Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B i jak przyoszczędzić na wyrabianiu prawa jazdy? 1 sposób
Prawo jazdy kat. B to bardzo przydatny dokument, który potrafi ułatwiać codzienne życie. Dlatego warto udać się na kurs prawa jazdy kat. B i zdobyć takie uprawnienia. Zanim jednak to zrobisz, warto, żebyś zapoznał się z kosztami i kolejnymi krokami, jakie czekają Cię na drodze do pozyskania prawa jazdy. W tym artykule dowiesz się, jak w praktyce wygląda robienie prawa jazdy i ile to kosztuje. Przedstawimy Ci poszczególne procedury oraz koszt ich zrealizowania. Ponadto poznasz pewien mało znany sposób na przyoszczędzenie przy wyrabianiu prawa jazdy. Dzięki niemu możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Zapraszamy!
Badania lekarskie, kurs prawa jazdy, egzaminy państwowe, wydanie dokumentu prawa jazdy – Ile to wszystko kosztuje?
Na samym starcie warto, żebyś dokonał wyboru szkoły jazdy i z jej pomocą wykonywał kolejne kroki. To znacznie ułatwi Ci przejście wszystkich formalności. Instruktorzy chętnie wytłumaczą Ci kolejne kroki. Ponadto w niektórych ośrodkach szkolenia kierowców będziesz mieć do dyspozycji lekarza, do którego musisz udać się na samym starcie. Dzięki temu nie będziesz musiał szukać miejsca do wykonania badań na własną rękę. W razie, gdyby szkoła jazdy nie dysponowała lekarzem, to z pewnością otrzymasz w niej informację o zaufanym gabinecie, w którym można szybko wykonać potrzebne badania. To będzie Twój pierwszy koszt. Badanie lekarskie będzie kosztować Cię 200 złotych.
Kiedy już będziesz mieć pozytywne orzeczenie lekarskie, konieczne będzie zrobienie zdjęć. To koszt od 30 do 50 złotych. Jeśli świeżo skończyłeś 18 lat i ostatnio robiłeś sobie zdjęcia do dowodu, to jak najbardziej możesz je wykorzystać. Zdjęcie powinno być maksymalnie sprzed 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o PKK. Założenie PKK to ostatni etap wstępnych formalności. Zabierz wypełniony wniosek, aktualne zdjęcie, dowód osobisty i orzeczenie lekarskie, a PKK otrzymasz od ręki. W razie, gdybyś przystępował do kursu przed 18 rokiem życia – pamiętaj, że musisz mieć pisemną zgodę rodzica/opiekuna. Z profilem kandydata na kierowcę możesz znów udać się do OSK, gdzie zapiszesz się na kurs na prawo jazdy.
W zależności od wybranej szkoły, czy konkretnej oferty w danym OSK, za kurs zapłacisz od 3000 do 4000 złotych. W takiej cenie zamknie się klasyczny kurs prawa jazdy. W przypadku ofert, gdzie w trakcie szkolenia będziesz jeździł np. nieco usportowionym Mercedesem, czy Audi bądź innym fajnym autem, kurs może kosztować nieco więcej, lecz całość powinna zamknąć się w kwocie 5500 złotych.
Po zrealizowanym szkoleniu czekają Cię egzaminy państwowe. Tutaj koszty są jednolite i jasno określone. Egzamin teoretyczny kosztuje 50 złotych. Natomiast przystąpienie do praktycznego egzaminu państwowego to koszt 200 złotych. Co dalej, kiedy już zdasz wszystkie egzaminy? Teraz pozostało Ci jedynie uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy w kwocie 100 złotych. Możesz to zrobić w kasie urzędu bądź przelewem. Po zrealizowaniu opłaty musisz poczekać na możliwość odebrania dokumentu, o której zostaniesz powiadomiony wiadomością SMS.
Podsumowując, wszystkie koszty zamkną się w kwocie 3500-4500 złotych w przypadku klasycznych kursów. Teraz już wiesz, ile kosztuje prawo jazdy. Musisz jedynie pamiętać, że wskazany zakres cenowy dotyczy sytuacji, w której zdajesz wszystkie egzaminy za 1 podejściem. Tego właśnie dotyczy nasza wskazówka na oszczędzenie kilkuset złotych przy robieniu prawa jazdy.
1 wskazówka, dzięki której oszczędzisz kilkaset złotych przy robieniu prawa jazdy – Podsumowanie
Wybierz solidną szkołę jazdy, która przygotuje Cię nie tylko do egzaminów, ale także do praktycznej jazdy. W ten sposób maksymalnie zwiększysz swoje szanse na zdanie egzaminów za 1 podejściem, co jest kluczem do maksymalnego zredukowania kosztów zdobycia uprawnień. Pamiętaj o tym, a nie wydasz kilkuset złotych na kilka egzaminów i w ten sposób stosunkowo tanio zrobisz prawko. Sprawdź sam!
Brak komentarzy