Car wrapping – zalety oklejania samochodów
Oklejanie samochodu specjalną, profesjonalną folią jest tańsze od lakierowania i przede wszystkie nieinwazyjne dla oryginalnego lakieru auta. Sam czas oklejania jest również krótszy – w przypadku przeciętnego pojazdu (np. sedana) całokształt usługi wynosi zwykle 2-3 dni. Coraz więcej osób decyduje się na oklejenie swojego auta i wbrew pozorom nie jest to spowodowane potrzebami firmy i np. oklejeniem służbowego pojazdu, chociaż ten aspekt tez ma wiele zalet. Czemu oklejanie samochodów staje się tak popularne? Jakie wiążą się z nim zalety?
Zalety oklejania samochodu
Tak naprawdę okleić można każdy pojazd i to niezależnie od jego wielkości. Nakładanie na oryginalny lakier trwałej folii wiąże się oczywiście z większą inwestycją, ale nadal pozostaje tańsze od lakierowania w renomowanym warsztacie lakierniczym. Oklejanie pojazdów, czyli tzw. car wrapping ma również inną, ważną zaletę – folia nałożona na karoserię chroni oryginalny lakier przed uszkodzeniami, matowieniem, odbarwieniem i zarysowaniami. Dzięki niej, drobiny piasku, kamieni i innych elementów infrastruktury w pierwszej kolejności mają kontakt z folia winylową, która zapewni trwałą warstwę ochronną dla lakieru pojazdu. Co więcej, folie samochodowe są bezpieczne i nieinwazyjne dla lakieru! W przeciwieństwie do prac lakierniczych, które wiążą się z trwałym zdjęciem poprzedniego lakieru z elementów samochodu, a następnie naniesieniem nowego – folie winylowe można bez problemu usunąć bez dużego ryzyka uszkodzenia oryginalnego lakieru pod spodem. W przypadku chęci dalszej odsprzedaży auta – ma to niebagatelne znaczenie dla utrzymania jego wartości.
Jakich efektów mogę się spodziewać?
Kolejną zaletą car wrappingu jest możliwość swobodnego wpływania na wygląd pojazdu. Dzięki niemu można szybko zmieniać kolor samochodu w zależności od aktualnego trendu/pomysłu/potrzeby. Folie samochodowe dostępne są zwykle w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Ponadto, możliwe jest wybranie określonego rodzaju wzoru, a nawet faktury. Można wybrać zatem folię błyszczącą – do złudzenia przypominającą oryginalny lakier samochodowy, lub modną matową folię, która z pewnością będzie wyróżniać samochód na drogach. Po założeniu folii przez profesjonalnego specjalistę, tylko wyjątkowo wprawne oko będzie w stanie stwierdzić, że pojazd jest oklejony folią, bowiem wykończenie wygląda dokładnie tak, jak nowiutki lakier prosto z fabryki. Dostępne są nie tylko różnorodne rodzaje wykończenia, ale właściciel samochodu ma również możliwość wyboru rodzaju folii np.:
- folia winylowa,
- folia z włókna węglowego/karbonowa
Oklejanie jako alternatywa lakierowania?
Oklejanie samochodów może również sprawdzić się tam, gdzie tradycyjne lakierowanie nie wchodzi w grę. Dotyczy to na przykład leasingowanych pojazdów, gdzie większość umów leasingu nie pozwala na zmianę koloru oryginalnego lakieru pojazdu. Ponieważ folia samochodowa jest nieinwazyjna (można ją zdjąć bez szkody dla lakieru) stanowi doskonały sposób na dostosowanie pojazdu do własnych potrzeb, bez naruszania umowy leasingu i utraty gwarancji. Folie samochodowe pomagają również utrzymać cenę pojazdu. Chronią lakier przed wgnieceniami i zarysowaniami, także wartość pojazdu pozostaje nienaruszona. Folia z czasem może się naturalnie zużywać, co w przypadku chęci sprzedaży, może obniżyć jego walory wizualne, a co za tym idzie – zmniejszyć wartość samochodu. Jednak po jej zdjęciu, pod nią czeka zwykle oryginalny lakier, który (jeśli kupuje się nowy pojazd), będzie wyglądał dokładnie tak, jak w dniu, w którym go kupiono. Niestety jeśli pojazd był wcześniej uszkodzony i wymagał lakierowania – istnieje ryzyko odklejenia się lakieru przy zdejmowaniu folii.
Jak wygląda proces oklejania samochodu?
Folię można nałożyć na lakier bez konieczności rozbierania samochodu. Po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu auta, rozpoczyna się pracochłonny proces foliowania. W zależności od wyboru rodzaju folii (folie wylewane, folie sztywne) nakłada się ją na mokro, lub z użyciem ciepła, wygładzając ją krok po kroku za pomocą specjalnej tacki. Dobrze położona folia idealnie przylega do nadwozia, jest wolna od pęcherzyków powietrza i wygląda do złudzenia jak lakier. W zależności od krzywizny oklejanej powierzchni – czas realizacji oklejania może się wydłużyć. Samochód oklejony folią nie wymaga szczególnego traktowania. Warto jednak unikać korzystania z myjni automatycznych, które do procesu czyszczenia wykorzystują twarde, sztywne szczotki. Mogą one bowiem uszkodzić folię (podobnie jest zresztą z lakierem).
Car wrapping, chociaż znany od dłuższego czasu, zyskuje wciąż nowych sympatyków. Osoby, którym zależy na ochronie oryginalnego lakieru mogą postawić na bezbarwną folię ochronną. Natomiast ci, którzy pragną zmiany i chcą szybko i stosunkowo niedrogo zmienić wygląd swojego samochodu – docenią szeroki wybór wariantów kolorystycznych i wiele efektów wykończenia, które umożliwia im oklejanie pojazdu specjalną folią. Średni czas użytkowania folii wynosi nawet do 10 lat – po tym czasie może manifestować pierwsze oznaki zużycia.
Brak komentarzy