Jak chronić lakier w aucie?
Czynniki zewnętrzne powodują, że lakier w naszym aucie narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Z jednej strony jesienią czy zimą pojazd narażony jest na kamyki, grudki soli czy śnieg i lód, które działają niszcząco na karoserię. Z drugiej strony, wiosną i latem promieniowanie słoneczne może spowodować wyblaknięcie koloru lakieru naszego samochodu. Dlatego niezwykle istotna jest jego ochrona. Ochrona lakieru w aucie to czynność, o której powinniśmy pamiętać bez względu na sezon czy porę roku. Mimo że na rynku jest wiele środków i preparatów, które pomagają zadbać o lakier, to czy one wystarczą? Oto kilka naszych porad.
Jak chronić lakier w aucie?
1. Odpowiednie mycie samochodu
To czynność, którą wykonujemy dosyć często, dlatego warto wiedzieć, jak myć auto, aby przy okazji go nie uszkadzać. Pierwsza i najważniejsza zasada – żegnamy się definitywnie z myjniami automatycznymi. Mimo że działa szybko, sprawnie i dokładnie to niestety niszczy lakier w naszym samochodzie. Nawet jeśli zdecydujemy się na taką, która posiada najnowocześniejsze szczotki, które zadbają o każdy szczegół auta, to mogą spowodować ubytki na lakierze. W szczotkach często gromadzi się piasek, który wirując z dużą prędkością może doprowadzić do zarysowań.
Dużo lepszym rozwiązaniem, podczas podstawowego dbania o samochód będzie myjnia bezdotykowa. Jednak i w tym przypadku musimy zachować odpowiednie zasady, jak np. odległość między myjką a samochodem. Jeśli zbyt blisko podejdziemy do samochodu to możemy nieumyślnie doprowadzić np. do wyrwania lakieru z obramowań okiennych lub plastikowych zaślepek. Najlepsze będzie ręczne mycia samochodu, ale nie zawsze mamy ku temu sprzyjające warunki. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić, to warto pamiętać o zasadzie dwóch wiaderek – w jednym czysta woda do płukania gąbki, a w drugim – woda z detergentem, którym myjemy auto.
2. Oklejanie auta folią ochronną
Gdy już wiemy, jak prawidłowo myć auto, aby nie zostało uszkodzone, warto wiedzieć, że istnieją takie metody ochrony lakieru, jak oklejanie samochodu folią ochronną. Zastosowanie tej metody pozwoli na ochronę tych elementów, które ulegają drobnym uszkodzeniom spowodowanym np.
sokami z drzew wiosną, promieniowaniem słonecznym latem czy też działaniem soli zimą. Oklejanie samochodu folią ochronną to jedna z nowoczesnych technologii, pozwalająca na ochronę przed zarysowaniami czy odpryskami, do których może dojść w czasie użytkowania pojazdu. Istotny jest także wybór folii, ponieważ to od niej będzie zależało czy dodatkowo mamy do czynienia z procesem samogojenia, w wyniku którego głębokie i wyraźne zarysowania samoczynnie znikną, pod wpływem ciepła.
3. Specjalistyczne preparaty do ochrony lakieru
Innym sposobem na dbanie o lakier w samochodzie jest stosowanie specjalistycznych preparatów do ochrony lakieru. Są one powszechnie znane, chociaż nie każdy z nich korzysta. Takie środki można podzielić na dwie kategorie – takie, które poprawiają ogólny wygląd karoserii naszego samochodu, np. ochraniają przed promieniowaniem słonecznym czy nabłyszczają lakier. Druga grupa to preparaty, których przeznaczenie wiąże się z rozwiązaniem konkretnego problemu, np. zniwelowanie drobnych zarysowań czy usunięcie pozostałości owadów. W każdym sklepie motoryzacyjnym z pewnością znajdziemy takie środki, które pomogą nam zadbać o lakier. Warto zorientować się, jaki mamy wybór, na czym najbardziej nam zależy oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Regularna pielęgnacja pomoże zapobiec skutkom wyrządzonym przez inne czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Im szybciej zaczniemy dbać o lakier, tym lepiej dla naszego samochodu.
Brak komentarzy