Strona główna»Artykuły»Regeneracja reflektorów – na czym polega? Czy warto?

Regeneracja reflektorów – na czym polega? Czy warto?

Widmo wymiany reflektorów spędza sen z powiek wielu właścicielom pojazdów. Aby  móc tego uniknąć, warto zastanowić się nad regularną regeneracją reflektorów. Na czym na polega? Czy odnowę lamp można przeprowadzić samodzielnie? Dlaczego warto zdecydować się na regenerację reflektorów samochodowych?

Na czym polega regeneracja reflektorów samochodowych?

Odnowienie reflektorów samochodowych bardzo często dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich polega na wymianie zepsutych elementów. Kolejna faza to regeneracja podniszczonych elementów. Powszechnie wiadomo, że codzienne korzystanie z samochodu, powoduje zużywanie się poszczególnych części m.in. mechanizmu poziomowania światła, odbłyśników, soczewek czy kabli i styczek. Jednak w wielu wypadkach zastąpienie ich nowymi częściami jest zbyteczne. Wystarczy je jedynie usprawnić, aby mogły nadal pełnić swoją funkcję, np.  wymiana odbłyśników, która nie zawsze jest konieczna. Odpowiednie szlifowanie i nałożenie warstwy odbijającej światło przywrócą im utraconą sprawność. Regeneracja obejmuje także:

  • polerowanie klosza reflektora,
  • konserwację elementów,
  • nakładanie nowej warstwy kleju,
  • dokładne czyszczenie.

Samodzielna odnowa reflektorów samochodowych

Przez wielu profesjonalistów samodzielna regeneracja reflektorów nie jest zalecana. Aby końcowy efekt spełniał oczekiwania należy podczas pracy wykorzystać specjalistyczne narzędzia. Co więcej w wielu przypadkach takie działania wymagają także odpowiednich umiejętności. Ich brak może skutkować poważnymi uszkodzeniami. Jednym z prostszych działań, które można wykonać nie powodując szkód jest polerowanie lamp za pomocą określonych środków chemicznych. Pracę należy rozpocząć od zabezpieczenia karoserii i odłuszczenia powierzchni. Po wyschnięciu, należy przejść do kolejnego etapu jakim jest matowienie. wykonuje sie go za pomocą papieru o gradacji od 800 do 3000 z dużą ilością wody. Nie powinno wykonywać się ruchów okrężnych! Następnie lampę trzeba dokładnie wypolerować. Na sam koniec nakłada się warstwę ochronną.

Regeneracja i co dalej?

Widok zregenerowanych lamp cieszy oczy każdego właściciela pojazdu. Podziwianie ich nie jest ostatnim etapem odnowy. Po regeneracji reflektorów warto udać się do stacji diagnostycznej. Bowiem wszelkie działania prowadzone na lampach mogły wpłynąć negatywnie na kierunek padania światła. Wyregulowanie dla mechanika jest drobnostką i nie zajmuje sporo czasu. Warto zauważyć, że pomimo starań, regeneracja reflektorów będzie konieczna po upływie kilku lat.

Dlaczego warto zregenerować reflektory?

Regenerację reflektorów samochodowych zalicza się do jednych z kluczowych działań w dbaniu o sprawność pojazdu. Wraz z biegiem lat lampy ulegają zmatowieniu, co znacznie wpływa na jakość wydzielanego światła. Częste uszkodzenia powstają również w wewnętrznych warstwach. Dlatego też tak ważna dla bezpieczeństwa jazdy jest regularna ich czyszczenie i odnawianie.

Podczas przemieszczenia się za pomocą samochodu dbamy o to aby ostrożnie dojechać do celu. Odpowiednia widoczność, zwłaszcza w nocy jest równie ważna jak prawidłowa prędkość czy zapięte pasy. Zadbaj o reflektory i bezpieczeństwo swoje i pasażerów!

Poprzedni artykuł

Co musi się znaleźć na wyposażeniu warsztatu?

Następny artykuł

Wynajem długoterminowy auta: czy to opłacalne rozwiązanie?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *