Ubezpieczenie AC – kiedy jest tańsze?
Ubezpieczenie samochodowe AC jest najpopularniejszą, dobrowolną formą ochrony auta w Polsce. Korzystają z niego miliony kierowców, płacąc roczne składki w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Właściciele samochodów, którzy chcą objąć dodatkową ochroną swój pojazd, często poszukują opcji najtańszych. Kiedy jednak za AC zapłacimy mniej? Czy są czynniki, które wpływają na obniżenie składek?
Ubezpieczenie AC samochodu – zwane również autocasco – stanowi dodatkową formę ochrony finansowej pojazdu, której fakt posiadania jest w Polsce całkowicie dobrowolny. Oznacza to, że w przeciwieństwie do OC, nie musimy go wykupywać, by móc poruszać się samochodem. W związku z tym, że AC to opcja ekstra, towarzystwa ubezpieczeniowe mają wolną rękę, jeśli chodzi o projektowanie pakietów, w których znajdziemy listę zdarzeń, jakie obejmuje ochrona.
Generalnie AC ma służyć naprawie szkód, które powstały z uwagi na występowanie różnorodnych zdarzeń losowych. W związku z tym – w zależności od wykupionego pakietu – kierowcy mogą liczyć na pomoc finansową ubezpieczalni, gdy ich auto padnie ofiarą destrukcyjnych czynników pogodowych, aktów wandalizmu, kradzieży, działania dzikich zwierząt, wybuchu pożaru, itd.
Aby móc cieszyć się dodatkowym ubezpieczeniem w postaci AC, kierowcy często płacą wysokie stawki roczne. Można jednak płacić mniej – zwłaszcza, jeśli wiemy, w jakich przypadkach autocasco jest tańsze.
Co wpływa na cenę AC?
Podobnie do kalkulacji składek za OC – również przy AC ubezpieczyciele posiłkują się zbiorem informacji dotyczących kierowcy i ubezpieczanego samochodu.
Mowa tu o takich kwestiach jak: miejsce zamieszkania kierowcy, jego wiek, staż na drogach w roli kierowcy, historia aktywności drogowej, stan cywilny, wykonywany zawód, a także marka i model samochodu, rok jego produkcji czy pojemność silnika.
W przypadku AC lista ta jednak wydłuża się. Poza powyższymi danymi towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również między innymi poziom zabezpieczeń samochodu (np. przed kradzieżą), sposób przechowywania auta (np. czy jest on garażowany), a nawet to, ile warty jest pojazd.
W jakich przypadkach ubezpieczenie AC jest tańsze?
Kierowcy – poszukując najlepszych ofert – zwracają uwagę nie tylko na zakres obejmowania AC, ale również na jego cenę. Wiedząc, od czego jest ona zależna, możemy w prosty sposób wywnioskować, kiedy będziemy mogli liczyć na niższe składki.
Na dogodniejsze ceny mogą liczyć kierowcy starsi i bardziej doświadczeni oraz ci, którzy mieszkają w spokojnych okolicach i nie powodowali w przeszłości stłuczek czy kolizji. Lepsze finansowo oferty uzyskają również kierowcy posiadający bliską rodzinę – a więc małżonka i dzieci.
Jeśli chodzi o kwestie związane z samochodem – właściciele aut tańszych, acz niezbyt starych, będą mogli liczyć na korzystniejsze ceny. Jeśli auto dodatkowo posiada sprawdzony system przeciwkradzieżowy i przechowywany jest w suchym, bezpiecznym garażu, ostateczna cena AC będzie niższa.
Warto pamiętać, że cena AC uzależniona jest także od pakietu, jaki zdecydujemy się wykupić. Jeśli będzie on zawierał wiele przykładów zdarzeń, przed którymi ma chronić, cena z pewnością wzrośnie. Należy przy tym wiedzieć, że często ubezpieczyciele oferują zniżki na zakup pakietów łączonych, w których skład wchodzi AC i OC.
Nie bez znaczenia pozostaje jednak również zręczność właściciela pojazdu, czyli jego umiejętność do znalezienia najlepszej na rynku oferty. Tutaj jednak z pomocą ruszają nowoczesne narzędzia takie jak kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe dostępne w Internecie. Za ich sprawą możemy w szybki i prosty sposób przejrzeć dostępne na rynku oferty i wybrać tę najlepszą. Jedną z polecanych porównywarek jest Porówneo.
Brak komentarzy