12 faktów o marce Toyota, których możesz nie znać
Toyota to japoński koncern motoryzacyjny, który powstał w 1937 roku. Samochody tej marki są dziś używane przez kierowców na całym świecie. Przedstawiamy 12 mniej znanych faktów i ciekawostek o Toyocie.
Logo Toyoty i jego symboliczne znaczenie
Pierwszy projekt logotypu marki Toyota powstał w 1936 roku, kiedy widniał jeszcze na nim czerwony napis „Toyoda”. Został on zmieniony na „Toyota” w 1958 roku. Zmiana nie była przypadkowa, ponieważ słowo to w języku japońskim liczy osiem liter (o dwie mniej niż „Toyoda”), a liczba 8 jest uznawana przez Japończyków za symbol szczęścia i dobrobytu.
Od 1989 roku aż do dziś logo Toyoty tworzą 3 owalne kształty układające się w pierwszą literę marki, czyli „T” – 2 owale symbolizują zaufanie, a trzeci wskazuje na nieskończone możliwości.
Toyota najcenniejszą marką w branży motoryzacyjnej
Toyota znalazła się na pierwszej pozycji w rankingu Automotive Industry 2021 prowadzonym przez organizację Brand Finance. Jej wartość oszacowano na niespełna 59,5 miliarda dolarów. Japoński koncern został również sklasyfikowany na dwunastym miejscu pośród marek z wszystkich branż.
Samochody Toyoty wśród najczęściej kupowanych aut na świecie
Raport portalu focus2move.com pokazuje, że w 2020 roku Toyota sprzedała 6,52 miliona aut, a jej udział w rynku samochodowym wyniósł 8,5%. Najczęściej kupowanym pojazdem na świecie (1 134 262 egzemplarze) okazał się model Toyota Corolla, który jest dostępny w sprzedaży już od 1966 roku. Drugie miejsce w rankingu przypadło Toyocie RAV4 (971 516 samochodów), a szóste Toyocie Sedan Camry (592 648 aut), która została również najpopularniejszym SUV-em na świecie. Toyota Yaris (378 918 egzemplarzy) to natomiast drugi z najczęściej kupowanych aut osobowych z segmentu B – ustępuje jedynie Volkswagenowi Polo (426 565 aut).
Toyota znalazła się również w 2020 roku na pierwszym miejscu wśród najczęściej rejestrowanych samochodów w Polsce – dokonano w sumie 61 330 rejestracji, co stanowi 14,32% udziału w rynku. Druga pozycja wśród wszystkich pojazdów przypadła Toyocie Corolli (17 507 rejestracji), a trzecia Toyocie Yaris (15 379 rejestracji).
Toyota jedną z najczęściej leasingowanych marek w Polsce
Samochody japońskiego koncernu cieszą się sporą popularnością również wśród polskich przedsiębiorców. Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów dowodzą, że w 2020 roku drugim najczęściej leasingowanym samochodem osobowym była Toyota Corolla – popularniejszy okazał się jedynie leasing Skody Octavia. Na czwartej pozycji uplasowała się Toyota Yaris, na szóstej Toyota RAV4, a na dziewiątej Toyota C-HR.
Leasing Toyoty cieszy się tak dużym zainteresowaniem polskich firm głównie dlatego, że samochody tej marki uchodzą za bezawaryjne, wydajne, przyjazne ekologii, ekonomiczne w eksploatacji, a także nowocześnie wyposażone. Można bez trudu znaleźć części zamienne do popularnych aut Toyoty, a także sprzedać je na rynku wtórnym po wykupie z leasingu.
Toyota nie od razu produkowała samochody
Założyciel Toyoty Sakichi Toyoda rozpoczął w 1918 roku działalność biznesową od prowadzenia firmy z branży tekstylnej. Zasłynął wynalezieniem pierwszego w Japonii warsztatu tkackiego pracującego w sposób automatyczny. W 1933 roku jego syn Kiichiro Toyoda stworzył w przedsiębiorstwie Toyoda dział samochodowy, a w 1937 roku założył koncern Toyota Motor Company.
Marka z największą liczbą patentów
Toyota nie bez powodu jest uznawana za najbardziej innowacyjną markę na świecie. Od 2011 roku do 2020 roku zgłosiła niespełna 385 tysięcy patentów – dwa razy więcej niż druga w rankingu marka Hyundai (184 tysiące innowacji). Spora liczba wniosków patentowych (143 500) dotyczy elektrycznych samochodów.
Muzeum samochodów sportowych w Kolonii
W niemieckim ośrodku rozwojowym Toyota Motorsport GmbH znajduje się muzeum, w którym można podziwiać eksponaty najważniejszych w historii samochodów sportowych tej japońskiej marki. Są to pojazdy, którymi jeździli najlepsi kierowcy rajdowi, m.in. podczas wyścigów Le Mans czy Formuły 1. Dostęp do samochodów jest całkowicie swobodny – nie został ograniczony przez barierki ani szklane gabloty.
Pierwsze sprzęgło bez azbestu
Przez wiele lat przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej produkowały samochody ze sprzęgłem wykonanym z rakotwórczego materiału, jakim jest azbest. Kiedy jego negatywny wpływ na zdrowie został potwierdzony przez WHO, Toyota jako pierwsza marka na świecie zastosowała całkowicie pozbawioną azbestu przekładnię. W 1982 roku użyto w samochodzie Toyota Crown model S110 znacznie bezpieczniejszego tworzywa ceramicznego oraz węglików spiekanych.
Papamobile marki Toyota
7 października 2020 roku papież Franciszek otrzymał od Konferencji Episkopatu Japonii zaprojektowany w stylu papamobile samochód Toyota Mirai. Jego przekazanie miało miejsce podczas pielgrzymki papieża do Kraju Kwitnącej Wiśni. Pojazd ten ma ponad 5 metrów długości oraz 2,7 metrów wysokości, biały kolor, a także wychodzący ponad dach i odpowiednio osłonięty fotel na podwyższeniu. Samochód został wyposażony w bezemisyjny silnik elektryczny, który pozwala przejechać na jednym tankowaniu 500 kilometrów.
Miasto przyszłości Woven City
Nieopodal góry Fuji w Japonii ma powstać miasto Woven City, w którym zamieszkają pracownicy Toyoty, naukowcy oraz wybrani ochotnicy. Projekt autorstwa duńskiego architekta Bjarke Ingelsa zaprezentowano na początku 2020 roku podczas targów CES w Las Vegas. Będzie to nowoczesne miasto przyszłości, którego mieszkańcy zyskają możliwość korzystania z najnowszych technologii elektronicznych i urbanistycznych, w tym bezemisyjnych samochodów autonomicznych, inteligentnych domów czy odnawialnych źródeł energii. Powierzchnia tego eksperymentalnego miasta wyniesie 175 akrów.
Światowy rekord długości jazdy samochodem napędzanym wodorem
26 maja 2021 roku został ustanowiony rekord świata pod względem długości jazdy na jednym tankowaniu wodorem. Rekordzistą okazał się samochód Toyota Miray, który przejechał 1003 kilometry, wyruszając z francuskiej miejscowości Orly. Do testu zastosowano bezemisyjny wodór, którego spalanie nie powoduje wytwarzania żadnych toksycznych spalin. Średnie spalanie zostało oszacowane na 0,55 kg wodoru na 100 km.
Lider w segmencie samochodów hybrydowych
Marka Toyota jest uznawana za lidera w segmencie samochodów hybrydowych. Pierwszy pojazd z tego typu napędem, Toyota Prius, został wyprodukowany w 1997 roku jako sedan o długości 4,3 metra, spalający średnio niespełna 5 litrów na 100 km. W kolejnych latach wprowadzano na rynek następne modele z silnikiem hybrydowym, m.in. Toyota Prius+, Toyota RAV4 Hybrid, Toyota Auris Hybrid Touring Sports czy Toyota Yaris Hybrid. Do tej pory japoński koncern sprzedał auta hybrydowe w przeszło ośmiu milionach egzemplarzy.
1 Comment
Kiedyś toyota robiła niezawodne auta. Teraz każdy robi byle jak najtaniej.