Transport multimodalny – Czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety
Transport multimodalny oznacza konieczność zastosowania więcej, niż jednej gałęzi transportu, które opierają się na tej samej umowie. Ten typ transportu oznacza przemieszczanie towarów najczęściej z jednego kraju do drugiego, który może być położony na innym kontynencie. W takich sytuacjach należy podpisać umowę na transport multimodalny.
Co to jest transport multimodalny?
To jeden z elementów niezwykle złożonego systemu transportowego, w którym poszczególne przedmioty przemieszcza się za pomocą środków transportu różnych gałęzi. Transport multimodalny dzieli się zasadniczo na intermodalny i kombinowany. W praktyce terminów tych używa się zamiennie, chociaż oznaczają one nieco inne pojęcia. Transport intermodalny związany jest z przewozem różnych gałęzi transportu, jednak ważne jest przestrzeganie tutaj jednego warunku. Wszystkie ładunki muszą mieć tę samą jednostkę ładunkową (np. kontener) w trakcie całej trasy od nadawcy do nabywcy. W przypadku transportu kombinowanego można mówić o tym, że jednostka załadunkowa transportowana jest dokładnie pomiędzy punktami przeładunkowymi poprzez żeglugę śródlądową, jednak jej dowóz od nadawcy do odbiorcy danych towarów następuje drogą lądową.
Zalety transportu multimodalnego
Wśród korzyści zastosowania transportu multimodalnego można wymienić:
- Zmniejszenie kosztów transportu,
- jedna opłata przewozowa,
- znaczne usprawnienie drogi danych towarów,
- minimalizację czasu dostawy,
- zwiększanie jakości usług,
- zwiększenie ilości wariantów przewozowych,
- większa ilość okazji załadunkowych,
Operator transportu multimodalnego- Co warto wiedzieć?
Operator to osoba kluczowa w trakcie organizacji transportu multimodalnego. Może zapełnić zarówno logistyk, jak i spedytor. Operator w trakcie podpisania umowy zapewnia, iż to on jest odpowiedzialny za bezpieczny transport danych towarów do miejsca docelowego. To on jest odpowiedzialny zarówno za sprawdzanie, jak i koordynowanie wszelkich działań. Operatorów można podzielić na bezpośrednich i pośrednich. Pierwszy typ ma własną flotę komunikacyjno-transportową, natomiast drugi typ zatrudnia podwykonawców, aby zamówienie doszło do skutku.
Rodzaje rozwiązań transportu multimodalnego
Wśród typów rozwiązań przewozu multimodalnego można wymienić różne konfiguracje, takie jak:
- Transport samochodowo-kolejowy,
- transport samochodowo-wodny,
- transport mieszany samochodowo-kolejowo-wodny,
- transport samochodowo-lotniczy,
- transport samochodowo-morski,
- transport morsko-kolejowy,
- transport samochodowo-kolejowo-morski.
Transport kombinowany a transport intermodalny
Transport multimodalny można podzielić na intermodalny i kombinowany. Najczęściej te typy transportu stosowane są w sposób zamienny, jednak można zauważyć tutaj pewne różnice. Transport intermodalny dotyczy przewozu załadunków dzięki różnym gałęziom transportu, jednakże musi być tutaj ta sama jednostka załadunkowa. Najczęściej jest to kontener, który nie jest otwierany w trakcie przewozu. W przypadku transportu kombinowanego mówimy o sytuacji, w której jednostka załadunkowa transportowana jest od punktu do punktu załadunkowego przez kolej, żeglugę śródlądową lub morską, jednak jej dostarczenie do odbiorcy następuje drogą lądową.
Transport multimodalny a niezbędne dokumenty
Najważniejszy dokument w przypadku transportu multimodalnego to FIATA Multimodal Transport. Co ciekawe, powstał on już w latach 90. Dzięki niemu wiele osób zajmująca się transportem lu wysyłaniem materiałów zyskała ogromne ułatwienie. Zgodnie z zasadami tego dokumentu spedytor odpowiada za bezpieczeństwo danego załadunku i towar. Ewentualne szkody wynikające z transportu spoczywają na jego barkach. Współcześnie transport multimodalny zyskał ogromną popularność. Dobrodziejstwo to wykorzystywane jest przez osoby na całym świecie. Klienci dzięki takiej usłudze mogą w bezpieczny i szybki sposób wysłać nawet duże i problematyczne paczki, które transportowane są za pomocą transportu drogowego, samolotami, a także transportem wodnym. Wysyłając towary, warto zapoznać się z tym zagadnieniem.
Brak komentarzy