Jak rozkodować radio samochodowe?
Temat rozkodowywania radia samochodowego zawsze wzbudzał ogromne kontrowersje. Bo dlaczego ktoś chciałby łamać kod zabezpieczający w radiu samochodowym. Pewnie dlatego, że ukradł. Złodziej i tak świetnie radzą sobie bez takich poradników, a poniżej znajdują się porady dla uczciwych osób, które znalazły się w pozornie beznadziejnej sytuacji.
Dlaczego producenci kodują radia samochodowe?
Oczywiście dla ochrony przed kradzieżą, ale w dobie dzisiejszych możliwości technologicznych kod jest większym problemem dla właściciela niż dla złodzieja. Każda wymiana akumulatora lub jego odpięcie w warsztacie, każde przełożenie radia do nowego auta kończy się jego zablokowaniem.
Jeżeli w naszym aucie znajduje się oryginalne, fabrycznie zamontowane radio to należy dokładnie przejrzeć dokumentację auta. W etui z instrukcją obsługi samochodu powinien znajdować się kartonik przypominający kartę kredytową, to na nim zapisany jest kod do radia. Może się zdarzyć, że karta jest niewypełniona lub takiej karty nie ma, zwłaszcza jeśli auto pochodzi z drugiej ręki. W tej sytuacji jedyne co można zrobić to wypróbować innych sposobów na rozkodowanie radia samochodowego.
Jak rozkodować radio nie mając kodu?
Sposobów jest co najmniej kilka, jedne bardziej skomplikowane inne mniej. Dobrą informacją jest to, że niemal na pewno uda się rozkodować radio, chociaż zależnie od sytuacji będzie trzeba podjąć różne środki.
Kontakt z ASO
Jeżeli radio jest fabrycznie montowane przez producenta samochodu, to najprostszym krokiem będzie kontakt z autoryzowaną stacją obsługi auta. Po podaniu odpowiednich danych i potwierdzeniu prawa do auta, ASO może odtworzyć kod do radia. Należy jednak uzbroić się w żelazną cierpliwość i spokój buddyjskiego mnicha, ponieważ serwisy przeważnie nie mają czasu i ochoty zajmować się tak błahymi z ich punktu widzenia sprawami. Serwis też może odmówić podania kodu, jeżeli będą wątpliwości co do stanu prawnego posiadanego radia lub zaproponują obsługę serwisową samochodu w celu zdjęcia blokady. Niestety w takim przypadku należy się liczyć z dość wysokimi opłatami za roboczogodziny obowiązujące w autoryzowanym serwisie.
Internet – remedium na każdą bolączkę
Brak kodu do radia to tak ogólny problem, że można odnaleźć specjalne serwisy internetowe oferujące wygenerowanie nowego klucza. Serwisy mogą być płatne, dlatego warto poszukać darmowej pomocy na forach i w grupach społecznościowych poświęconych marce samochodu lub marce radia, lub w ogólnych grupach poświęconych mechanice samochodowej. Jak rozkodować w ten sposób radio? Wystarczy podać numer seryjny radia, a użytkownicy forum znajdą kod lub wskażą miejsca, w których kod będzie można wygenerować samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że kilkukrotne wprowadzenie niewłaściwego kodu, może spowodować całkowite zablokowanie radia. Zanim rozpoczną się poszukiwania, należy przygotować numer seryjny radia. Ten numer znajduje się na tyle obudowy i jego pozyskanie będzie wymagało demontażu radia ze schowka z użyciem specjalnych kluczy.
Jeżeli dopisuje nam szczęście i posiadamy zapisany numer seryjny, to obejdzie się bez demontowania radia. Okazać się bowiem może, iż wystarczy w odpowiednim programie wpisać markę radia oraz jego numer seryjny, by uzyskać prawidłową kombinację cyfr. Usługa ta jest bardzo tania i trwa zaledwie chwilę. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż przy większości urządzeń zabieg tego rodzaju okazuje się wysoce skuteczny. Część programów komputerowych będzie też w stanie wygenerować nam kod odblokowujący po podaniu tylko nr VIN samochodu (jest to skuteczne, jeżeli radio nie było przekładane lub kiedy mamy zapisany VIN pierwszego samochodu, w którym radio było montowane).
Skontaktuj się ze specjalistą
Zdecydowanie tańszą opcją jest kontakt z niezależnym fachowcem zajmującym się zdejmowaniem takich blokad. W większości przypadków nie będzie potrzeby fizycznego dostarczania radia, a kod odblokowujący do naszego radia zostanie nam dostarczony prosto z bazy kodów, które posiadają osoby zajmujące się tego typu usługami. Cała procedura powinna zająć kilkanaście minut.
Jeżeli powyższe kroki zawiodą, konieczne jest wymontowanie radia i udanie się do serwisu elektronicznego. Fachowiec musi wyciągnąć procesor i po podłączeniu go do komputera za pomocą specjalnej przystawki, będzie możliwe ustalenie kodu. Po odczytaniu kodu procesor zostaje ponownie wlutowany w pierwotne miejsce i można radio zamontować na powrót w samochodzie.
Najlepiej jednak zacząć od:
Dokładnego przejrzenia dokumentów twojego samochodu, ponieważ to tam może znajdować się kod, jeżeli nie w postaci karty to być może poprzedni właściciel zapisał gdzieś na marginesie. Często, w panice, zupełnie o tym zapominamy. A wystarczy czasem dobrze poszukać!
PRO-TIP: Czasami kody zapisywane są na samym radiu. Po wyjęciu radia, na jego górnej lub tylnej obudowie można spotkać zapisane 4 cyfry. To zazwyczaj oznacza kod rada, warto zajrzeć zanim podejmiemy inne kroki.
Jak uniknąć kolejnego takich przygód w przyszłości?
Jak już przebrniemy przez poszukiwania i wrócimy z serwisu, zapiszmy kod w bezpiecznym miejscu. Nie musi on być schowany w sejfie, wystarczy, że będzie w miejscu, w którym go łatwo odnajdziemy w przypadku kolejnej potrzeby jego wprowadzenia.
Zapamiętaj
Jeżeli korzystamy z usług serwisu lub niezależnego fachowca zawsze będziemy musieli udowodnić, że radio lub samochód jest naszą własnością, więc warto zabrać ze sobą dowód zakupu radia (zawsze należy o taki dowód poprosić sprzedającego) lub umowę kupna-sprzedaży samochodu. Po to właśnie są zabezpieczenia, żeby kradzież naszego radia była nieopłacalna i problematyczna dla złodzieja.
Brak komentarzy