Kamery samochodowe. Jakie wideorejestratory mamy do wyboru?
Wideorejestratory samochodowe są coraz nowocześniejsze! Do dyspozycji mamy dyskretne kamery samochodowe, które gwarantują doskonałą jakość nagrania i szereg przydatnych funkcji dodatkowych. Dzięki temu zyskujemy większą kontrolę nad ustawieniami kamery oraz całym procesem rejestracji obrazu i dźwięku – w tym również tej realizowanej na postoju. Jak obecnie wygląda oferta tego typu urządzeń?
Nowoczesne wideorejestratory – rodzaje kamer
Współczesne wideorejestratory to coraz bardziej zaawansowane urządzenia, dzięki którym rejestracja zdarzeń drogowych jest prosta i wygodna. Już za stosunkowo niewielkie pieniądze można wyposażyć się w kamery samochodowe o dużej rozdzielczości, dysponujące szeregiem przydatnych funkcji dodatkowych.
Kamery samochodowe można podzielić przede wszystkim na:
- Kamery jednokanałowe – jedna kamera nagrywająca to, co się dzieje z przodu samochodu.
- Kamery cofania – kamera montowana z tyłu samochodu ułatwiająca manewr cofania.
- Kamery typu dual (kamera dwukanałowa) – zestaw kamery przód i tył pozwalający na rejestracje obrazu z przodu i tyłu samochodu.
- Kamery wielokanałowe – zestaw zawierające więcej niż dwie kamery, najczęściej trzy lub cztery, gdzie kolejne kamery rejestrują wnętrze samochodu.
- Kamera w lusterku cofania – kamera w postaci lusterka wstecznego, jedno z bardziej dyskretnych rozwiązań.
- Kamery z diodami IR – nagrywają również w ciemności.
Oczywiście na tym podział kamer samochodowych się nie wyczerpuje. Wideorejestratory można kategoryzować również pod względem:
- jakości, w jakiej nagrywają np. FHD, 2K czy 4K
- jasności obiektywu (im jaśniejszy, tym lepiej)
- szerokości kąta nagrywania (im szerszy kąt, tym szerszy kadr nagrania)
- prędkości nagrywania określanej w klatkach na sekundę (większa prędkość nagrywania np. 60fps, to lepsza jakość obrazu, wysoka prędkość pozwala również uzyskać efekt slow motion)
- rodzaju matrycy kamery (wpływa na jakość obrazu)
Na tym się jednak nie kończy, bo kamery samochodowe różnią się między sobą również dodatkowymi funkcjami. Co mamy do wyboru?
Kamery samochodowe i funkcje dodatkowe
Wyposażenie dodatkowe w kamerach samochodowych znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Są to nowoczesne urządzenia, które nie tylko rejestrują to, co się dzieje na drodze, ale także chronią samochód na postoju i ułatwiają jego prowadzenie. Co mamy do wyboru w tym zakresie?
Funkcje dodatkowe w kamerach samochodowych:
- GPS – moduł rejestrujący prędkość samochodu, geograficzne współrzędne, godzinę i datę.
- System wsparcia kierowcy – ostrzega przed fotoradarami lub przejściem dla pieszych.
- Tryb parkingowy (aktywny lub pasywny) – czujnik ruchu alarmuje o gwałtownym poruszeniu samochodu i włącza automatyczne nagrywanie.
- Sterowanie głosowe – wygodna funkcja pozwalająca na głosowe sterowanie kamerą.
- WiFi – pozwala na bezprzewodowe łączenie się kamery z aplikacją mobilną.
- G-sensor – czujnik przeciążeń, który pozwala automatycznie zabezpieczyć nagranie w razie nagłego wstrząsu np. kolizji.
- HDR – tryb pozwalający na wyraźną rejestrację obrazu w warunkach trudnej widoczności.
Jak widać, nowoczesne kamery samochodowe to urządzenia, które w zależności od wybranego zestawu i funkcjonalności poszczególnych modeli mogą być bardzo przydatne w czasie jazdy, jak i na postoju. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie, jeśli w naszym samochodzie nie ma fabrycznych wideorejestratorów.
Brak komentarzy