Otrzymałeś odszkodowanie z OC sprawcy? Czeka na Ciebie dopłata
Jeśli miałeś wypadek lub stłuczkę z winy innego kierowcy, a od wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania nie minęły jeszcze 3 lata? Nadal możesz otrzymać dopłatę! To nawet kilka tysięcy złotych.
Dla kogo dopłaty do odszkodowań?
Dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy mogą otrzymać właściciele uszkodzonych pojazdów jeśli:
- od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły jeszcze 3 lata,
- kosztorys naprawy pojazdu przedstawiony przez firmę ubezpieczeniową zawiera zaniżenia,
- nie została zawarta ugoda z towarzystwem ubezpieczeniowym.
O dopłatę można się ubiegać nawet, jeśli samochód nie został naprawiony czy został już sprzedany.
Ile można otrzymać?
Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, dlatego trudno określić, ile można otrzymać w ramach dopłaty do odszkodowania. Oczywiście wiele zależy od tego, jakiego rodzaju były uszkodzenia na pojeździe, jaki to jest model i rocznik pojazdu oraz jakie nieprawidłowości zawiera dany kosztorys naprawy pojazdu.
Kosztorys to najważniejszy dokument, jeśli chodzi o procedurę dopłaty. To na jego podstawie jest obliczana kwotę dopłaty. Najczęściej na kosztorysie pojawiają się takie nieprawidłowości jak: części zamienne zamiast oryginalnych, zbyt niskie stawki za robociznę, niewystarczająca ilość materiałów do lakierowania, czy zaniżanie wartości pojazdu.
Jak otrzymać dopłatę?
Procedura dopłaty do odszkodowania jest prostsza i krótka niż likwidacja szkody z OC sprawcy. Wystarczy przesłać do nas kosztorys naprawy pojazdu oraz decyzje ubezpieczyciela, a my w ciągu 48 godzin wykonamy bezpłatną analizę sprawy. W przypadku wykrycia zaniżeń przedstawimy możliwie najwyższą ofertę dopłaty. Pieniądze trafiają na wskazane przez klienta konto bankowe w ciągu max. kilku dni – wyjaśnia Joanna z totwojakasa.pl.
Weryfikacją wyceny szkody zajmują się doświadczeni rzeczoznawcy samochodowi. Analiza oprócz tego, że jest bezpłatna to i także nie jest zobowiązująca.
Jeśli zaakceptujesz ofertę dopłaty, to pozostają tylko niezbędne formalności – zawarcie umowy cesji wierzytelności. Na tej podstawie firma odszkodowawcza wypłaci Tobie uzgodnioną kwotę, a później będzie walczyć prawdopodobnie na drodze sądowej z ubezpieczycielem. To oznacza, że ryzyko przegrania sprawy o wyższe odszkodowanie bierze na siebie firma wypłacająca dopłatę. Jeśli przegra z towarzystwem ubezpieczeniowym, Ty nie będziesz zobowiązany do zwrotu dopłaty. Taka procedura jest określana często jako skup odszkodowań.
Co jeszcze oprócz odszkodowania za szkodę na pojeździe?
Niestety nadal niewielu poszkodowanych zna swoje prawa i wie, że z OC sprawcy może uzyskać inne świadczenia. Takim przykładem odszkodowania, o którym słyszała tylko garstka osób poszkodowanych jest odszkodowanie za utratę wartości handlowej. Choć ubezpieczyciele powinni o tym informować, to zdarza się to bardzo rzadko – mówi Joanna z totwojakasa.pl.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku samochodu zastępczego. Nadal niewielu kierowców domaga się od ubezpieczyciela sprawcy zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego.
Brak komentarzy