Strona główna»Artykuły»Leasing czy wynajem auta elektrycznego: co wybrać?

Leasing czy wynajem auta elektrycznego: co wybrać?

I w jednym, i w drugim przypadku użytkownik otrzymuje samochód elektryczny do dyspozycji, używa go na co dzień jak własnego, ale jednocześnie nie staje się jego właścicielem. Co zatem sprawia, że leasing i wynajem są nieco inną formą korzystania z auta? Jeśli myślisz o aucie elektrycznym dla rodziny lub firmy, ta wiedza na pewno Ci się przyda – sprawdź nasz krótki poradnik!

Chcesz szybko przetestować auto elektryczne? Wybierz najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy to taki, w którym z samochodu korzysta się zazwyczaj nie dłużej niż przez miesiąc. Czy to wystarczy? Tak, jeśli auta elektrycznego potrzebujesz np.:

  • w podróży;
  • do zorganizowania przeprowadzki;
  • do obsługi dodatkowych zamówień w firmie;
  • aby wypróbować ten rodzaj pojazdów i przekonać się, jak się je prowadzi.

Warto pamiętać, że choć najem krótkoterminowy jest wygodną i szybką opcją (podpisywanie umowy wymaga minimum formalności), to wiążą się z tym pewne ograniczenia. Z samochodu elektrycznego można korzystać w ramach określonego limitu kilometrów – jego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Potrzebujesz auta na dłużej? Postaw na najem długoterminowy

Umowę najmu długoterminowego podpisuje się na okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zasady są proste – właściciel wypożycza klientowi samochód elektryczny, a ten zobowiązuje się do dokonywania comiesięcznych wpłat. Są one niższe, jeśli użytkownik wpłaci wkład własny.

Po zakończeniu okresu najmu samochód wraca do właściciela. W praktyce klienci decydują się wówczas najczęściej na wynajęcie innego, nowego modelu auta.

Zamierasz korzystać, a potem kupić? Leasing to rozwiązanie dla Ciebie!

Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, leasing i długoterminowy wynajem auta elektrycznego nie różnią się znacząco od siebie. Użytkownik może korzystać z pojazdu zgodnie z potrzebami, musi jedynie pamiętać o płaceniu firmie – właścicielowi auta określonej kwoty co miesiąc.

Na tym jednak podobieństwa się kończą. A jakie są różnice pomiędzy wynajmem a leasingiem długoterminowym?

  • po zakończeniu leasingowania użytkownik może kupić używany samochód za niewielką kwotę (większość została już zapłacona w ratach leasingowych) – warto więc rozważyć opcję leasingu, gdy ma się w planach powiększenie floty o auta elektryczne;
  • w przypadku najmu można kupić używany samochód, ale jest to droższe;
  • umowa leasingowa jest zawierana wyłącznie na finansowanie samochodu, w przypadku wynajmu może obejmować inne elementy związane z jego eksploatacją (wówczas to właściciel płaci za ubezpieczenie, naprawy, przeglądy czy usługi assistance);
  • w przypadku leasingu nie obowiązują limity kilometrów ani ograniczenia związane z wprowadzaniem zmian w samochodzie.

Być może nie wszyscy wiedzą, że leasing jest dostępny także dla osób prywatnych – to ważna informacja, bo jeszcze kilka lat temu z tej formy mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy. Zasady leasingu konsumenckiego są takie same jak w przypadku usług dla firm. Klient prywatny podpisuje z firmą leasingową umowę cywilnoprawną, w której zobowiązuje się do płatności w ratach. Po zakończeniu okresu leasingowania może wykupić auto elektryczne po atrakcyjnej cenie.

Poprzedni artykuł

Dlaczego samochody hybrydowe są dobrym wyborem dla rodzin?

Następny artykuł

Podróż w stylu i bezpieczeństwie - przewodnik po butach motocyklowych damskich i turystycznych

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *