Jakie warunki trzeba spełnić, aby jeździć quadem?
Rekreacyjna jazda polną drogą, ekstremalny offroad w lesie, powolne próby prowadzenia maszyny na zapleczu domowego gospodarstwa – sposobów na użytkowanie quada jest sporo. Jak w tym kontekście wygląda kwestia prawa jazdy? Warto to sprawdzić, by nie narazić się na spore – i kosztowne – problemy.
Quady – co trzeba zrobić, aby móc jeździć?
Popularność quadów w Polsce rośnie z roku na rok. Wynika to zarówno z atrakcyjnych cen maszyn jak i upowszechnienia tych pojazdów – okazują się być zarówno źródłem rozrywki jak i świetnym sposobem na podróże np. terenach wiejskich. Niezależnie od tego, gdzie prowadzi się quada, warto zwrócić uwagę na kwestie formalne.
Oczywiście to kwestia właściwej kwalifikacji. Quad, wg prawa o ruchu drogowym powinien być skategoryzowany na podstawie dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego.
Gdy quad formalnie uznany jest za samochód, sytuacja jest przejrzysta. Nieco inaczej, gdy klasyfikuje się go jako motorower. Wtedy dokumentem uprawniającym do kierowania jest dla osób w przedziale wiekowym 13-18 lat karta motorowerowa. Z kolei po 18. roku życia nie ma wymogu uprawnień do kierowania motorowerem – a więc również quadem, o ile tak jest skategoryzowany. Tak więc kluczowe są tu masa własna i dopuszczalna masa całkowita pojazdu.
Na tej podstawie można przyjąć, że jeśli quad formalnie to pojazd samochodowy, w zależności od jego masy własnej lub dopuszczalnej masy całkowitej do jazdy uprawniać będzie:
- dla pojazdu o masie własnej do 550 kg – kat B1;
- dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. – kat B,
- dla pojazdu o dmc pow. 3,5 t. – kat C1 (do 7,5 t.) lub C.
O ile quad nie został zarejestrowany, nie ma możliwości, by wyjechać nim na drogi publiczne. Jedynym ustępstwem jest sytuacja, w której odbywa się to na podstawie świadectwa homologacji, karty pojazdu lub innych wiarygodnych dokumentów wydanych przez producenta lub importera, dzięki którym można go uznać jako pojazd wolnobieżny. Za takie uznaje się pojazdy, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/godz.
Pojazd wolnobieżny nie podlega rejestracji, ale do kierowania nim po drodze publicznej wymagane jest prawo jazdy przynajmniej kategorii B. Zatem nie mówimy o tym, że istnieje odrębne prawo jazdy na quada tylko o tym, że quad musi spełniać określone warunki techniczne i bezpieczeństwa.
Quady – czy istnieją ograniczenia wiekowe?
Na formalności dotyczące prowadzenia quadów można spojrzeć z innej perspektywy – wieku kierowcy. Aby prowadzić go w Polsce – zakładając, że odbywa się to na drodze publicznej – trzeba mieć prawo jazdy kategorii B.
Nie oznacza to jednak, że młodsi z emocji, jakie niesie quad skorzystać nie mogą. Osoby, które nie mają 18 lat mogą prowadzić quada jedynie na terenach wyznaczonych. Za takie w sensie prawnym uznaje się np. tor lub park motorowy.
Brak komentarzy