Narzędzia warsztatowe
Wybór odpowiednich narzędzi może być nie lada wyzwaniem, zarówno jeśli jesteś właścicielem profesjonalnego warsztatu, jak i domową złotą rączką. Jakie kupić narzędzia do warsztatu i których nie może tutaj zabraknąć, na co zwracać szczególną uwagę i czego unikać podczas zakupów? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.
Narzędzia pneumatyczne – podstawa każdego warsztatu
Spośród wszystkich narzędzi do warsztatu, coraz większą popularnością cieszy się ich jedna grupa – narzędzia pneumatyczne. Ich metoda działania jest bardzo prosta – za pomocą kompresora lub sprężarki dostarczane jest do nich sprężone powietrze. Przepływające przez nie powietrze wprawia mechanizm silnika w ruch, umożliwiając pracę danego narzędzia. Przekłada się to na znacznie mniejszą siłę, którą musi włożyć użytkownik, by wykonać pracę.
Wśród tego typu sprzętu najpopularniejsze są wkrętarki pneumatyczne i różnego rodzaju pistolety do przedmuchiwania i natryskiwania. Coraz częściej wypierają one także inne narzędzia warsztatowe – wiertarki, wyrzynarki czy szlifierki kątowe. Urządzenia pneumatyczne są też zdecydowanie lżejsze od typowych elektronarzędzi (szczególnie tych wyposażonych w akumulator), a przez swoją prostszą budowę rzadziej też ulegają awariom. Choć są niewątpliwie domeną profesjonalnych firm, coraz częściej także trafiają do przydomowych warsztatów majsterkowiczów.
Młotek, zestaw kluczy i latarka – bo narzędzia elektryczne to nie wszystko!
Wszelkie elektronarzędzia czy przytoczone wyżej odpowiedniki pneumatyczne znacząco ułatwiają pracę profesjonalnych warsztatów. Nie oznacza to jednak, że ich klasyczne wersje odeszły do lamusa – wręcz przeciwnie! Profesjonalne narzędzia ręczne to w dalszym ciągu podstawowe wyposażenie każdego zakładu zajmującego się naprawami.
Jeśli chodzi o ręczne narzędzia warsztatowe, na uwagę zasługują między innymi:
- Młotek – trudno bez niego wyobrazić sobie jakiekolwiek prace w domu, a co dopiero w profesjonalnym warsztacie. Wykorzystywany jest do obróbki innego materiału, uderzania w inne narzędzia czy po prostu do wbijania gwoździ. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów młotków, dlatego należy dobrać go do odpowiedniego zastosowania – wbijanie gwoździ za pomocą gumowej wersji to kiepski pomysł!
- Odpowiednie oświetlenie. Latarki ręczne, halogenowe lampy wolnostojące czy latarki czołowe – wszystko to powinno być obowiązkowym wyposażeniem każdego warsztatu. Bez odpowiedniego oświetlenia trudno jest prowadzić jakiekolwiek prace – a latarka w smartfonie, choć użyteczna, ma swoje ograniczenia;
- Klucze i narzędzia. Zestawy zawierające klucze do konkretnych typów śrub, komplety nasadek czy kompletne zestawy w walizkach, zawierające szerokie spektrum różnorakich narzędzi. Tu wybór zależy oczywiście od typu warsztatu, w którym będą one wykorzystywane – innych narzędzi potrzebował będzie mechanik samochodowy, innych z kolei serwis rowerowy.
Powyższe opcje nie wyczerpują oczywiście tematu, gdyż użytecznych narzędzi jest całe mnóstwo. W każdym warsztacie przydadzą się także profesjonalne narzędzia pomiarowe, takie jak kątowniki czy poziomice. Mechanicy samochodowi z kolei docenią narzędzia dynamometryczne, za których sprawą będą mogli łatwo i precyzyjnie dokręcać śruby, bez ryzyka przekręcenia gwintu. Te i inne narzędzia warsztatowe dostępne są w sklepie internetowym https://narzedziowy24.eu/.
Brak komentarzy