Strona główna»Artykuły»Chcesz pracować jako kierowca? Musisz spełniać te wymagania

Chcesz pracować jako kierowca? Musisz spełniać te wymagania

Jeśli chcesz zostać kierowcą, musisz zarówno spełnić pewne wymogi formalne, jak i mieć odpowiednie predyspozycje do pracy na tym stanowisku. Prawo jazdy określonej kategorii to bowiem nie wszystko. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co musisz zrobić, aby pracować jako kierowca.

Jak zostać kierowcą?

Aby zostać zawodowym kierowcą musisz zrobić prawo jazdy kategorii, która upoważnia do prowadzenia interesującego Cię pojazdu. Do wyboru masz m.in:

  • kategorię A – umożliwia prowadzenie każdego motocyklu i           zespołu pojazdów (motocykl + przyczepa), ale tylko na terenie        Polski;
  • kategorię B – umożliwia prowadzenie samochodów do 3,5            tony, aut z przyczepami, ciągników rolniczych, oraz motocykli o 125cm3 i mocy do 11 kW;
  • kategorię C – umożliwia prowadzenie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od ponad 3,5 tony do 7,5 tony z wyjątkiem autobusu (czyli na przykład małej ciężarówki);
  • kategorię D – umożliwia prowadzenie autobusów.

UWAGA! Oprócz wyżej wymienionych, istnieje również wiele podkategorii oraz kategorii łączonych, np. C+E czy D+E.

Prawo jazdy to jednak nie wszystko. Kolejnym krokiem jest kurs kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej i egzamin, którego zdania umożliwia otrzymanie tzw. Kod 95. Jak to wygląda w praktyce? Wszystko zależy od wieku kandydata. Osoba 18-letnia, która uzyskała uprawnienia kategorii C, C+E oraz D, D+E, musi ukończyć szkolenie i zdać egzamin państwowy z kwalifikacji wstępnej. Z kolei osoba mająca 21 lat, która uzyskała uprawnienia kategorii C, C+E oraz osoba 23-letnia, która uzyskała uprawnienia kategorii D, D+E, musi ukończyć szkolenie i zdać egzamin państwowy z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Wszyscy, którzy uzyskali pozytywny wynik z egzaminu państwowego, otrzymują świadectwo kwalifikacji zawodowej. Jednak co 5 lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa, każdy kierowca zobowiązany jest do odbycia szkolenia okresowego. Składa się ono z 35 godzin teoretycznych, badań lekarskich oraz psychologicznych.

Szukasz pracy jako kierowca? Sprawdź najnowsze oferty na stronie GoWork.pl.

Karta kierowcy – kiedy jest wymagana?

Kartę kierowcy musi posiadać osoba, która zamierza obsługiwać pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy, czyli urządzenie rejestrujące przejechany przez pojazd dystans, chwilową prędkość czy aktywność kierowcy (czas jazdy, dyżuru lub odpoczynku). Są to:

  • pojazdy przeznaczone do przewozu towarów, których masa przekracza 3,5 tony,
  • pojazdy służące do przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 (razem z kierowcą).

Kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie. Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć w formie papierowej i wysłać go za pośrednictwem poczty polskiej, a także online z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Jakie wykształcenie musi mieć kierowca?

Kierowca nie musi mieć specjalnego wykształcenia, jednak pracodawcy preferują kandydatów przynajmniej po szkole średniej. Wynika to z faktu, że w codziennej pracy kierowca będzie nie tylko obsługiwał pojazd, ale także – w zależności od stanowiska – terminal płatniczy, aplikacje przewozowe, wypełniał dokumentację czy miał kontakt z klientami. Czasami może być też wymagana znajomość języka angielskiego lub innego obcego, zwłaszcza w przypadku kierowców międzynarodowych. Mile widziane są także osoby po technikum samochodowym, ponieważ będą w stanie wykonywać drobne naprawy obsługiwanego pojazdu, co jest dla pracodawcy zawsze na plus.

Kto może zostać kierowcą?

Kierowcą może zostać każdy, kto spełni wymogi formalne. Jednak jest to zawód, który wymaga określonych predyspozycji, czyli cech osobowych decydujących o tym, czy dana osoba poradzi sobie na tym stanowisku. Odpowiedni kandydat to taki, który:

  • pasjonuje się motoryzacją, lubi jeździć i spędza dużo czasu za kierownicą, a na drodze czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie;
  • jest spostrzegawczy i czujny, potrafi szybko reagować na to, co się dzieje na drodze, a do tego ma wyobraźnię, czyli nie powoduje niebezpiecznych sytuacji i potrafi je niejako przewidywać;
  • jest uczciwy, odpowiedzialny, dobrze zorganizowany i potrafi dotrzymywać ustalonych terminów;
  • bardzo dobrze zna przepisy ruchu drogowego i się do nich stosuje;
  • ma dobrą pamięć i orientację w terenie;
  • jest wielozadaniowy i potrafi skupić się na kilku rzeczach na raz – z jednej strony jest skoncentrowany na drodze, a z drugiej przyjmuje polecenia dyspozytora, obserwuje drogę itp.
Poprzedni artykuł

Samochody w biznesie czym jeżdżą liderzy przyszłości?

Następny artykuł

Objawy awarii sondy lambda

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *