Jak bezpiecznie przewozić czworonoga w aucie?
Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że pomimo dość częstej możliwości spotkania na drogach kierowców, którzy przewożą „luzem” psy na siedzeniach pasażerów z tyłu lub, co gorsza, na fotelu obok kierowcy, nie jest to prawidłowe – może zagrażać jego zdrowiu lub zdrowiu wszystkich pasażerów pojazdu.
Co na to przepisy?
Wbrew pozorom polskie przepisy i ustawodawca są dość liberalni w tej materii, bo w żaden sposób nie ograniczają możliwości przewożenia psa w samochodzie osobowym. Należy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Kodeks drogowy – Prawo o ruchu drogowym, który stanowi, że „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Tym samym podczas kontroli drogowej musimy się liczyć z tym, że pies na przednim siedzeniu czy na kolanach kierowcy może zostać zakwalifikowany przez policjanta jako wykroczenie drogowe i skutkować nałożeniem, zgodnie z aktualnie obowiązującym taryfikatorem, mandatu w wysokości 200 zł.
Pies w samochodzie – przegląd akcesoriów i możliwości
- Pas bezpieczeństwa/szelki dla psa
Podstawowym akcesorium dostępnym niemal we wszystkich sklepach zoologicznych, a coraz częściej również w salonach samochodowych, są specjalne szelki do przewodu psa pozwalające na przypięcie naszego czworonoga do samochodowego gniazda pasa bezpieczeństwa. Szelki samochodowe występują w kilku rozmiarach – przeważnie od S do XL – i zawsze powinniśmy dobierać je do konkretnego psa i jego rasy. Tylko poprzez dobrze dobrane szelki zapewnimy bezpieczną podróż naszego pupila i sprawimy, że nie będzie miał on możliwości swobodnego przemieszczania się po całym wnętrzu pojazdu. Wydatek? Od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. - Hamak ochronny/mata na kanapę
Drugim z polecanych akcesoriów są wszelkiego rodzaju hamaki ochronne i maty na kanapę, które mają nie tylko poprawić komfort podróży psa, ale również ochronić tapicerkę pojazdu przed zabrudzeniami lub ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi pazurami. Tego typu akcesoria bazują przede wszystkim na zmywalnych materiałach lub materiałach, które z powodzeniem można prać w pralce automatycznej, a tym samym dość łatwo zadbać o czystość podczas przewozu pupila. Hamaki i maty na kanapę kupimy w cenie już od około 50 zł. - Pies w bagażniku
Dość często stosowanym rozwiązaniem podczas przewozu psa jest wykorzystanie do tego przestrzeni ładunkowej naszego samochodu – bagażnika. W celu zabezpieczenia tapicerki i zwiększenia komfortu zwierzęcia można co prawda użyć zwykłego koca, jednak znacznie lepiej sprawdzą się tutaj dedykowane maty. Jeżeli zdecydujemy się dodatkowo na matę oferowaną przez producenta danego samochodu to uzyskamy pewność, że będzie ona idealnie wyprofilowana do kształtu podłogi naszego bagażnika – łącznie ze wszystkimi zakamarkami. Koszt takiej maty to od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset (w przypadku produktów dedykowanych). Dodatkowo warto zastosować siatkę działową odgradzająca przedział pasażerski od przedziału bagażowego. - Kontenery transportowe
Pomimo tego, że kontenery transportowe kojarzą nam się głównie z kotami, to również w przypadku psów spełnią swoje zadanie – warto jednak zaznaczyć, że są one dedykowane raczej dla mniejszych czworonogów. Wybierając kontener transportowy należy zwrócić uwagę na to, czy oferuje on odpowiednią cyrkulację powietrza i swobodę ruchów zwierzęcia.
Samochód dla psa?
Jeżeli czworonóg jest już członkiem naszej rodziny lub też w najbliższej przyszłości zamierzamy przygarnąć psa, to kupując nowy samochód powinniśmy się kierować nie tylko własnymi preferencjami, ale już od samego początku brać pod uwagę konieczność przewożenia psa. Nie zawsze przecież w naszym miejscu zamieszkania panują odpowiednie warunki do spacerów, jak i czymś zupełnie normalnym są wyjazdy wakacyjne z czworonogiem. Przy takich potrzebach najlepiej sprawdzają się samochody typu kombi (np. Mazda 6 kombi czy Ford Mondeo kombi) lub VAN (np. Volkswagen Transporter) – oferują one przeważnie najlepsze warunki do przewozu psa pod względem dostępnej dla zwierzaka przestrzeni podróżnej – czy to w bagażniku czy też na tylnej kanapie).
Podsumowując, pies w samochodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony i to na naszych barkach spoczywa obowiązek zapewnienia zwierzęciu prawidłowych warunków podróżowania. Wpływa to nie tylko na komfort prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszego pupila.
Brak komentarzy