Czy warto inwestować w nawigację samochodową czy lepiej korzystać z aplikacji na telefonie?
Kierowcy XXI wieku są prowadzeni do celu przez aplikacje GPS w urządzeniach nawigacyjnych i smartfonach. Wiele osób wybiera różne typy sprzętów nawigacyjnych według potrzeb, zastosowania. W związku z tym które rozwiązanie jest lepsze?
Smartfon jako funkcjonalny system nawigacyjny
Kierowcy coraz częściej korzystają z GPS wbudowanego w telefony w swoich samochodach, zamiast osobnego urządzenia GPS. Nadajniki GPS z roku na rok są coraz tańsze, ale wiele osób nie rozumie sensu kupowania tego typu sprzętu, skoro mogą korzystać z bardziej wszechstronnych narzędzi. Przykładowo smartfon pozwala sprawdzić również ceny paliw na określonych stacjach.
Dużą zaletą nawigacji w smartfonie jest między innymi stałe połączenie z internetem podczas jazdy. Dlatego też kierowca może być na bieżąco z najnowszymi warunkami pogodowymi, a także informacjami o ruchu drogowym. Ma również możliwość korzystania z wielu innych aplikacji. Istnieją programy, które na przykład mogą lokalizować fotoradary, rejestrować wizyty na stacjach benzynowych czy też zużycie paliwa, mierzyć czas parkowania i śledzić trasy. Oferta aplikacji do nawigacji dla smartfona jest bardzo szeroka. Telefon w tym wypadku może stać się prawdziwym „centrum dowodzenia” dla każdego kierowcy. Ładowarka do samochodu czy też uchwyty na telefon w tym przypadku na pewno się przydadzą. To niezbędne akcesoria jeśli chcemy używać smartfonu jako nawigacji w samochodzie.
Jakie są zalety nawigacji GPS?
Najważniejszym argumentem przemawiającym za korzystaniem z profesjonalnej nawigacji GPS jest przede wszystkim oszczędność smartfona. Telefony, które nosimy w kieszeniach często kosztują ponad tysiąc złotych, a przyklejone do przedniej szyby mogą być katastrofalne w skutkach, ponieważ ich ekran jest aktywny przez kilka godzin, bateria szybko się rozładowuje. Promienie słoneczne wzmocnione przez szyby samochodu mogą przegrzać urządzenie, powodując tym samum nieodwracalne uszkodzenie podzespołów telefonu, a w efekcie awarię urządzenia.
Wysokiej jakości nawigacja dostępna jest w różnych rozmiarach, które są nie tylko przystosowane do pracy w tego typu środowiskach, ale także lepiej są dopasowane do potrzeb kierowcy. Ponadto, w przeciwieństwie do smartfonów, ekran nawigacji GPS ma matowe wykończenie. W związku z tym zapobiega to odbijaniu się światła, więc widoczność mapy jest czytelniejsza niż w przypadku nawigacji ze smartfona.
Nawigacja GPS czy telefon – co wybrać?
Wiele osób woli polegać na telefonie w kwestii nawigacji samochodowej. Jeśli jednak często korzystasz z nawigacji i często jeździsz samochodem, może się okazać, że bardziej odpowiednie będzie dedykowane urządzenie, które można ładować w środku.
Nawigacje samochodowe GPS są wciąż funkcjonalne, posiadają wydajne baterie, a także są trwalsze niż większość smartfonów dostępnych na rynku. Telefony sprawdzają się wystarczająco dobrze na krótkich trasach w podróży, ale jeśli częściej pokonujesz dłuższe dystanse, czy też pracujesz jako zawodowy kierowca lub gonisz za przygodą, zaufasz tradycyjnemu urządzeniu, jakim jest nawigacja samochodowa GPS. Warto jednak pamiętać, że nawigacja z fabrycznie załadowanymi mapami całej Europy może być droga. W związku z tym, przed wyborem urządzenia najlepiej jest się zastanowić nad tym, jak często wyjeżdżamy za granicę. W większości przypadków może się okazać, że przepłacanie nie ma sensu, jeśli korzystasz tylko z map Polski. Dlatego też w takim przypadku warto na przykład skorzystać ze smartfonu jako nawigacji.
Brak komentarzy