Strona główna»Warsztat»Objawy awarii sondy lambda

Objawy awarii sondy lambda

Sonda lambda to mała, niepozorna część, o której istnieniu wielu kierowców nie wie. Używana jest ona w silnikach benzynowych oraz wysokoprężnych od 1979 r., kiedy wymóg jej zastosowania został uregulowany przepisami dotyczącymi ograniczenia emisji spalin. Do czego służy sonda lambda? Jakie są objawy uszkodzonej sondy lambda? Sprawdź!

Za co odpowiada sonda lambda?

Pomimo tego, że sonda lambda to niepozorna część, stanowi jeden z ważniejszych czujników w samochodzie. Mierzy ona zawartość tlenu w spalinach, a na podstawie pomiarów sterownik silnika oblicza odpowiednią dawkę paliwa. Znajduje się ona w układzie wydechowym, a kiedy ulegnie awarii objawia się kontrolką check engine.

Odczyty z sondy lambda pozwalają na regulowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Żeby nasze paliwo mogło spalać się jak najdokładniej, skład mieszanki musi być jak najbardziej zbliżony stechiometrycznemu, czyli takiemu składowi, który na każdy 1 kilogram spalonego paliwa przypada 14,7 kg powietrza.

Wybierz sondę lambda dopasowaną do Twojego samochodu: https://sklep.s-auto.pl/czesci-samochodowe/lista-produktow/sonda-lambda,100048?avail=1.

Jeżeli w spalanej mieszance jest za dużo paliwa, nazywa się ją zbyt bogatą. W momencie, kiedy jest w niej zbyt duża ilość powietrza, określana jest ona mianem ubogiej. W zależności od spalanej mieszanki zmianie ulega również skład samych spalin. To właśnie sonda lambda przekazuje stosowny sygnał do naszego komputera. Należy pamiętać o tym, że jest ona elementem narażonym na uszkodzenia mechaniczne, termiczne oraz chemiczne. Jej fragment znajduje się bowiem bezpośrednio w układzie wydechowym, a pozostała część na zewnątrz.

Awaria sondy lambda – objawy

Pierwszym objawem awarii sondy lambda jest kontrolka check engine. Objawów może być jednak znacznie więcej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia komponentu. Do częstych i szczególnie uciążliwych zaliczamy:

  • wzrost ilości spalanego paliwa – nawet o połowę.
  • utrata mocy silnika,
  • samoistne zmiany prędkości obrotowej silnika,
  • czarny, gęsty dym wydobywający się z wydechu.

Uszkodzenie sondy lambda wpływa na nieprawidłowy skład mieszanki paliwowej. Do spadku mocy silnika dochodzi wtedy, gdy mieszanka jest zbyt uboga. W momencie, kiedy ta jest zbyt bogata, może dojść do znacznie poważniejszych uszkodzeń, np. awarii katalizatora czy samozapłonu reaktora katalitycznego, co jest ogromnie niebezpieczne. Jeżeli okaże się, że element jest uszkodzony, warto sprawdzić bogatą ofertę sklepu internetowego z częściami samochodowymi S-Auto. Znajdziemy tam wiele propozycji, w tym także sondy landa.

Samodzielne sprawdzenie sondy lambda

Czy sondę lambda powinno się sprawdzać? Zdecydowanie tak. Jak często? Określa się, że co ok. 30 tyś. km. W tym celu możemy skorzystać z usług mechanika lub wypróbować jeden z dwóch popularnych sposobów.

Pierwszy z nich to przeprowadzenie weryfikacji błędów, które są zapisane w komputerze pokładowym. Aby wykonać tę czynność potrzebujemy testera diagnostycznego. Ten sposób pomoże wskazać, co dokładnie działa nieprawidłowo – czy jest to grzałka, czujnik czy też instalacja elektryczna.

Drugi z nich to wymontowanie sondy i przeprowadzenie dokładnych oględzin jej stanu. Ten sposób pozwoli z kolei przekonać się czy element pokryty jest nalotem. Zielonkawy kolor sondy będzie zwiastował przedostawanie się płynu chłodniczego do komory spalania, czarny będzie oznaką dużego zużycia oleju, a biały lub czerwony poinformuje o złej jakości paliwie.

Poprzedni artykuł

Chcesz pracować jako kierowca? Musisz spełniać te wymagania

Następny artykuł

Pomoc drogowa zimą - nieodzowne wsparcie kierowcy w nieprzewidzianych okolicznościach

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *