Strona główna»Biznes»Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto?

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto?

Zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnionym pracownikom jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Szczególną uwagę należy poświęcić temu zagadnieniu w przypadku otwartych hal produkcyjnych, gdzie wielu pracowników obsługuje narzędzia i maszyny przemysłowe. Narzędzia pneumatyczne zasilane są sprężonym powietrzem dostarczanym poprzez przewody. Często leżą one rozciągnięte na podłodze, stwarzając ryzyko potknięcia się lub innego wypadku. Dodatkowo, gwałtowne zwijanie przewodów do bębna może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.

W najnowszym wpisie prezentujemy rozwiązanie, które wdrożyła firma Pneumat w zakładzie jednego ze swoich klientów, aby poprawić bezpieczeństwo użytkowania i przechowywania przewodów pneumatycznych. Zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i zainspirować się do wprowadzenia podobnych usprawnień w swojej firmie.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 9

Zwijacze węży pneumatycznych – klucz do bezpieczeństwa w zakładach

Zwijadła przewodów pneumatycznych są niezbędnym elementem w niemal każdym zakładzie, który korzysta z narzędzi pneumatycznych. Wiele z tych przewodów ma długość nawet kilkunastu metrów, co sprawia, że leżące na podłodze mogą stanowić poważne ryzyko potknięcia lub uszkodzenia przez przejeżdżające wózki widłowe. Ponadto, zwijanie przewodów bez odpowiedniego systemu powolnego zwijania może być niebezpieczne dla pracowników znajdujących się w pobliżu. Zachęcamy do zapoznania się ze Studium Przypadku, w którym przedstawiamy bezpieczne zwijacze Cejn (więcej o tym producencie znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/cejn-polska), które z powodzeniem wdrożyliśmy w firmie z branży automotive. Dowiedz się, jak te innowacyjne rozwiązania poprawiły bezpieczeństwo i efektywność w miejscu pracy.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 10

Obecny proces – sprzed wdrożenia

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 11

Zakład produkujący komponenty do budowy maszyn oraz pojazdów przemysłowych wykorzystuje w procesie produkcyjnym narzędzia pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem. Medium to dostarczane jest do narzędzi za pomocą osiemnastometrowych węży pneumatycznych. Aby zabezpieczyć nieużywane przewody, stosowane są zwijacze, jednak brakuje im systemu bezpiecznego zwijania. Szybkie i niekontrolowane zwijanie się węży stwarza poważne ryzyko nieszczęśliwego wypadku, szczególnie w momencie wypuszczenia narzędzia z rąk przez operatora. Priorytetem w każdym zakładzie produkcyjnym powinno być zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Warto rozważyć wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które wyeliminują zagrożenia związane z użytkowaniem narzędzi pneumatycznych i zwiększą ogólne bezpieczeństwo na hali produkcyjnej.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 12

Usprawniony proces zwijania przewodów w zakładzie

W zakładzie wprowadzono zwijacze przewodów, co znacząco zmniejsza ryzyko potknięcia się o luźno leżące na podłodze węże oraz chroni je przed uszkodzeniami, na przykład przez przejeżdżające wózki widłowe. Takie uszkodzenie mogłoby prowadzić do niekontrolowanego wycieku sprężonego powietrza. Niestety, dotychczasowy zwijacz nie był wyposażony w system bezpiecznego zwijania, co powodowało, że przewód zwijał się z dużą prędkością, nie zwalniając przed końcowym etapem. Aby poprawić bezpieczeństwo, zdecydowaliśmy się na wymianę istniejącego rozwiązania na zwijacz Cejn, który posiada wspomniany system. Dzięki temu, nawet w przypadku niezamierzonego upuszczenia narzędzia podłączonego do przewodu, ryzyko wypadku jest minimalne. Wąż zwija się powoli do bębna, eliminując zagrożenie dla napotkanych przeszkód i zwiększając bezpieczeństwo pracy w zakładzie.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 13

Wdrożenie zwijaczy bezpiecznych CEJN znacząco podniosło poziom bezpieczeństwa pracy operatorów narzędzi w obiekcie. Rozwiązanie to zagwarantowało również bezpieczne warunki dla pozostałych pracowników przemieszczających się po hali produkcyjnej, a także dla maszyn i innego wyposażenia zakładu.

W jakich innych miejscach warto sięgnąć po ten produkt?

Bezpieczne zwijacze bębnowe przewodów Cejn mogą być z powodzeniem wykorzystywane w różnorodnych aplikacjach, wszędzie tam, gdzie stosowane są narzędzia pneumatyczne. Rozwiązanie to sprawdzi się w zakładach serwisowych, halach produkcyjnych, warsztatach i innych miejscach, gdzie wymagana jest możliwość bezpiecznego operowania narzędziem na odległość od kilku do kilkudziesięciu metrów, a następnie kontrolowane zwinięcie przewodu.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 14

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 15

Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznej pneumatyki, odwiedź stronę Pneumat., gdzie znajdziesz produkty o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Możesz również umówić się na spotkanie z naszym doradcą, który przeprowadzi wizytę w Twoim zakładzie i pomoże dobrać indywidualne rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 16

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w fabrykach auto-moto? 17

Poprzedni artykuł

Historia Škody: od skromnych początków do globalnego sukcesu

Następny artykuł

Gdzie kupić polisę minicasco i czy warto ją wybrać?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *