Strona główna»Warsztat»Co to jest wulkanizacja?

Co to jest wulkanizacja?

Wulkanizacja to słowo, które większości ludzi kojarzy się z naprawą opon. Kryje się pod nim jednak znacznie więcej. Proces wulkanizacji to coś, co znajdują się bardzo głęboko w podstawach całej motoryzacji, już od wielu lat. Co to jednak jest wulkanizacja?

Co to jest ?

Aby dowiedzieć się, czym w zasadzie jest wulkanizacja, musimy wrócić do XIX wieku, kiedy to amerykański inżynier i chemik Charles Goodyear, skonkretyzował sposób obróbki kauczuku. Jest to całkiem niepozorne odkrycie, które stało się kluczem do przełomu na rynku motoryzacyjnym. Możliwe, że bez niego samochód obecnie nie byłby najpopularniejszym środkiem transportu.

Charles, dodając do kauczuku pokruszoną siarkę, odkrył, że tym sposobem otrzymuje pastę. Po dodaniu kalandry oraz podgrzaniu jej do temperatury około 150°C dochodzi do reakcji zwanej sieciowaniem. Substancja, jaką jesteśmy w stanie uzyskać podczas procesu wulkanizacji kauczuku, nazywamy gumą wulkanizowaną. Jest ona bardzo plastyczna oraz trwała.

Od tamtego wynalazku minęło 181 lat i wiele się zmieniło. Wykonano wiele eksperymentów z różnymi odmianami polimeru oraz związkami, między innymi z kauczukiem syntetycznym. Najlepsi producenci opon, każdego sezonu oferują swoim klientom najnowsze mieszanki, które mają być niezwykle bezpieczne oraz trwałe.

Wulkanizacja opon

Fraza „wulkanizacja opon” także ewoluowała przez wiele lat. Obecnie pod tymi słowami nie kryje się jedynie sieciowanie kauczuku, tylko też bieżnikowanie czy naprawa opon. Jest to spowodowane tym, że te trzy praktyki są bardzo podobne. W każdej z nich celem jest zdobycie masy gumowej, która będzie charakteryzowała się odpowiednimi cechami.

Na zimno 

Jest także określana jako chemiczna. Działa ona na zasadzie wykorzystania danego wypełniacza, którego należy doprowadzić do miejsca uszkodzenia. Uszczelnia oraz uzupełnia on to miejsce, czym uszkodzenie znika. Jest to metoda, która działa najlepiej w wypadku wad punktowych. Na przykład w wypadku wbicia w oponę ostrego kamienia czy gwoździa.

Na ciepło

Działa na zasadzie wytworzenie danego elementu poprzez wykorzystanie specjalnej mieszanki. Dzięki odpowiednim proporcjom oraz idealnemu podgrzaniu możemy uzyskać gumę, która będzie niemalże identyczna, jak bazowa. Warto jednak odnotować, że taki proces wymaga doświadczenia. Musimy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak: zużycie, stan, elastyczność mieszanki czy dokładne umiejscowienie wady. Wulkanizacja na ciepło przypomina samą produkcję opony, dlatego jest to dość skomplikowane sprawa.

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto wyposażyć auto w wideorejestrator samochodowy?

Następny artykuł

Jak rozkodować radio samochodowe?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *