Strona główna»Artykuły»Czym jest ubezpieczenie AC?

Czym jest ubezpieczenie AC?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie drogi stają się coraz bardziej nieprzewidywalne, posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia samochodu staje się niezwykle istotne. Jednak, czy wiesz, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie AC? Jakie sytuacje są objęte ochroną? W tym artykule postaramy się rozwikłać tajemnice ubezpieczenia AC, zgłębiając jego istotę, zakres ochrony oraz potencjalne korzyści dla posiadaczy pojazdów.

AC – definicja 

Ubezpieczenie AC, czyli Auto Casco, jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia samochodu, które zapewnia ochronę przed różnego rodzaju szkodami mechanicznymi. Chroni ono nie tylko przed konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom lub mieniu (jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC — od Odpowiedzialności Cywilnej).

Ubezpieczenie AC chroni pojazd przed szkodami wynikającymi:

Ze zdarzeń losowych:

  • Samochód zostaje uszkodzony lub zniszczony w wyniku pożaru, na przykład wskutek wybuchu silnika lub zaprószenia ognia.
  • Samochód ulega zniszczeniu w wyniku uderzenia gradobiciem, co powoduje uszkodzenia lakieru, szyb lub karoserii.
  • Woda zalewa pojazd w wyniku intensywnych opadów deszczu lub podtopienia terenu, powodując uszkodzenia mechaniczne.
  • Wstrząsy sejsmiczne mogą spowodować uszkodzenia lub zniszczenie samochodu.

Z kradzieży lub uszkodzenia w wyniku włamania:

  • Samochód zostaje skradziony przez nieznanych sprawców lub w wyniku kradzieży przy użyciu siły.
  • Sprawca włamuje się do pojazdu, powodując uszkodzenia zamków, szyb lub innych elementów.

Z kolizji:

  • Samochód ulega uszkodzeniom w wyniku zderzenia z innym pojazdem na drodze, na przykład w wyniku wymuszenia pierwszeństwa lub niezachowania odpowiedniego odstępu.
  • Pojazd zostaje uszkodzony w wyniku zderzenia z barierą, słupem, murkiem, drzewem lub inną przeszkodą na drodze.

Czy AC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie AC jest często uzupełnieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC i daje właścicielowi pojazdu większy komfort psychiczny oraz ochronę przed finansowymi konsekwencjami różnych rodzajów szkód mechanicznych. Jednakże warto zaznaczyć, że ubezpieczenie AC jest dobrowolne, więc decyzja o jego zakupie zależy od właściciela pojazdu.

Jakie są różnice między OC, a AC? 

Różnica między ubezpieczeniem OC (Odpowiedzialności Cywilnej) a ubezpieczeniem AC (Auto Casco) leży głównie w zakresie ochrony i rodzaju szkód, które są pokrywane przez każde z tych ubezpieczeń. Oto najważniejsze różnice, wraz z przykładami:

Zakres ochrony:

OC: chroni przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim lub ich mieniu przez właściciela pojazdu. Obejmuje to koszty naprawy szkód osób poszkodowanych oraz naprawy lub odszkodowania za uszkodzone mienie. Przykład: Jeśli spowodujesz kolizję drogową i uszkodzisz samochód innego kierowcy, twoje ubezpieczenie OC pokryje koszty naprawy jego pojazdu.

AC: zapewnia ochronę przed różnymi szkodami mechanicznymi, takimi jak uszkodzenia w wyniku kolizji, kradzież, pożar, zalanie, gradobicie itp. Przykład: Jeśli twój samochód zostanie skradziony lub uszkodzony w wyniku gradobicia, ubezpieczenie AC pokryje koszty związane z naprawą lub odszkodowaniem za pojazd.

Obowiązkowość:

OC: jest obowiązkowe i wymagane do legalnego użytkowania pojazdu na drogach publicznych.

AC: jest dobrowolne i zazwyczaj jest wybierane przez właścicieli pojazdów w celu dodatkowej ochrony.

Rodzaj szkód:

OC: Pokrywa szkody wyrządzone innym osobom lub ich mieniu.

AC: Pokrywa szkody wyrządzone samemu pojazdowi.

Koszty:

OC: Koszty ubezpieczenia OC są zwykle niższe niż koszty ubezpieczenia AC.

AC: Jednym z kluczowych czynników podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej jest wartość pojazdu, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. To od niej zależy suma ubezpieczenia autocasco.

Od czego zależy cena AC i OC?

Cena ubezpieczenia AC (Auto Casco) i OC (Odpowiedzialności Cywilnej) może być determinowana przez szereg czynników, które wpływają na ryzyko i koszty ubezpieczyciela. Oto kilka kluczowych czynników, które mogą wpływać na cenę obu tych polis:

Typ pojazdu: 

Cena ubezpieczenia AC i OC może zależeć od typu pojazdu, takiego jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika itp. Pojazdy o wyższej wartości lub większej mocy mogą wymagać wyższych składek ubezpieczeniowych.

Wartość pojazdu

Im wyższa wartość pojazdu, tym zazwyczaj wyższe będą składki ubezpieczeniowe.

Historia kierowcy

Historia kierowcy, w tym doświadczenie za kierownicą, liczba wypadków, punkty karne, oraz inne czynniki mogą mieć wpływ na cenę obu polis. Kierowcy z dobrą historią bezszkodową mogą otrzymać niższe stawki.

Lokalizacja parkowania 

Miejsce zamieszkania może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia, bo wpływa to na miejsce parkowania auta. Samochód zostawiony na noc na ulicy ma większe szanse na kradzież lub zniszczenia.

Dodatkowe zabezpieczenia

Ochrona od kradzieży np. poprzez zamontowany alarm, zwłaszcza w przypadku ubezpieczania aut o znacznej wartości również wpływa na cenę ubezpieczenia.

Dedykowane zniżki

Niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki dla określonych grup klientów, np. dla osób korzystających z innych produktów tego samego ubezpieczyciela lub wykupujących pakiet polis.

AC jest ważnym narzędziem ochrony dla właścicieli pojazdów, zapewniając szeroki zakres ochrony w przypadku różnych sytuacji, takich jak kolizje, kradzieże czy zdarzenia losowe. Dzięki niemu jako kierowca możesz czuć się bardziej pewnie, mając świadomość, że Twój pojazd jest odpowiednio zabezpieczony.

Więcej na temat różnych form ubezpieczeń przeczytasz na: Balcia Insurance.

Poprzedni artykuł

Uchwyt na telefon do motocykla - niezbędny gadżet dla każdego motocyklisty

Następny artykuł

Wynajem samochodu online – jak wynająć samochód?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *