Strona główna»Artykuły»Jaki alkomat kupić?

Jaki alkomat kupić?

Chcesz kupić alkomat, ale nie wiesz właściwie, jakie urządzenie wybrać? Na co zwrócić uwagę, szukając alkomatu? Jaki alkomat kupić? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Kupujesz pierwszy alkomat i nie wiesz, na który dostępny na rynku model się zdecydować? Lepszą opcją są alkomaty elektrochemiczne czy alkomaty półprzewodnikowe? Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając odpowiedniego urządzenia? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z niniejszą treścią.

Jak wybiera się alkomaty?

Na co zwraca się uwagę, kupując alkomaty? W pierwszej kolejności zastanów się, do czego potrzebujesz urządzenia tego rodzaju. A mianowicie do użytku osobistego, czy może do firmy w celu badania swoich pracowników przed rozpoczęciem ich pracy? W tym drugim przypadku z reguły poleca się wybierać bardziej zaawansowane i wydajniejsze rozwiązania. Alkomat dla firmy powinien także mieć odpowiedni certyfikat, dzięki któremu wyniki będzie można wykorzystać w sądzie jako dowód. W niektórych przedsiębiorstwach taka możliwość się przydaje, a zatem przemyśl, czy również i u Ciebie będzie dobrym rozwiązaniem.

Kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę, jest dokładność wyniku oraz zakres pomiaru. Zakres pomiaru to parametr, który określa, w jakim zakresie podawany jest ostateczny wynik. Im większy, tym oczywiście większą liczbę promili będzie dany alkomat mierzyć. W standardowych alkomatach zakres ten wynosi od 0 do 4‰.

Wybierając alkomat, zwróć także uwagę, czy przy danym modelu jest możliwość przeprowadzania tak zwanej kalibracji. Dlaczego jest to tak bardzo ważne? Ponieważ skonfigurowanie oprogramowania alkomatu daje gwarancję, że urządzenie będzie prawidłowo wskazywać wartość alkoholu, jaka znajduje się w wydychanym powietrzu. Kalibrację wykonuje się z reguły raz w roku, ewentualnie dwa razy. Częstotliwość uzależniona jest od wieku i rodzaju alkomatu, warunków jego przechowywania oraz intensywności przeprowadzania badań.

Alkomaty mogą mieć różne dodatkowe funkcje – na przykład pamięć ilości przeprowadzonych pomiarów, automatyczne wyłączanie czy bieżące monitorowanie poziomu baterii. Takie opcje nie są wymagane, ale większość z nich na pewno ułatwia użytkowanie. Zatem wybierz taki alkomat i takie funkcje dodatkowe, które wiesz, że będą Ci potrzebne.

Czym różnią się alkomaty elektrochemiczne od półprzewodnikowych?

Aktualnie do najpopularniejszych alkomatów zalicza się alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Elektrochemiczne urządzenie do pomiarów wykorzystuje specjalny sensor elektrochemiczny. Element ten najczęściej montuje się w alkomatach profesjonalnych, ale coraz częściej można znaleźć także je w urządzeniach dedykowanych do użytku prywatnego. Dlaczego? Okazuje się, że alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze i wydajniejsze od półprzewodnikowych. Ponadto spożywane wcześniej jedzenie czy zapalony papieros nie wpływają na ostateczny wynik. Inaczej sprawa wygląda przy alkomatach półprzewodnikowych. Na dokładność pomiarów wykonanych przez alkomat półprzewodnikowy wpływ ma temperatura powietrza, papierosy, jedzenie czy nawet stan baterii urządzenia. To z tego powodu najczęściej zainteresowani decydują się na alkomaty elektrochemiczne.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także alkomaty spektrofotometryczne. Są to jednak urządzenia stacjonarne, a zatem nie sprawdzą się do osobistego użytku. Ich działanie opiera się na tak zwanej podczerwieni. W porównaniu z ręcznymi alkomatami niniejsze urządzenia są najdokładniejsze.

Dobry alkomat z sensorem elektrochemicznym powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego kierowcy. W końcu dokładny alkomat może przesądzić o bezpieczeństwie, ponieważ oferuje dokładne pomiary. Większość alkomatów dostępnych obecnie w sprzedaży ma wymienny czujnik, więc nawet jeżeli sprzęt się uszkodzi, będzie można go naprawić. Alkomat elektrochemiczny warto przynajmniej raz w roku kalibrować, podobnie zresztą jak alkomaty policyjne.

Poprzedni artykuł

Rozwój elektryfikacji modeli Skoda

Następny artykuł

Jakie są korzyści wynajmu samochodu na dni?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *