Strona główna»Warsztat»Naprawa odprysku szyby samochodowej – kiedy jest możliwa?

Naprawa odprysku szyby samochodowej – kiedy jest możliwa?

Szyba czołowa w Twoim aucie ma pęknięcie? Niestety taka sytuacja może się zdarzyć nawet w nowych modelach pojazdów. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy spod kół samochodu jadącego przed Tobą zostanie wyrzucony drobny, ale twardy kamyk. Co możesz zrobić, by uniknąć wymiany szyby? Sprawdź, kiedy jej naprawa jest możliwa!

Dlaczego dochodzi do powstania odprysku na szybie?

Ogromna większość uszkodzeń powstaje na skutek uderzenia drobnych, ale twardych elementów o szybę czołową. Najczęściej dochodzi do tego, gdy jedziesz z dużą prędkością tuż za innym pojazdem. Poza tym do powstania pęknięć na szybie może dojść, gdy podróżujesz odcinkami remontowanymi i jedziesz zbyt blisko pojazdów ciężarowych, które obsługują prace. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spod ich kół czy z naczepy zostaną wyrzucone kamienie i trafią w Twoją szybę.

Wniosek? Zanim naprawa odprysku będzie w ogóle konieczna, warto pamiętać o zachowywaniu dystansu i ostrożności w momentach ryzyka. Na autostradzie czy drogach objętych remontami staraj się jeździć jak najdalej od ciężkich pojazdów typu autobus czy wywrotka.

Co zrobić, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby w aucie?

Najważniejsza jest szybka reakcja. Bagatelizowanie problemu może go jeszcze powiększyć, dlatego o wiele lepiej jest szybko podjąć odpowiednie kroki. Na szczęście naprawa odprysków na szybie jest możliwa dla większości przypadków, dzięki czemu unikniesz kosztownej wymiany. Co musisz zrobić, gdy do takiego uszkodzenia rzeczywiście dojdzie?

  1. Oceń rozmiar i lokalizację uszkodzenia.
  2. Nie bagatelizuj uszkodzenia i nie jeździj z uszkodzoną szybą.
  3. Wykonaj naprawę w renomowanym serwisie lub samodzielnie.

Dlaczego nie warto jeździć z uszkodzoną szybą?

Powodów jest kilka i wszystkie mają związek z finansami i bezpieczeństwem. Po pierwsze szybka naprawa odprysku zahamuje rozprzestrzenianie się problemu. Jeśli zbagatelizujesz odprysk na skutek dalszej jazdy i generowanych naprężeń, może dojść do rozchodzenia się uszkodzenia na kolejne części szyby. Zauważysz wtedy rozszerzającego się „pajączka”.

Po drugie pęknięcie na szybie czołowej stanowi niebezpieczeństwo dla pasażerów. Dlatego policja w trakcie rutynowej kontroli może wlepić kierującemu pojazdem mandat w wysokości nawet 500 zł. To zdecydowanie więcej niż naprawa odprysków na szybie w serwisie. Po trzecie miej świadomość, że zbyt rozległe uszkodzenie może uniemożliwiać regenerację. W takiej sytuacji konieczna może być wymiana elementu, a to niekiedy jet bardzo kosztowne.

Kiedy naprawa odprysku jest możliwa?

Istnieje kilka zasad, które określają, w jakich sytuacjach naprawa odprysków na szybie jest możliwa. Oto one:

  • Uszkodzenie jest niewielkie. Gdy pęknięcie ma kilka milimetrów i nie rozchodzi się na boki, naprawa jest możliwa.
  • Pęknięcie zlokalizowane jest w centralnej części szyby. Uszkodzenia bardzo blisko krawędzi eliminują szybę z naprawy. Istnieje wtedy bardzo duże ryzyko pęknięcia elementu do samej jego krawędzi, co drastycznie zmniejsza bezpieczeństwo.
  • Naprawa jest wykonywana krótko po powstaniu uszkodzenia. To ważne w kontekście zbierających się w pęknięciu zanieczyszczeń. Jeśli zwlekasz z naprawą, może dojść do sporego zabrudzenia szyby, co w konsekwencji uniemożliwi jej regenerację.

W jaki sposób wykonać naprawę odprysku na szybie?

Masz do wyboru dwie opcje – pierwsza z nich to samodzielne wykonanie regeneracji. W internecie i sklepach z częściami motoryzacyjnymi znajdziesz zestawy naprawcze, a ich cena to kilkadziesiąt złotych. Druga to pomoc renomowanego warsztatu samochodowego. Dlaczego to lepsza opcja? Przede wszystkim pracujący tam specjaliści doskonale wiedzą, co robią. Ich umiejętności pozwolą ocenić, jak najlepiej wykonać naprawę odprysku. Poza tym rezultat ma duże znaczenie dla późniejszego komfortu jazdy. Profesjonalna regeneracja szyby w większości przypadków jest tak skuteczna, że zapomnisz, gdzie było uszkodzenie.

Oczywiście decyzja o sposobie naprawy odprysku należy do Ciebie. Najważniejsze, żeby nie odkładać jej na później, bo pęknięcie z czasem będzie się tylko powiększać. Jeśli zdecydujesz się na regenerację szyby w warsztacie, postaw na sprawdzony i renomowany serwis.

Poprzedni artykuł

Wybieramy prezent dla kierowcy, który spodoba się każdemu motomaniakowi!

Następny artykuł

Finansowanie przyszłości: Leasing maszyn dla Twojej firmy

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *