Jakie paliwo jest najlepsze?
Tankując auto, często bardziej interesuje nas cena niż samo paliwo. Nie zastanawiamy się, jaka jest jakość substancji, którą wlewamy do baku. Tymczasem warto się temu przyjrzeć, aby uzyskać większą wiedzę na temat paliw.
Czym różnią się paliwa płynne od gazowych?
Paliwa w formie płynnej posiadają dość dużą gęstość energetyczną, co stanowi ich główną zaletę. W dość niewielkiej objętości jest zawarte bardzo dużo energii. Tworzy to przewagę chociażby nad autami elektrycznymi, które wymagają częstego ładowania. Paliwa płynne są również łatwo odmierzać i przechowywać. Ułatwione zadanie ma również hurtownia paliw, która z reguły nie ma problemów z dystrybucją.
Paliwa gazowe to zdecydowanie mniejsza gęstość energetyczna, utrudnione przechowywanie oraz dystrybucja. Jeśli chodzi jednak o jakość paliw nie powinno się brać pod uwagę tylko ich stanu skupienia. Bardzo ważne są tutaj ich właściwości, które zależą od składu chemicznego.
Jakie są podstawowe parametry paliw?
1. Jednym z ważniejszych właściwości jest wartość opałowa. Tym mianem określana jest ilość ciepła, która wytworzy się w czasie procesu całkowitego spalenia paliwa.
2. Druga wartość określająca jakość paliwa to liczba oktanowa. Można określić ją jako odporność paliwa na stukowe spalanie. Aby określić liczbę oktanową niezbędne jest zastosowanie paliwa wzorcowego i odniesienie do niego badanego paliwa.
3. Ważnym parametrem jest również zdolność paliwa do samozapłonu, którą określamy za pomocą liczby cetanowej.
Pozostałe ważne parametry to temperatura krzepnięcia, samozapłonu, lepkość, lotność, a także ciepło parowania.
Jakie są najważniejsze rodzaje paliw ciekłych?
Jednym z najbardziej popularnych rodzajów paliw jest benzyna. Stosuje się je w autach, gdzie ma miejsce zapłon iskrowy. Składa się ona z węglowodorów, które posiadają temperaturę wrzenia od 30 stopni do 200. Główne źródło pozyskiwania benzyny to rafinacja ropy naftowej.
Innym popularnym rodzajem paliwa jest olej napędowy. Jest on odpowiedni dla silników, które wyposażono w zapłon samoczynny. Popularnym trendem staje się pozyskiwanie paliwa z roślin. Składniki użyte do produkcji paliwa z reguły charakteryzują się temperaturą wrzenia na poziomie od 170 stopni do 380.
Brak komentarzy