Strona główna»Artykuły»Jak działa wideorejestrator?

Jak działa wideorejestrator?

Kamera samochodowa to sprzęt cieszący się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Przed jej zakupem warto dowiedzieć się jak działa i kiedy się przydaje. Podpowiadamy, czym jest wideorejestrator i czy warto w niego zainwestować.

Wideorejestrator – zasady działania

Wideorejestrator to urządzenie, które uchroniło od strat niejednego kierowce. Tego rodzaju kamerę należy zainstalować na samochodzie, co umożliwia dogodne nagrywanie pokonywanej trasy. Opisywany sprzęt ma umożliwiać dokonywanie pomiarów prędkości oraz rejestrowanie wydarzeń na drodze. Kamera może zostać włączona w momencie wyruszania w trasę, w tym celu wystarczy wcisnąć przycisk nagrywania. Należy pamiętać, że wideorejestrator powinien zostać umieszczony w miejscu umożliwiającym rejestracje wydarzeń z przed maski samochodu. Przy wyborze tego typu urządzenia należy wziąć pod uwagę parametr rozdzielczości. Warto zainwestować w modele, które oferują jakość Full HD lub 4K. Dobrym wyborem okażą się być wideorejestratory z jak najszerszym polem widzenia, co umożliwia dokładniejszą rejestracje. Kierowcy podróżujący po zmierzchu powinni pomyśleć nad modelami dającymi możliwość nagrywania w trybie nocnym.

Zalety kamer samochodowych

Posiadanie kamery samochodowej niesie ze sobą szereg korzyści. W większości przypadków przydaje się podczas nieoczekiwanych lub niebezpiecznych wydarzeń jakie zdarzają się na drogach. Najczęściej jest wykorzystywane w takich sytuacjach jak:

  • kolizje lub stłuczki – tego rodzaju nieprzewidywalne sytuacje mogą przytrafić się każdemu kierowcy. Posiadanie kamery samochodowej pozwala na szybkie ustalenie sprawcy, uzyskanie odszkodowani i udowodnienie swojej niewinności.
  • niebezpieczna jazda innych uczestników ruchu – rejestracja kierowców stwarzających zagrożenie może przyczynić się do ich ukarania i zwiększanie bezpieczeństwa na polskich drogach.
  • chęć nagrania ciekawych widoków – wbrew pozorom wideorejestrator może służyć do nagrywania przyjemnych obrazów, na przykład zapierających dech w piersiach krajobrazów lub zabytków architektonicznych.
  • pojawienie się złodzieja – widok zainstalowanej kamery stanowi skuteczny odstraszacz dla wielu włamywaczy.

Warto dodać, że jest to uniwersalne urządzenie, które może być wykorzystywane poza pojazdem, na przykład do nagrywania skoku ze spadochronem lub zjazdu na nartach.

Montaż i ustawienie wideorejestratorów

Aby móc korzystać z zalet kamer samochodowych należy zadbać o ich profesjonalny montaż. Najczęściej są umiejscawiane na przedniej szybie lub w lusterku wstecznym. Należy pamiętać, że kamera nie może ograniczać pola widzenia kierowcy, a co za tym idzie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze. Jej ustawienie ma umożliwiać rejestrowanie 40% nieba i 60% ziemi. Takie rozwiązanie pozwala na nagrywanie wysokich sygnalizatorów świetlnych oraz wydarzeń z przed maski samochodu. Po zamontowaniu urządzenia należy zadbać o jego prawidłowe ustawienie. Warto włączyć funkcje zapętlania, która zapobiega zapełnieniu pamięci rejestratora. Nie można zapominać o ustawieniu daty oraz godziny, które mogą mieć duże znaczenie przy ewentualnym wykorzystaniu nagrywanych materiałów podczas ubiegania się o odszkodowanie.

Poprzedni artykuł

Płukanka do silnika – czy opłaca się po nią sięgnąć?

Następny artykuł

Crossover i SUV – dużo podobieństwa i różnice

1 Comment

  1. Tomek
    20 maja 2022 at 10:56 am — Odpowiedz

    W tych czasach bez wideorejestrora ani rusz.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *