Kupujemy używaną Skodę Octavię. Na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać?
Jak wskazują statystyki, a także prosta obserwacja ulic, Skoda Octavia to jeden z najpopularniejszych samochodów w naszym kraju. Nieustannie cieszy się bardzo dużym wzięciem na rynku wtórnym. Na co zwracać uwagę, kupując używaną Skodę Octavia? Pewne części Skody Octavia są nieco słabsze, przez co warto przyjrzeć się, w jakim są stanie technicznym, zanim zdecydujemy się na zakup pojazdu. Ponadto warto mieć na uwadze, że Skoda Octavia występuje w wielu wersjach.
Jednostka napędowa i jej moc
Ma rację ten, kto twierdzi, że silnik to serce samochodu. Jak prezentuje się serce Skoda Octavia? Jak się okazuje – to zależy. Po pierwsze od rocznika pojazdu, po drugie od wybranej wersji. Najsłabsze silniki montowane w Skodach Octavia to jednostki napędowe o pojemności 1.4 l i 60 do 75 km. Natomiast najmocniejsze cechują się pojemnością 2 l i aż 115 km. Co więcej, producent wypuścił na rynek również wersję z silnikiem wysokoprężnym 1.9 SDI.
Części Skoda, które najszybciej ulegają awariom
Każdy samochód ma swoje słabości. Części Skoda, które najszybciej ulegają awariom, to między innymi niektóre elementy osprzętu silnika. Zwykle dosyć szybko trzeba wymieniać świece zapłonowe. Ponadto awaryjna jest też turbosprężarka. Do najlepszych podzespołów nie można zaliczyć zamontowanego w Skodzie Octavia wałka rozrządu.
Ponadto kierowcy sygnalizują awaryjność układu kierowniczego. Częstym zjawiskiem są przecieki przekładni kierowniczej. Niezbyt trwała jest też pompa wspomagania. Niefortunne położenie miski olejowej sprawia, że dość często ulega ona uszkodzeniom mechanicznym. Jak wskazują kierowcy, części Skoda Octavia, które należy wymienić wśród najbardziej awaryjnych, to również elementy elektroniki. Często już po kilku latach zdarzają się problemy z otwieraniem szyb czy z zamkiem elektrycznym.
Sprawdź, co kupujesz
Niewątpliwie wszystkie wymienione powyżej części warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie modelu Skoda Octavia. Jednak to nie wszystko, pojazd może posiadać również szereg innych uszkodzeń, dotyczących także innych podzespołów. Mogą to być konsekwencje awarii, naturalnej eksploatacji czy uszkodzenia podczas wypadku. Dlatego też zalecamy, aby przed zakupem Skody Octavia, czy dowolnego innego auta, udać się z samochodem do warsztatu na kompleksowy przegląd. Jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, z pewnością nie będzie sprzeciwiał się zbadaniu pojazdu. Z chęcią udowodni, że oferowany przez niego samochód jest godny polecenia.
Brak komentarzy