Strona główna»Artykuły»Na czym polega i kiedy potrzebna jest legalizacja tachografu?

Na czym polega i kiedy potrzebna jest legalizacja tachografu?

Aby spełnić warunki określone w przepisach prawnych, użytkownicy tachografów powinny poddawać je legalizacji. Na czym ona polega i dlaczego jest potrzebna? Jak często i w jakich sytuacjach trzeba odwiedzić serwis tachografów, w celu wykonania legalizacji? Sprawdzamy!

Czym jest tachograf?

Warto  zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest tachograf. Mowa o urządzeniu, które monitoruje podróż ciężarówki, zapisując istotne dane jej dotyczące. Tachograf zbiera między innymi informacje o liczbie przebytych kilometrów, postojach, przerwach i wiele innych. Ponadto w tachografie zapisane są dane pojazdu, takie jak numer rejestracyjny, a także dane kierowcy lub kierowców, jeśli dana ciężarówka jest użytkowana przez kilka osób.

Warto wskazać, że istnieją dwa główne rodzaje tachografów. Starszy model to tachograf ręczny. Dzisiaj jednak częściej wykorzystywany jest tachograf cyfrowy. Jest to urządzenie nowocześniejszego, wygodniejsze w użyciu. Do pewnego stopnia działa automatycznie. Tachograf cyfrowy wymaga kalibracji, czyli ustawienia odpowiednich parametrów i wprowadzenia danych. Czynność tę wykonuje serwis tachografów.

Serwis tachografów wykonujący legalizację sprzętu

Przechodząc do sedna artykułu, wyjaśnimy, w jaki sposób serwis tachografów wykonuje ich legalizację. Jak już wcześniej wspomniano, tachograf cyfrowy poddawany jest kalibracji. Ma to miejsce podczas instalacji sprzętu. Natomiast legalizacja tachografu to nic innego jak potwierdzenie właściwej kalibracji. Zadanie polega na sprawdzeniu ustawień i parametrów oraz ich zgodności z rzeczywistością.

Serwis tachografów

Kiedy należy zalegalizować tachograf cyfrowy?

Przepisy nakazują, aby legalizacja tachografu nastąpiła w okresie do 14 dni od zakupu pojazdu ciężarowego o masie całkowitej powyżej 3.5 tony. Warto mieć na uwadze, że obowiązek dotyczy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Jednak to nie jedyna sytuacja, w której serwis tachografów wykonuje legalizację.

Ma to miejsce także w przypadku, gdy tachograf nie działa poprawnie. Co należy wtedy zrobić? Pierwszym miejscem, do którego powinno się udać, jest serwis tachografów. Wykonuje on naprawę, następnie jeśli to konieczne, dokonuje kolejnej kalibracji. W kolejnym kroku sprawdza poprawność danych i ustawień, dokonując tym samym legalizacji tachografu. Legalizacja jest też konieczna w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu oraz wymiany opon. Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie ma miejsca, tachograf wystarczy poddawać legalizacji raz na dwa lata.

Poprzedni artykuł

Co kupić majsterkowiczowi? Pomysły na prezenty

Następny artykuł

Znaki drogowe kierunku i miejscowości – zastosowania i miejsca montażu

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.