Strona główna»Artykuły»Jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć do rejestracji auta z Niemiec?

Jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć do rejestracji auta z Niemiec?

Na ulicach nie brakuje samochodów sprowadzonych z zagranicy, a w szczególności z Niemiec. Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają formalności związane ze sprowadzeniem auta? Czy konieczne jest tłumaczenie dokumentów do rejestracji auta z Niemiec, a w szczególności tłumaczenie dowodu rejestracyjnego? Sprawdź nasz artykuł!

Kiedy konieczne jest tłumaczenie dokumentów samochodowych przy ściąganiu auta z Niemiec?

Przepisy mówią jasno, że tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest wymagane w przypadku sprowadzenia samochodu z kraju, który należy do Unii Europejskiej. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa wskazuje jednak, że organ rejestrujący (czyli w praktyce Wydział Komunikacji) może w razie wątpliwości wymagać takiego przekładu. Dotyczy to niejasnych wpisów, pieczątek czy adnotacji w obcym języku. Warto zatem przygotować się na taką ewentualność i od razu zlecić tłumaczenia danych wpisanych w dowód rejestracyjny. Zaoszczędzisz dzięki temu czas i niepotrzebny stres. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów, najlepiej zadać je bezpośrednio pracownikom Wydziału Komunikacji w Twoim urzędzie.

Jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć do rejestracji auta z Niemiec?

Dowód rejestracyjny nie jest jedynym ważnym dokumentem związanym ze sprowadzeniem samochodu z Niemiec. Zanim złożysz wniosek w urzędzie, jako świadomy właściciel pojazdu, powinieneś skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Przekładowi podlegają karta pojazdu (jeśli została wydana) oraz potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego. Ponadto trzeba przygotować tłumaczenie umowy kupna samochodu, faktury lub rachunku.

Pamiętaj o tym, że tylko przysięgłe tłumaczenie dokumentów do rejestracji auta z Niemiec lub innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej będzie miało moc prawną. Nie każda osoba znająca perfekcyjnie język niemiecki, będzie mogła to zrobić. Musi to być specjalista z odpowiednimi uprawnieniami, czyli tłumacz przysięgły.

Co jest potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec?

Podczas rejestracji samochodu musisz przede wszystkim złożyć wniosek o rejestrację wraz z dokumentem potwierdzającym nabycie samochodu. Będziesz potrzebować też:

  • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • ważnego badania technicznego,
  • karty pojazdu (jeśli została wydana),
  • dotychczasowych tablic rejestracyjnych
  • potwierdzenia o wyrejestrowaniu auta przez niemiecki wydział komunikacji.

Urząd z pewnością poprosi Cię o pokazanie dowodu tożsamości. Musisz przedstawić również potwierdzenie opłacania akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Konieczna jest oczywiście zapłata za rejestrację, bez tego procedura nie będzie przeprowadzona. Samochód musi mieć także ważne OC. Jak widać, nie ma obowiązku przedłożenia tłumaczenia wielu dokumentów.

Komu zlecić tłumaczenie dokumentów auta z Niemiec?

Wiesz już, jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć do rejestracji auta z Niemiec. Aby zrobić to sprawnie, nie musisz odwiedzać biura stacjonarnie. Wystarczy, że skorzystasz z usług online. Tłumaczenie dokumentów pojazdu zamówisz na stronie internetowej: https://turbotlumaczenia.pl/tlumaczenie-dowodu-rejestracyjnego/. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a gotowy komplet dokumentów do rejestracji samochodu w oryginale otrzymasz na maila oraz na wskazany adres zamieszkania.

Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych? Wszystko zależy od ilości stron oraz języka. Niemiecki jest bardzo popularny, dlatego nie będziesz mieć większych problemów ze znalezieniem specjalisty. Warto wziąć pod uwagę opłatę za tłumacza przysięgłego i dodać ją do kosztów związanych ze sprowadzeniem oraz rejestracją samochodu. Biuro tłumaczeń Turbotlumaczenia.pl zapewnia błyskawiczne wykonanie usług, a także bezpieczeństwo Twoich danych.

Poprzedni artykuł

Regeneracja lamp ledowych – 4 powody, dla których warto regenerować lampy LED

Następny artykuł

Podstawy działania układu kierowniczego samochodu we współczesnych samochodach

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *