Strona główna»Artykuły»Światła w samochodzie – na jakie rodzaje się dzielą?

Światła w samochodzie – na jakie rodzaje się dzielą?

Właściciele aut doskonale wiedzą o tym, że istnieje kilka różnych rodzajów świateł w samochodzie. Ich włączanie oraz użytkowanie jest zależne nie tylko od przepisów obowiązujących w Polsce, ale też na terenie całej Unii Europejskiej. W związku z tym powinniśmy się zapoznać z aktualnymi przepisami, tak aby nie narazić się na żadne konsekwencje (głównie finansowe). Prawidłowe korzystanie ze wszystkich rodzajów świateł w samochodach ma niebagatelny wpływ na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa kierowców. Zadbajmy o to, aby dostosować się do panujących warunków na drodze i bez problemów dojechać do punktu docelowego.

Rodzaje świateł w samochodzie – o jakich światłach mowa?

Obecnie wyróżniamy następujące rodzaje świateł w samochodzie:

  • mijania,
  • przeciwmgłowe,
  • pozycyjne,
  • drogowe,
  • postojowe,
  • dzienne.

Początkujący kierowcy mogliby się w tym pogubić, jednak każdy rodzaj światła w samochodzie ma swój symbol. Z niektórych świateł korzysta się przez cały dzień, a inne są wykorzystywane jedynie w szczególnych przypadkach. Polskie przepisy jasno mówią o tym, że ze świateł mijania korzysta się przez cały rok (powinny być włączone przez całą dobę). Istnieje również możliwość korzystania ze świateł do jazdy dziennej (tylko w dzień i przy normalnej przejrzystości powietrza), ale trzeba pamiętać o tym, że w tym samym czasie nie można używać zarówno świateł mijania, jak i dziennych. Warto wyrobić w sobie podstawowy nawyk i włączać światła tuż po wejściu do pojazdu, tak aby nigdy o nich nie zapominać (jednocześnie sprawdzając ich sprawność).

Światła w samochodzie – co ze światłami automatycznymi?

Dużym ułatwieniem dla współczesnych kierowców są oczywiście światła automatyczne. Ten rodzaj świateł w samochodach znajduje zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnych autach. Jak wskazuje nazwa światła będą się zmieniały automatycznie, co zwiększy bezpieczeństwo kierowcy samochodu, ale też innych uczestników ruchu. Światła automatyczne przełączą się na mijania w momencie, gdy będziemy podróżować przy znacznie ograniczonej przejrzystości powietrza. Co istotniejsze w autach z automatycznymi skrzyniami biegów nie doświadczymy samoczynnego włączania się świateł pozycyjnych, co w niektórych przypadkach (przy awariach) może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Rodzaje świateł w samochodzie – co ze światłami drogowymi i przeciwmgłowymi?

Jak widać mamy do czynienia z różnorodnymi rodzajami świateł w samochodzie. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza światła drogowe, z których możemy korzystać od zmierzchu aż do świtu, a konkretniej wtedy, gdy poruszamy się naszym samochodem po drogach, które nie są oświetlone. Nie trzeba wspominać o tym, że ma to bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa kierowcy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w tym samym czasie korzystać ze świateł drogowych oraz mijania. Kluczowe jest jednak to, aby światła nie oślepiały innych kierowców, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze (np. kolizji lub poważnego wypadku komunikacyjnego).

Analizując dostępne rodzaje świateł w samochodzie nie warto zapominać o światłach przeciwmgłowych. To z jakich konkretnie świateł będziemy korzystać na drogach jest uzależnione od panujących na niej warunków atmosferycznych. Zawsze powinniśmy się do nich dostosować, ponieważ zlekceważenie deszczu, mgły czy też opadów śniegu może być katastrofalne w skutkach. Ze świateł przeciwmgłowych korzystamy w sytuacji, w której przejrzystość powietrza jest mocno ograniczona (np. na skutek rozmaitych czynników atmosferycznych lub mgły), ale też na krętych drogach (wtedy przejrzystość może być dobra). Jeśli jest taka konieczność korzystajmy również ze świateł przeciwmgłowych tylnych. Robimy to wtedy, gdy warunki ograniczają widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Światła w samochodzie – co na to wszystko przepisy? Regulacja świateł

Każdy kierowca przed wejściem do pojazdu powinien zapoznać się z aktualnymi przepisami polskiego oraz europejskiego prawa. Dzięki temu nie złamiemy żadnych przepisów, a dodatkowo skutecznie zatroszczymy się o swoje bezpieczeństwo. Co najważniejsze od 2011 roku każdy samochód sprzedawany na terenie Unii Europejskiej (o masie do 3,5 tony) musi być wyposażony w światła do jazdy dziennej. Ponadto musimy zwrócić uwagę na odległość pomiędzy poszczególnymi światłami, która nie może być mniejsza niż 600 mm. Ważną kwestią jest też odpowiednia wysokość świateł, która waha się w granicach od 250 do 1500 mm. Sprawdźmy to dokładnie i dostosujmy się do przepisów, a będzie nam się żyło i podróżowało znacznie spokojniej.

Rodzaje świateł w samochodzie to nie wszystko. Warto poświęcić trochę miejsca regulacji świateł. W samochodach znajdziemy odpowiednie przyciski do regulowania użytkowanych świateł. Posługiwanie się nimi nie powinno być dla nas zbyt problematyczne. Ważne będą dla nas także następujące informacje:

  • ustawienie i regulacja świateł będą sprawdzane podczas przeglądu wykonywanego u diagnosty,
  • odpowiednio wyregulowane oświetlenie to podstawa sukcesu, gdyż w ten sposób nie oślepimy innych kierowców.

Jak widać warto znać nie tylko konkretne rodzaje świateł w samochodzie, ale też najistotniejsze wiadomości na temat ich użytkowania oraz obowiązujących przepisów. Światła w aucie za każdym razem należy dopasować do panujących na drodze warunków (korzystajmy ze świateł długich, gdy podróżujemy w ciemnościach i nie widzimy przed sobą drogi).

Rodzaje świateł w samochodzie – kilka słów o światłach pozycyjnych i postojowych

Analizując rodzaje świateł w samochodzie warto wziąć pod lupę wspomniane wyżej światła pozycyjne oraz postojowe. Z takich świateł korzystamy wyłącznie wtedy, gdy samochód całkowicie się zatrzyma np. w wyniku awarii (nie robimy tego w momencie, gdy panuje ograniczona przejrzystość powietrza). Światła przydadzą nam się w sytuacji, w której samochód nie będzie dostatecznie widoczny przez innych uczestników ruchu.

Rodzaje świateł w samochodzie – kilka słów podsumowania

Znajomość poszczególnych rodzajów świateł w samochodzie to obowiązek każdego kierowcy (nawet tego mniej doświadczonego). Warto mieć na uwadze to, że we współcześnie produkowanych samochodach wyróżniamy następujące światła: pozycyjne, drogowe, mijania, dzienne, przeciwmgłowe oraz postojowe. Powinniśmy dowiedzieć się o nich jak najwięcej informacji i poznać ich symbole, tak aby wiedzieć, kiedy z nich korzystać i jak je włączać. Najmniej problemów będziemy mieli ze światłami automatycznymi, które będą się samoczynnie przełączać (poza pozycyjnymi).

Zwracając uwagę na kolejne rodzaje świateł w samochodach warto wspomnieć m.in. o światłach mijania, z których korzystamy przez całą dobę (przez cały rok). Jeśli jednak poruszamy się w dzień i mamy do czynienia z normalną przejrzystością powietrza możemy używać świateł dziennych. Ważne jest to, aby nie korzystać ze świateł mijania oraz dziennych w tym samym momencie. Kluczowe jest to, aby tuż po wejściu do pojazdu sprawdzić sprawność wykorzystywanych świateł.

Światła drogowe przydadzą nam się wtedy, gdy kierujemy samochodem od zmierzchu do świtu i poruszamy się nim po drogach, które nie są oświetlone. Zadbajmy jednak o to, aby nie oślepiać przy tym innych kierowców. Światła przeciwmgłowe pełnią nieocenioną rolę w trakcie mgły oraz ograniczenia przejrzystości powietrza na skutek rozmaitych czynników atmosferycznych. Ze świateł pozycyjnych i postojowych skorzystamy, gdy będziemy musieli zatrzymać samochód np. na skutek awarii (wtedy, gdy auto nie będzie dostatecznie widoczne przez innych uczestników ruchu).

Wymienione wyżej rodzaje świateł w samochodzie to kluczowa wiedza dla każdego kierowcy, ale nie zapominajmy także o regulacji świateł (korzystanie z przycisków – jest to sprawdzane podczas przeglądu u diagnosty) i dopasowywaniu ich do panujących na drogach warunków. Ponadto ważne będą dla nas obowiązujące przepisy, które mówią, że wysokość świateł mieści się w granicach od 250 do 1500 mm, natomiast odległość między nimi wynosi minimum 600 mm.

Poprzedni artykuł

Czy warto inwestować w nawigację samochodową czy lepiej korzystać z aplikacji na telefonie?

Następny artykuł

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *