Strona główna»Bezpieczeństwo»Systemy bezpieczeństwa w samochodach Mazdy

Systemy bezpieczeństwa w samochodach Mazdy

0
Udostępnień
Pinterest Google+

Ciągłe skupienie to uczucie, które podczas jazdy towarzyszy, a przynajmniej powinno towarzyszyć, każdemu kierowcy. Na zdolność szybkiego reagowania na aktualną sytuację na drodze wpływa wiele czynników, niektóre z nich są od kierowcy niezależne.

Producenci samochodów sięgając więc po rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Stosują nie tylko bierne systemy bezpieczeństwa takie jak poduszki powietrzne, ale także systemy aktywne, dzięki którym pewnych zdarzeń na drodze można uniknąć. Po polskich drogach jeździ wyjątkowo dużo aut marki Mazda. Pojawia się więc pytanie: jakie systemy bezpieczeństwa w swoich samochodach stosuje ten japoński producent?

System wspomagania hamowania

To jedno z rozwiązań stosowanych w samochodach Mazda. System SCBS szczególnie sprawdza się podczas jazdy po mieście. Dzięki wbudowanym czujnikom system non stop kontroluje z jaką prędkość samochód zbliża się do obiektów, które znajdują się przed nim. Do tego monitorują one odległość dzielącą samochód od tych obiektów. Dzięki temu układ hamulcowy może zostać w każdej chwili przygotowany do nagłego zatrzymania samochodu. W niektórych modelach system został dodatkowo wyposażony w funkcję, która pozwala mu rozpoznawać znaki zakazu wjazdu i ograniczenia prędkości. Standardowo system wspomagania hamowania został wyposażony w funkcję, która pozwala mu rozpoznawać pieszych. Na wyposażeniu opcjonalnym może znaleźć się system nawigacji, który ostrzega kierowcą, że przekroczył dozwoloną prędkość. Kierowca ostrzegany jest jednocześnie kontrolką i sygnałem dźwiękowym.

Reflektory diodowe

W samochodach Mazdy zastosowane zostały przednie matrycowe reflektory LED z funkcją oświetlenia adaptacyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu jazda nocą jest bardziej bezpieczna, światła zapewniają idealną widoczność. System składa się z czujników, które wykrywają pojazdy jadące przed samochodem, także te, które jadą z naprzeciwka. Automatycznie wyłącza poszczególne światła drogowe. Podczas jazdy autostradami wiązka światła jest kierowana do góry. Dzięki temu nawet przy dużej prędkości zasięg widzenia kierowcy jest duży. System zapewnia także dobrą widoczność na skrzyżowaniach i zakrętach dzięki temu, że ledowe światła mijania obejmują dość szeroki obszar przed autem.

Zobacz również:  Jak zabezpieczyć swoi garaż

System DAA

Pod tym skrótem kryje się inteligentny system, który wykrywa u kierowcy znużenie. Gdy wykryje, że kierowca jest zmęczony, jego oczom ukaże się ostrzegawcza ikona, która zasugeruje, że pora zrobić przerwę. System został zaprojektowany tak, że co pewien odstęp czasu alarmuje zmęczonego kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym. System zaczyna działać, gdy samochód osiąga prędkość 65 kilometrów na godzinę.

Inne systemy bezpieczeństwa stosowane przez Mazdę

Z uwagi na bezpieczeństwo w samochodach marki Mazda stosowane są także jeszcze inne systemy. Są to:
zaawansowany system monitorowania martwego pola;
system wspomagający utrzymanie pojazdu w pasie ruchu plus system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu;
aktywny tempomat.
Wszystkie one pełnią ogromną rolę.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę wrobel.mazda-dealer.pl – autoryzowany salon samochodowy Mazdy.Poprzedni artykuł

Gdzie kupić dobre, używane auto w przystępnej cenie?

Następny artykuł

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *