Strona główna»Artykuły»Czy i kiedy warto kupić samochód elektryczny?

Czy i kiedy warto kupić samochód elektryczny?

Samochody elektryczne zyskują na popularności, czemu trudno jest się dziwić. W grę wchodzi szereg kwestii, które przemawiają za tym, że inwestycja w nie jest opłacalna. W dużej mierze mowa o zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Sprawdź, jakie jeszcze zalety posiada popularny ,,elektryk” i dlaczego warto w niego inwestować.

1. Samochód elektryczny – najważniejsze informacje
2. Samochód z napędem elektrycznym – w jaki sposób działa?
3. Zakup samochodu elektrycznego, a hybrydowego

Samochód elektryczny – najważniejsze informacje 

Samochód elektryczny to pojazd, który wyposażony jest w napęd na minimum jeden silnik elektryczny. Zgodnie z zapisami określonymi w stosownej ustawie, samochody elektryczne to pojazdy, które wykorzystują do napędu tylko i wyłącznie energię elektryczną. Jest ona akumulowana w taki sposób, że zostaje podłączona do zewnętrznego źródła zasilania. Elektromobilność zyskuje na popularności z uwagi na to, że pojazdy te pracują ciszej niż klasyczne auta. Ponadto emitują mniej hałasu i wibracji. Na jednym ładowaniu mogą przejechać około 300 km, a nawet 500 km. Mają więc ograniczony zasięg, zwłaszcza po tym, jak uruchomimy klimatyzację czy też ogrzewanie. Co istotne, samochody elektryczne nie emitują zanieczyszczeń podczas jazdy. Można liczyć na to, że wykazują większą emisję CO2 niż spalinowe, a poza tym są tańsze w eksploatacji. Warto inwestować w sportowe wersje. Sportowe auta elektryczne – lista na https://mapaladowania.pl/blog/sportowe-hybrydy-i-auta-elektryczne/

Samochód z napędem elektrycznym – w jaki sposób działa?

Samochody elektryczne cieszą się ogromną popularnością – zwłaszcza w porównaniu z sytuacją na rynku motoryzacyjnym sprzed kilku lat. Nie dziwi więc fakt, że wielu entuzjastów nowoczesnych technologii zastanawia się nad tym, czy zainwestować w “elektryka”. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób działają.

Zasada funkcjonowania samochodów elektrycznych wygląda bardzo podobnie do pojazdów spalinowych. Podobnie jak w przypadku tych ostatnich ich sercem jest silnik, jednak nie ma mowy o spalaniu paliwa. W rzeczywistości dochodzi do przekazywania energii elektrycznej, jaką magazynują akumulatory, na koła, a to wszystko jest możliwe dzięki obecności specjalnie zaprojektowanej przekładni.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że silniki elektryczne są przystosowane do tego, aby zamieniać nawet 90% energii na ruch mechaniczny, co jest niemożliwe w przypadku aut spalinowych. W ich przypadku można liczyć jedynie na ok. 40% efektywności. Ponadto silniki w pojazdach elektrycznych są mniej awaryjne, co wynika z ich stosunkowo prostej budowy.

Wielu użytkowników podkreśla również ich cichą pracę, co zapewnia jeszcze wyższy komfort jazdy. Bardzo istotną zaletą tego typu pojazdów jest także ich maksymalny moment obrotowy, który umożliwia błyskawiczne przyspieszanie. To z kolei przyczynia się do łatwiejszego prowadzenia auta – zarówno w mieście, jak i na terenie niezabudowanym. Więcej informacji znajdziesz tu: https://mapaladowania.pl/blog/najszybsze-samochody-elektryczny/.

Zakup samochodu elektrycznego, a hybrydowego

Na rynku można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów samochodów elektrycznych. Wśród nich wymieniamy m.in.

  • BEV – samochody w pełni elektryczne, które wykorzystują tylko i wyłącznie energię zmagazynowaną w akumulatorach,
  • HEV – auta hybrydowe, w których działanie silnika spalinowego jest wspomagane przez silnik elektryczny,
  • PHEV – hybrydy plug-in, gdzie silnik spalinowy działa w duecie z silnikiem elektrycznym. Tego typu pojazdy są przystosowane do ładowania,
  • FCEV – auta wodorowe z ogniwami paliwowymi, gdzie zachodzi reakcja wodór-tlen, której wynikiem jest produkcja zarówno energii elektrycznej, jak i wody.
Poprzedni artykuł

Części do dyferencjału samochodowego - jakie wybrać, żeby auto jeździło bezpiecznie?

Następny artykuł

Gdzie sprzedać stary samochód?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *