta samochodu. Wiele firm produkuje części zaprojektowane tak, aby funkcjonowały tak samo, lub w niektórych przypadkach nawet lepiej niż oryginał. Szacuje się, że około 80 procent niezależnych warsztatów korzysta z części zamiennych.

Zalety

Cena: części nieoryginalne są zazwyczaj tańsze niż części od producenta; wyjątkiem są oryginalne części do vw, które można teraz kupić w ramach programu Nora – i zaoszczędzić nawet do 40%. Odwiedź stronę internetową www.programnora.pl.

Jakość może być równa częściom oryginalnym: w niektórych przypadkach może się okazać, że masz lepszą część niż ta, z którą zacząłeś. Firmy na rynku części zamiennych dokonują inżynierii wstecznej i usuwają wady produktów. Na przykład, gdy producent samochodów projektuje klocki hamulcowe, musi zachować równowagę między kosztem, trwałością, poziomem hałasu i wydajnością. Jeśli chcesz uzyskać lepsze osiągi i nie masz nic przeciwko dodatkowym hałasom hamowania (niektóre klocki hamulcowe piszczą, mimo że skutecznie zatrzymują samochód), najlepszym wyborem może być część nieoryginalna. Większa różnorodność: istnieją setki firm, które produkują części zamienne. Niektóre specjalizują się w określonych częściach, a inne tworzą niemal każdą część, o której możesz zamarzyć. Większa różnorodność oznacza większy wybór i szerszy zakres cen.

Wady

Jakość jest bardzo różna: prawdziwe jest powiedzenie „dostajesz za co płacisz”. Niektóre części nieoryginalne są gorsze ze względu na stosowanie materiałów o niższej jakości. Przytłaczająca selekcja: jeśli nie znasz marek na rynku części nieoryginalnych, wybór może być przytłaczający, a istnieje szansa, że ​​otrzymasz część o złej jakości. Nawet część tak prosta jak świeca zapłonowa może by wykonana przez dziesiątki różnych firm i występuje w wielu odmianach. Skonsultuj się z mechanikiem, aby uzyskać poradę lub po prostu trzymaj się części od producenta, gdy różnica cen nie jest znacząca. Szczególnie, że teraz oryginalne części do vw można kupić w cenach części nieoryginalnych – sprawdź szczegóły promocji na www.programnora.pl. Może nie mieć gwarancji: Aby obniżyć koszty, niektóre części nieoryginalne są sprzedawane bez gwarancji.

Zobacz również:  Koło dwumasowe - jakie są objawy i przyczyny zużycia?

Części oryginalne

Części takie są wytwarzane przez producenta pojazdu. Pasują one do części dostarczonych z pojazdem po zjechaniu z linii produkcyjnej.

Zalety

Łatwiej wybrać swoją część: Jeśli przejdziesz do licznika części w salonie i poprosisz o jakąkolwiek część, zwykle otrzymasz jeden typ. Nie musisz się martwić o ocenę jakości różnych marek i cen.

Większa pewność jakości: Część oryginalna powinna działać dokładnie tak, jak ta, którą zastępujesz.

Posiada gwarancję: większość producentów samochodów tworzy kopie zapasowe części z roczną gwarancją.

Wady

Cena, choć nie zawsze! części oryginalne zazwyczaj kosztują więcej niż części zamienne. Wyjątek stanowią oryginalne części do vw, które teraz w ramach programu Nora kupisz z rabatem nawet do 40%. Odwiedź stronę internetową www.programnora.pl. Wybór należy do Ciebie!

Poprzedni artykuł

Czy pakiety OC różnią się od siebie w zależności od ubezpieczyciela?

Następny artykuł

Poszukiwania dobrego mechanika samochodowego

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.