Sprzęgła hydrokinetyczne – wady i zalety
Właściciele aut z automatyczną skrzynią biegów być może znają już pojęcia sprzęgło hydrokinetyczne. Ten niezwykle istotny element skrzyni biegów wpływa na płynność oraz dynamikę jazdy. Co warto wiedzieć o właściwościach sprzęgła hydrokinetycznego i jak o nie odpowiednio zadbać?
Sprzęgła hydrokinetyczne nie są nowym wynalazkiem. Zasada ich działania została opracowana w Niemczech w pierwszej połowie XX wieku. Niemniej do dziś wykorzystuje się sprzęgła hydrokinetyczne w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Warto zatem wiedzieć m.in. jak przebiega regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego.
Sprzęgło hydrokinetyczne – jak działa?
Kluczowym zagadnieniem w przypadku sprzęgła hydrokinetycznego jest wykorzystanie oleju w przenoszeniu momentu obrotowego z elementu czynnego w bierny. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje sprzęgła hydrokinetycznego:
- sprzęgło hydrokinetyczne o stałym wypełnieniu,
- sprzęgło hydrokinetyczne o zmiennym wypełnieniu.
Fizyczne zjawisko bezwładności cieczy jest tutaj niezwykle istotne dla prawidłowego działania okolic skrzyni biegów. Do najważniejszych funkcji sprzęgła hydrokinetycznego należy zapewnienie łagodnego rozruchu, zmniejszenie uderzeń momentu obrotowego, zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz tłumienie drgań. Niestety praktyki takie jak przeciąganie biegów sprawiają, że sprzęgło hydrokinetyczne nierzadko ulega awarii. Tymczasem zakup nowego sprzęgła hydrokinetycznego to nierzadko wydatek wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
Jak psują się sprzęgła hydrokinetyczne?
Znaczny koszt zakupu nowych sprzęgieł hydrokinetycznych sprawia, że większość właścicieli aut, w których zainstalowana jest automatyczna skrzynia biegów wybierają regenerację zamiast wymiany. Żeby jednak zabieg ten okazał się skuteczny, warto szybko reagować na pierwsze objawy usterki. Jak je rozpoznać? Najczęstsze symptomy awarii sprzęgła hydrokinetycznego to m.in.:
- wibracje podczas przyspieszania,
- szarpanie oraz falowanie podczas zmiany biegów,
- większe zużycie paliwa,
- nieregularne obroty silnika,
- przegrzewanie się skrzyni biegów,
- łagodny rozruch silnika zastępują szumy i hałasy.
Jak zadbać o właściwą regenerację? Przede wszystkim warto skierować się do fachowców z odpowiednim doświadczeniem. Takich znajdziemy na stronie https://www.sprzeglohydrokinetyczne.pl/, gdzie poznasz wszelkie szczegóły na temat naprawy sprzęgła. Część można wymontować i wysłać kurierem, a specjaliści od razu zajmą się naprawą. Warto też pamiętać, że dzięki regeneracji nie tylko oszczędzamy na wymianie części, ale również poprawiamy żywotność innych elementów, jak wał karbowy.
Brak komentarzy