Dlaczego OC jest obowiązkowe? Jakie są tego konsekwencje?
Jeśli nurtuje Cię, a może drażni, fakt, że OC na Twój samochodów jest obowiązkowe, to ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie. Wyjaśniamy w nim najważniejsze kwestie związane z tym ubezpieczeniem, w tym wskazujemy, dlaczego konieczność jego kupna ma plusy oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje. Zapraszamy do lektury!
W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest to związane z odpowiedzialnością cywilną posiadacza pojazdu. Inne ochrony, a więc autocasco, NNW czy assistance, są dobrowolne, choć mogą być one wymagane w przypadku kredytu samochodowego czy leasingu pojazdu.
Gdzie dowiedzieć się, jak działa OC?
Na temat zasad działania OC można dowiedzieć się z aktu prawnego, który zawiera wszystkie informacje na temat tego ubezpieczenia. Chodzi o Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jednak osoby, które nie są przyzwyczajone do czytania ustaw i interpretacji przepisów prawa, mogą skorzystać z lepszego rozwiązania. Będzie nim skorzystanie na przykład ze strony https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/, gdzie wiedza na temat ubezpieczenia OC podana jest w przystępny sposób wraz z przykładami i odpowiedziami na najważniejsze pytania.
OC obowiązkowe – komu to służy?
Ubezpieczenie OC, które dokładnie nazywa się ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, chroni w przypadku szkód powstałych w związku z ruchem tych pojazdów. Co ważniejsze, przez ruch uważa się także wsiadanie i wysiadanie, bezpośrednie załadowywanie i rozładowywanie oraz zatrzymanie bądź postój. Dlaczego jest więc ono obowiązkowe?
Najczęściej w kontekście ubezpieczenia OC podaje się, że ubezpieczenie to chroni kierowcę przed konsekwencjami wynikającymi ze spowodowania szkody na osobach czy mieniu. Oczywiście jest to prawda i właśnie dlatego właściciele pojazdów dzięki OC nie płacą za koszty leczenia, rehabilitacji czy naprawy innego auta, gdy spowodują wypadek. To ubezpieczyciel bierze za odpowiedzialność za szkody.
Z pewnością można powiedzieć, że ubezpieczenie OC służy kierowcom, którzy są sprawcami wypadków i kolizji drogowych. Ktoś od razu może podać argument, że wolałby nie płacić za ubezpieczenie co roku, ponieważ jeździ bezpiecznie, więc to dla niego strata pieniędzy. Czy taka argumentacja ma sens?
Tylko teoretycznie. Pamiętajmy, że wypadek ma tę cechę, że jest przypadkowy i nieprzewidywalny. Nawet najlepszym i najbezpieczniej jeżdżącym kierowcom może przydarzyć się błąd lub chwila nieuwagi, których konsekwencją będzie zderzenie i powstanie szkód.
Z kolei argument finansowy jest o tyle nietrafiony, że składki płacone na ubezpieczenie są prawie zawsze niższe niż koszt likwidacji szkody – średnia to około 9 000 zł! To średnia, więc może oczywiście być niższa, a może być wielokrotnie wyższa. Pamiętajmy, że przeciętna cena OC dla wszystkich kierowców w Polsce to około 700 zł – w listopadzie 2023 roku było to 719 zł!
Zwróćmy także uwagę, że wielu Polaków nie oszczędza. Nie może tego robić ze względu na stałe wydatki lub po prostu nie chce, więc nagły wydatek tysięcy złoty będzie dla wielu osób problemem. Finalnie może to się skończyć koniecznością wzięcia oprocentowanego kredytu albo jeszcze droższej chwilówki, a to na pewno się nie kalkuluje – obowiązkowe OC jest w interesie kierowców.
To jednak nie wszystko! Ubezpieczenie OC służy także poszkodowanym w wypadkach. Dlaczego ma to dla nich znaczenie?
Dzięki obowiązkowi posiadania OC i regulacji prawnej wypłaty odszkodowania za szkody związane z ruchem pojazdu poszkodowani szybko i w przejrzysty sposób otrzymują odszkodowanie. Cała procedura zazwyczaj trwa do 30 dni od zgłoszenia szkody – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że gdyby nie było obowiązkowego OC, to wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w wypadku trwałyby o wiele dłużej i często kończyłyby się sprawami sądowymi. Ponieważ byłyby to sprawy cywilne, więc wymagałby nakładów finansowych, a dodatkowo z pewnością jeszcze bardziej spowolniłyby pracę sądów.
Konsekwencje obowiązku ubezpieczania pojazdów
Obowiązek posiadania ubezpieczenia ma dwie podstawowe konsekwencje. Po pierwsze, jego brak jest karany i to bardzo wysokimi sumami, które powiązane są z minimalnym wynagrodzeniem brutto. Po drugie, sprawia, że ubezpieczenie to ma uniwersalne warunki, więc bez względu, u którego ubezpieczyciela je kupimy, to będzie działać tak samo. Wniosek?
Najlepiej kupować najtańsze OC, ponieważ i tak będzie takie samo. Jak to zrobić, przeczytasz na stronie https://mubi.pl/najtansze-oc/. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciele stosują zachęty, by to u nich kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jakie?
Na przykład dodają za darmo lub w bardzo niskiej cenie dobrowolne ubezpieczenie NNW czy assistance i oferują zniżki dla stałych klientów bądź określonych grup kierowców – to ostatnie oczywiście wynika ze strategii marketingowej danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Brak komentarzy