Strona główna»Artykuły»Kolizja drogowa – jakie są konsekwencje dla sprawcy?

Kolizja drogowa – jakie są konsekwencje dla sprawcy?

Kolizja drogowa to niezwykle stresujące wydarzenie, szczególnie jeśli wydarzyła się z naszej winy. Wiele osób zastanawia się, jakie konsekwencje ponosi sprawca. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od kilku czynników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Znajdziesz w nim zbiór przydatnych i aktualnych informacji.

Czym jest kolizja drogowa

Na początku warto jest wyjaśnić, czym jest kolizja drogowa. Tok postępowania jest inny niż w przypadku wypadku. Jest to zdarzenie, na skutek którego powstały wyłącznie straty materialne (np. uszkodzenie pojazdu). Nie mamy tutaj do czynienia z osobami poszkodowanymi. Podczas wypadku dochodzi do zgonu lub poważnych urazów ciała.

Kolizja to nie tylko zderzenie dwóch pojazdów. Pod tym terminem kryje się również zderzenie z np. latarnią, słupkiem chodnikowym, znakiem drogowym. Należy również pamiętać, że nie wszystkie dolegliwości zdrowotne pojawiają się od razu. Zdarza się, że występują one dopiero po czasie, więc nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów.

Jak postępować w przypadku kolizji?

Faktem jest, że kolizja może przytrafić się każdemu. Niejedna osoba nie ma pojęcia, w jaki sposób należy postępować. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie z drogi pojazdów, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto podkreślić, że niedopuszczalne jest opuszczenie miejsca zdarzenia. Takie zachowanie może zostać potraktowane przez służby jako próba ucieczki.

Sprawca, który jest przekonany o swojej winie, powinien powiadomić o tym fakcie poszkodowanego. Znacząco ułatwi to przebieg procedury. W przypadku wątpliwości nie obejdzie się bez zawiadomienia policji, która zajmie się ustaleniem przebiegu wydarzeń. Jest to mniej korzystne rozwiązanie, ponieważ wiąże się z mandatem (najczęściej w wysokości kilkuset złotych). Dobrze jest porozumieć się bez udziału służb mundurowych.

Co w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległo auto pozostawione przez właściciela (np. na parkingu)? Szkoda może zostać zauważona dopiero po upływie kilku godzin, a nawet dni. Najrozsądniej jest pozostawić kartkę z danymi kontaktowymi. Warto jednak pamiętać, że może ona zostać zniszczona np. przez deszcz. W takiej sytuacji należy wezwać policję, która poinformuje stronę poszkodowaną o zdarzeniu. Jest to najbezpieczniejsza opcja dla tych, którzy obawiają się oskarżenia o ucieczkę z miejsca kolizji i zatajanie faktów.

Jaki mandat za kolizję drogową?

Sprawca kolizji drogowej musi liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami. Jak już wspomniano, wezwanie na miejsc służb jest równoznaczne z otrzymaniem mandatu. W 2022 roku weszły w życie nowe taryfikatory, które przewidują surowe kary finansowe.

Minimalny mandat za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym wynosi 1000 zł. Kara za wykroczenie, które doprowadziło do stłuczki, to kolejne kilkaset złotych.

Kolizja drogowa – kiedy postępowanie sądowe?

Bywa tak, że kolizja drogowa wymaga postępowania sądowego. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że za ucieczkę uznaje się także oddalenie ze względu na brak poszkodowanego w pobliżu. Prawdą jest, że do stłuczek bardzo często dochodzi na parkingach.

Sprawa sądowa jest pewna również w przypadku, gdy kierowca nie posiada uprawnień lub znajdował się pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Kolejnym powodem jest odmowa przyjęcia mandatu wystawionego przez policję.

Jak spisać oświadczenie o kolizji?

Jeśli obie strony kolizji doszły do porozumienia, to nie ma konieczności wzywania policji. Jest to korzystne dla sprawcy, ponieważ może on uniknąć wysokiego mandatu. Ważne jest jednak to, aby dopiąć wszelkie formalności. Pierwszym krokiem jest spisanie oświadczenia, które zawiera szczegółowe informacje na temat zdarzenia. Trzeba dodać, że jest to niepodważalny dowód w sprawie, który dostarczany jest ubezpieczycielowi.

Jeśli zdarza się kolizja drogowa oświadczenie powinien mieć przy sobie każdy kierowca. Wzór można pobrać z internetu. Firma ubezpieczeniowa z pewnością będzie wymagać nie tylko wspomnianego dokumentu, ale również zdjęć uszkodzonego pojazdu. Dostarczone materiały znacząco przyspieszą sprawę, a także ułatwią sprawną weryfikację zasadności zgłoszenia. Sprawca musi liczyć się ze zwyżkami składki na OC. Procent jest ustalany indywidualnie przez ubezpieczyciela.

Więcej informacji na temat oświadczenia przy kolizji drogowej można znaleźć na stronie https://kancelariaciti.pl/dochodzenie-odszkodowan/formularz-oswiadczenie-sprawcy-kolizji/

Poprzedni artykuł

Pomoc drogowa zimą - nieodzowne wsparcie kierowcy w nieprzewidzianych okolicznościach

Następny artykuł

Korzyści wynikające z zakupu samochodu u autoryzowanego dealera

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *