Poradnik dla początkujących kierowców — jak przygotować się do prowadzenia auta?
Pierwsze dni za kierownicą bywają stresujące. Jak się do nich przygotować? Co zrobić, aby na początku przygody za kółkiem jeździć bezpiecznie? W co warto wyposażyć swoje auto? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Bezpieczne auto
Przed wyruszeniem w drogę warto upewnić się, że auto jest gotowe do jazdy. W tym celu pomocna okazuje się wizyta u mechanika. Oczywiście jeśli znasz się na samochodach wystarczająco dobrze, możesz przygotować auto samodzielnie. Mało który początkujący kierowca jest jednak w stanie zająć się swoim samochodem, dlatego pomoc specjalisty bywa nieoceniona. Poza tym bardzo często zdarza się, że świeżo upieczony kierowca staje przed decyzją wyboru auta, którym zamierza jeździć. Masz podobne plany? Upewnij się, że twój przyszły pojazd pochodzi z zaufanego źródła — szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą używane samochody. Online można znaleźć zaufane serwisy oferujące sprawdzone auta — na przykład OtomotoKLIK. Jeśli przyłożysz się do poszukiwań, w twoje ręce z pewnością trafi bezpieczne auto.
Odpowiednie umiejętności
Nie warto wyjeżdżać na drogę bez wcześniejszego przygotowania. Oczywiście wszyscy nowi kierowcy przechodzą kurs i zdają egzamin, lecz te bywają niewystarczające. Spójrzmy prawdzie w oczy — nie każdy posiadacz prawa jazdy potrafi jeździć autem. Zdarza się na przykład, że kierowca zdał egzamin w odległej przeszłości i dopiero po latach decyduje się na zakup auta. Najpewniej nie będzie on czuł się swobodnie za kółkiem i z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Oczywiście przepisy nie wymagają od takiej osoby ponownej nauki jazdy, jednak rozsądek nakazuje nadrobienie zaległości. Nawet kilka godzin spędzone na treningu na placu lub mało uczęszczanych ulicach może zrobić wielką różnicę!
Wyposażenie auta
Zanim usiądziesz za kierownicą, upewnij się, że w samochodzie znajduje się wszystko, czego potrzebujesz. W co należy zaopatrzyć pojazd? Oto kilka przykładów:
- trójkąt;
- koło zapasowe;
- lewarek;
- apteczka;
- gaśnica;
- uchwyty na telefon;
- płyn do spryskiwaczy;
- olej napędowy;
- niewielki zapas benzyny.
Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu będziesz przygotowany na nieprzyjemne sytuacje na drodze. Pamiętaj — mogą one przydarzyć się każdemu, bez względu na staż za kółkiem.
Zacznij w swoim tempie
Nie musisz stać się od razu mistrzem kierownicy! Oczywiście jest wysoce prawdopodobne, że swoim brakiem płynności i zrozumienia sytuacji drogowych będziesz wzbudzać frustrację niektórych kierowców. Pamiętaj jednak, że nie warto się tym przejmować. Jako początkujący masz pełne prawo niedomagać. To zupełnie normalne — każdy kiedyś zaczynał! Poza tym praktyka pokazuje, że nowym kierowcom na ogół wystarcza kilka miesięcy, aby poczuć się pewnie w swojej roli. Nie minie wiele czasu, zanim doskonale opanujesz auto!
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą ci się w twoich pierwszych doświadczeniach z własnym samochodem. Szerokiej drogi!
Brak komentarzy