Strona główna»Biznes»Samochód na abonament – świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Samochód na abonament – świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Samochód na abonament zaczyna cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Dostępny zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych, stał się ciekawą alternatywą dla leasingu czy kredytu samochodowego. Sprawdźmy jakie korzyści płyną z wynajmu długoterminowy pojazdu oraz jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z tej usługi?

Co to jest auto na abonament?

Samochód na abonament to odpłatna usługa polegająca na długoterminowym wynajmie pojazdu. Opłata abonamentowa jest niezmienna i składa się z miesięcznych rat naliczanych za użytkowanie samochodu. Standardowa umowa najczęściej podpisywana jest na okres 12-36 miesięcy, choć zdarzają się umowy zawierane na dłuższy okres.

Przez cały okres umowy właścicielem samochodu jest firma wynajmująca, dlatego to właśnie ona ponosi wszelkie koszty takie jak rejestracja pojazdu, przeglądy i badania techniczne, wymiana opon sezonowych oraz ich przechowywanie, wynajem pojazdu zastępczego oraz ubezpieczenie.

Po zakończeniu umowy użytkownik ma kilka możliwości dotyczących dalszego użytkowania samochodu i:

  • może wykupić użytkowane auto na własność,
  • może zwrócić samochód, rezygnując z dalszej współpracy,
  • może wymienić pojazd na nowszy model, zawierając kolejną umowę z firmą wynajmującą,
  • może przedłużyć umowę na użytkowanie tego samego auta.

Kto może wynająć samochód na abonament?

Auto na abonament to praktyczne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców zarządzających liczną flotą pojazdów, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych, oraz osób fizycznych.

Forma finansowania pojazdu, jakim jest wynajem długoterminowy, staje się coraz bardziej popularna dla osób zarządzających firmami. To atrakcyjny sposób finansowania samochodu flotowego. Płatności mają formę stałych comiesięcznych rat, w których skład wchodzą niemal wszystkie koszty dotyczące użytkowania samochodu bez obowiązkowych opłat wstępnych. Ponadto przedsiębiorca, podobnie jak przypadku leasingu ma prawo do wliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu.

Aby, wynająć auto w należy spełnić kilka podstawowych warunków: być osobą pełnoletnią, mieć pozytywną historię kredytową, mieć stały dochód.

Procedura wynajmu samochodu na abonament

Wynajęcie samochodu w ramach abonamentu jest niezwykle proste, ponieważ formalności zredukowane są do minimum. Bardzo często wynajem samochodu odbywa się przez stronę internetową.

W zależności, czy usługa wynajmu samochodu przeznaczona jest dla przedsiębiorcy czy dla osoby prywatnej będą potrzebne nieco inne dokumenty.

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z usług wynajmu długoterminowego przy podpisaniu umowy muszą przedstawić następujące dokumenty:

  • dokument tożsamości,
  • NIP lub REGON przedsiębiorstwa,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej – w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • jeśli wynajmującym jest spółka – umowę spółki w formie aktu notarialnego wraz z aneksami,
  • prawo jazdy przedsiębiorcy oraz pracowników, którzy będą również użytkować pojazdy w ramach umowy.

Osoba fizyczna decydując się na wynajem długoterminowy, zobowiązana jest przedłożyć:

  • ważny dokument tożsamości,
  • prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdem przedstawionym w zawartej w umowie.

 

Odbiór auta

Wynajem długoterminowy – krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze do skorzystania z wynajmu długoterminowego auta jest wybór wypożyczalni. Przeglądając jej ofertę samochodów, oprócz typowych elementów takich jak marka i model auta, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak średnie spalanie, pojemność zbiornika paliwa, wielkość bagażnika czy ilość miejsc dla pasażerów. Kiedy już dokonamy konkretnego wyboru, czas na złożenie stosownego wniosku. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu i przedstawieniu wymaganych dokumentów można podpisać umowę wynajmu długoterminowego pojazdu. W umowie zawarte są wszystkie informacje dotyczące wynajętego samochodu, wysokość rat czy dodatkowych usług.

Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy na wynajem samochodu?

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie się z nią zapoznać i zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  1. Limit kilometrów

Niemal w każdej umowie zawarty jest limit kilometrów, jaki może przejechać samochód w danym okresie. Każde jego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

  1. Prowadzenie pojazdu przez innego kierowcę

W umowie może występować zapis, iż auto może być prowadzone tylko przez najemcę, czyli osobę, z którą podpisana została umowa. Jeśli za kierownicą zasiądzie inny kierowca, istnieje ryzyko nałożenia kary.

  1. Wyjazd za granicę

Z samochodu wypożyczonego długoterminowo można korzystać na terenie całej Polski, jednak w przypadku wyjazdu do innego kraju wymagane jest płatne pozwolenie. Nie dostosowanie się grozi karą w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych.

  1. Udział własny w szkodach

Wynajmując auto, ubezpieczenie OC chroni nas przed szkodami, które nie powstały z naszej winy. Oznacza to, że jeśli sprawcą zdarzenia jest wynajmujący, usługodawca może wymagać pokrycia części kosztów naprawy samochodu.

  1. Zwierzęta i palenie papierosów

Umowa może zabraniać przewozu zwierząt oraz palenia papierosów pod groźbą naliczenia dodatkowych opłat lub kary.

Minimum formalności

Samochód na abonament a inne formy finansowania samochodu

Alternatywą dla samochodu na abonament jest leasing samochodowy lub kredyt samochodowy.

Leasing operacyjny i wynajem długoterminowy to bardzo podobne do siebie formy finansowania. Największą różnicą, na jaką należy zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyborem pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem, jest wykup samochodu. W przypadku leasingu kolejne raty spłacają samochód, który po zakończeniu umowy można wykupić za niewielki procent jego wartości. Samochód na abonament przeznaczony jest dla osób, które po wygaśnięciu umowy nie są nastawieni na wykup samochodu, gdyż cena nabycia takiego samochodu zbliżona jest do kwoty zbliżonej do jego aktualnej wartości rynkowej. Atrakcyjną okazją do kupienia auta są aukcje poleasingowe, gdzie można nabyć samochody poleasingowe w świetnym stanie technicznym i wizualnym.

Kredyt samochodowy to usługa dedykowana klientom nastawionym tylko i wyłącznie z wkładem własnym oraz chęcią posiadania samochodu na własność po spłaceniu ostatniej raty. Wiąże się on również z większą liczbą formalności oraz dużym ryzykiem odrzucenia wniosku.

Ile kosztuje auto na abonament?

Na wysokość miesięcznej opłaty wpływa wiele czynników, do których należą między innymi: model wybranego auta, czas trwania umowy, wysokość opcjonalnego wkładu własnego czy dodatkowe pakiety usług. Trudno jest zatem podać, jak dokładnie wysoka może być miesięczna opłata, dlatego najlepiej skonsultować się z pracownikiem wybranej firmy.

Podsumowanie

Abonament to usługa, w której formalności zredukowane są do minimum. Możesz jeździć nowym samochodem, ponosząc jedynie koszty miesięcznej opłaty. Decydując się na wynajem auta, masz pewność, że otrzymasz samochód sprawny w doskonałym stanie technicznym, a w przypadku jego awarii wybierasz samochód zastępczy, by móc dalej cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Poprzedni artykuł

Cena a jakość - jak kupować części zamienne do samochodów ciężarowych?

Następny artykuł

Jakie przywileje ma zabytkowe auto?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *