Leasing czy wynajem auta elektrycznego: co wybrać?

I w jednym, i w drugim przypadku użytkownik otrzymuje samochód elektryczny do dyspozycji, używa go na co dzień jak własnego, ale jednocześnie nie staje się jego właścicielem. Co zatem sprawia, że leasing i wynajem są nieco inną formą korzystania z auta? Jeśli myślisz o aucie elektrycznym dla rodziny lub firmy, ta wiedza na pewno Ci się przyda – sprawdź nasz krótki poradnik!
Chcesz szybko przetestować auto elektryczne? Wybierz najem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy to taki, w którym z samochodu korzysta się zazwyczaj nie dłużej niż przez miesiąc. Czy to wystarczy? Tak, jeśli auta elektrycznego potrzebujesz np.:
- w podróży;
- do zorganizowania przeprowadzki;
- do obsługi dodatkowych zamówień w firmie;
- aby wypróbować ten rodzaj pojazdów i przekonać się, jak się je prowadzi.
Warto pamiętać, że choć najem krótkoterminowy jest wygodną i szybką opcją (podpisywanie umowy wymaga minimum formalności), to wiążą się z tym pewne ograniczenia. Z samochodu elektrycznego można korzystać w ramach określonego limitu kilometrów – jego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Potrzebujesz auta na dłużej? Postaw na najem długoterminowy
Umowę najmu długoterminowego podpisuje się na okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zasady są proste – właściciel wypożycza klientowi samochód elektryczny, a ten zobowiązuje się do dokonywania comiesięcznych wpłat. Są one niższe, jeśli użytkownik wpłaci wkład własny.
Po zakończeniu okresu najmu samochód wraca do właściciela. W praktyce klienci decydują się wówczas najczęściej na wynajęcie innego, nowego modelu auta.
Zamierasz korzystać, a potem kupić? Leasing to rozwiązanie dla Ciebie!
Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, leasing i długoterminowy wynajem auta elektrycznego nie różnią się znacząco od siebie. Użytkownik może korzystać z pojazdu zgodnie z potrzebami, musi jedynie pamiętać o płaceniu firmie – właścicielowi auta określonej kwoty co miesiąc.
Na tym jednak podobieństwa się kończą. A jakie są różnice pomiędzy wynajmem a leasingiem długoterminowym?
- po zakończeniu leasingowania użytkownik może kupić używany samochód za niewielką kwotę (większość została już zapłacona w ratach leasingowych) – warto więc rozważyć opcję leasingu, gdy ma się w planach powiększenie floty o auta elektryczne;
- w przypadku najmu można kupić używany samochód, ale jest to droższe;
- umowa leasingowa jest zawierana wyłącznie na finansowanie samochodu, w przypadku wynajmu może obejmować inne elementy związane z jego eksploatacją (wówczas to właściciel płaci za ubezpieczenie, naprawy, przeglądy czy usługi assistance);
- w przypadku leasingu nie obowiązują limity kilometrów ani ograniczenia związane z wprowadzaniem zmian w samochodzie.
Być może nie wszyscy wiedzą, że leasing jest dostępny także dla osób prywatnych – to ważna informacja, bo jeszcze kilka lat temu z tej formy mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy. Zasady leasingu konsumenckiego są takie same jak w przypadku usług dla firm. Klient prywatny podpisuje z firmą leasingową umowę cywilnoprawną, w której zobowiązuje się do płatności w ratach. Po zakończeniu okresu leasingowania może wykupić auto elektryczne po atrakcyjnej cenie.
Brak komentarzy