Strona główna»Warsztat»Kiedy warto wybierać oryginalne części samochodowe?

Kiedy warto wybierać oryginalne części samochodowe?

Eksploatując samochód, co jakiś czas trzeba wymieniać w nim części eksploatacyjne. Kierowcy stają wówczas przed wyborem – inwestować w części oryginalne, czy może jednak wybrać tańsze zamienniki?

Samochód, jak każde inne urządzenie, w toku eksploatacji się zużywa, poszczególne jego elementy mogą też ulec usterce lub uszkodzeniu. Wymiana części co jakiś czas jest zatem niezbędna. Na rynku dostępne są oryginalne części samochodowe, czyli zaprojektowane i wyprodukowane przez producenta danego modelu samochodu i dokładnie do niego dostosowane, a także zamienniki, zaprojektowane i wyprodukowane przez innych producentów. Te drugie kuszą znacznie niższymi cenami, są jednak sytuacje, kiedy zdecydowanie warto dopłacić do produktów oryginalnych.

Części oryginalne kontra zamienniki

Poszukując części do swojego samochodu, pamiętać trzeba, że oryginalne podzespoły zaprojektowane zostały z myślą o konkretnym modelu auta. Ich zastosowanie przekładana się więc nie tylko na sprawniejsze funkcjonowanie pojazdu – a co za tym idzie, na bezpieczeństwo jazdy – ale też na ich trwałość. Wynika to z tego, że części oryginalne wykonane są z odpowiedniej jakości materiałów, toteż cechują się wyższą niż w przypadku zamienników odpornością oraz wytrzymałością na zużycie. Oryginalne części mają również identyczne parametry jak te, które są stosowane w samochodach w momencie produkcji, dzięki czemu zapewniają optymalne warunki pracy pojazdu.

Z jakością zamienników tymczasem różnie bywa. Może ona być porównywalna z częściami oryginalnymi, jak również znacznie niższa (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku najtańszych produktów). Z reguły powoduje to konieczność ich częstszej niż w przypadku elementów oryginalnych wymiany lub nie do końca prawidłowego funkcjonowania innego mechanizmu – zależnego od zamiennika.

Ważną kwestią przy zakupie części jest ich gwarancja. W przypadku elementów oryginalnych jej okres jest z reguły dłuższy niż przy zamiennikach.

Oryginalne części samochodowe – korzyści ze stosowania

O najważniejszej korzyści z wybory oryginalnych części samochodowych już wspomniano – jest nią bezpieczne i komfortowe podróżowanie samochodem. Lista zalet „oryginałów” na tym się oczywiście nie kończy. Zaliczają się do niej:

1) Idealne dopasowanie do konkretnego pojazdu – oryginalne części zaprojektowane zostały specjalnie na potrzeby konkretnego modelu i dostosowane do wszelkich wymagań jego producenta. Przekłada się to nie tylko na ich optymalną trwałość i dłuższą żywotności podzespołu, ale też na ich łatwiejszą instalację.

2) Jakość – jak wspomniano wyżej, oryginalne części zamienne wykonane są z materiałów o wyższej jakości niż zamienniki, dzięki czemu są znacznie trwalsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska. Ryzyko ich szybkiego zużycia lub awarii jest znacznie niższe od zamienników. Co ważne, w przypadku samochodów nowszych lub drogich stosowanie części oryginalnych jest konieczne do zachowania gwarancji od producenta.

3) Gwarancja – oryginalne części samochodowe objęte są gwarancją. W wypadku zatem wystąpienia jakichkolwiek problemów, producent będzie musiał zareagować na reklamację lub zwrot.

4) Bezpieczeństwo wynikające z dopasowania oryginalnej części do danego modelu samochodowego oraz spełnienia wymogów jego producenta.

5) Zachowanie wartości pojazdu – stosowanie części oryginalnych może zwiększyć wartość auta, ponieważ jeśli został on utrzymany w oryginalnym stanie, a wszystkie jego części są wiadomego pochodzenia, potencjalni nabywcy będą nim bardziej zainteresowani i skłonni wyłożyć wyższą kwotę. Koszta zakupu oryginalnych części samochodowych mogą więc częściowo zwrócić się przy jego odsprzedaży.

Podsumowując, oryginalne części samochodowe warto wybierać, jeśli zależy nam na bezawaryjnym i bezpiecznym eksploatowaniu auta. Są one świetną inwestycją zwłaszcza w przypadku pojazdów nowszych i drogich, ale tak naprawdę pozytywnie przekładają się na funkcjonowanie każdego samochodu.

Poprzedni artykuł

Wyciągarka samochodowa – niezbędny element podczas jazdy terenowej

Następny artykuł

Wyjazd samochodem w góry zimą. Jak się przygotować?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *