Strona główna»Artykuły»Jakie przywileje ma zabytkowe auto?

Jakie przywileje ma zabytkowe auto?

Żółte tablice rejestracyjne to szereg przywilejów dla posiadaczy auta zabytkowego, ale także kilka obowiązków. Osoby, które są miłośnikami zabytkowej motoryzacji z pewnością wiedzą, że nowelizacja przepisów spowodowała, że do ewidencji aut zabytkowych będą wpisywane tylko pojazdy mające minimum 30 lat. W poniższym tekście dowiesz się, co dają żółte tablice rejestracyjne zabytkowego auta.

Co dają żółte tablice rejestracyjne?

Najpowszechniejszym przywilejem obejmującym auta zabytkowe jest tylko jednorazowy przegląd techniczny podczas rejestracji pojazdu. Oczywiście dotyczy to tylko samochodów, które nie są użytkowane do pracy zarobkowej. To oznacza, że jeśli masz klasyczne auto na żółtych tablicach i np. wynajmujesz je na śluby, nie możesz skorzystać z przywileju jednorazowego przeglądu technicznego.

Na ten moment przepisy wskazują na szereg innych korzyści, z których może skorzystać właściciel posiadający auto zabytkowe. Przywileje to także:

  • możliwość wykupienie preferencyjnej polisy OC ważnej tylko przez faktyczny okres użytkowania pojazdu,
  • w przypadku aut sprowadzanych z USA lub Japonii nie ma konieczności dokonywania zmian dostosowujących pojazd do przepisów w Polsce – oczywiście tylko po rejestracji auta na żółte tablice.

Czy jest jeszcze coś, co dają żółte tablice rejestracyjne? Tak. To prestiż, gdyż pojazdy zabytkowe zarejestrowane w ten sposób jeszcze mocniej przyciągają uwagę innych miłośników zabytkowej motoryzacji, a także zwykłych przechodniów.

A może chcesz dopiero zarejestrować auto zabytkowe? Przywileje czekają na Ciebie, o ile auto spełni warunki techniczne, które umożliwią jego zakwalifikowanie jako zabytek. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://garbus.pl/pl/n/40.

Przywileje aut zabytkowych a zmiany w przepisach

Od czasu do czasu zdarza się, że Ustawodawca zmienia przepisy dotyczące pojazdów zabytkowych. Taka sytuacja miała miejsce w tym roku, gdzie od lutego wprowadzono pewne zmiany zasad uznawania pojazdów za zabytkowe. Kilka z nich to:

  • wiek auta to co najmniej 30 lat,
  • od zakończenia produkcji musi minąć minimum 15 lat,
  • 75% pojazdu musi składać się z oryginalnych części,
  • auto nie powinno być wykorzystywane na co dzień zgodnie z jego docelowym przeznaczeniem.

Niestety, choć auto zabytkowe przywileje ma naprawdę ciekawe, to jednak są pewne kwestie, które ograniczają możliwość poruszania się takim samochodem po infrastrukturze drogowej. W przypadku większych miast stosowane są ograniczenia norm spalin, a więc wjazd benzynowym zabytkiem do ścisłego centrum będzie zabroniony.

Auto zabytkowe – przywileje i obowiązki. Podsumowanie

Właściciel antycznego auta może korzystać z licznych ułatwień. To jednak nie oznacza, że zabytkowy pojazd nie trzeba dbać. Kluczowa jest kondycja techniczna oraz wizualna, która powinna być zachowana w jak najlepszym stanie. Jeśli potrzebujesz oryginalnych części do swojego klasycznego samochodu, koniecznie złóż zamówienie w sklepie garbus.pl.

W jednym miejscu znajdziesz wszystkie niezbędne elementy silnikowe, karoserii i osprzętu do kultowych aut Volkswagena. Wiedząc, co dają żółte tablice rejestracyjne, naprawdę warto utrzymać zabytkowy pojazd w doskonałym stanie i korzystać, np. z preferencyjnych stawek OC.

Poprzedni artykuł

Samochód na abonament - świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Następny artykuł

Nowe technologie w samochodach marki Hyundai: Przyszłość mobilności w zasięgu ręki

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *