Czy dostanę kredyt na samochód?
Kierowcy, którzy planują zakup własnego auta, potwierdzają, że własne oszczędności najczęściej nie pozwalają im na realizację tego celu. Większość z nich stara się więc o zewnętrzne wsparcie finansowe. Oprócz pożyczek od rodziny czy znajomych popularną opcją jest zaciągnięcie kredytu samochodowego. Poznaj szczegóły dotyczące tego zobowiązania.
Czym jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że kredytobiorca musi określić cel, który chce zrealizować ze środków otrzymanych od banku. Chociaż niektórzy mogą traktować to jako ograniczenie, dla innych będzie wiązać się z szeregiem korzyści. Cel, czyli w tym przypadku samochód albo inny pojazd mechaniczny staje się dodatkowym zabezpieczeniem takiego kredytu. To dlatego banki udzielają takie kredyty na preferencyjnych warunkach – znacznie spada przecież ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy.
Co ciekawe, kredyt samochodowy można zaciągnąć na pojazd zupełnie nowy, ale też z rynku wtórnego. Może pochodzić z komisu, od dealera albo prywatnego właściciela. Dokumentem potwierdzającym zakup jest rachunek albo umowa kupna-sprzedaży. Istotne jest to, że kredytobiorca staje się od razu właścicielem takiego auta.
Kto może się starać o kredyt na samochód?
O kredyt na samochód może starać się każda pełnoletnia osoba, która wykazuje stały dochód o określonej wysokości. Tak jak w przypadku innego rodzaju zobowiązań kredytowych i tutaj banki wyliczają zdolność kredytową. Kredytobiorca może jednak liczyć na łagodne potraktowanie – jak wspomnieliśmy, już samo auto staje się zabezpieczeniem kredytu, do tego klient może wnieść wkład własny, przez co staje się o wiele bardziej wiarygodny dla instytucji bankowej.
Warto wspomnieć, że o kredyt samochodowy może starać się każda osoba, która generuje dochód. Nie musi ona posiadać prawa jazdy. Auto staje się jej własnością, więc może nim dowolnie dysponować, w tym wypożyczać czy udostępniać nieodpłatnie osobom trzecim. Kredyt samochodowy jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku rozwoju firmowej floty aut.
Jak banki wyliczają zdolność kredytową?
Podstawą są generowane dochody. Te mogą być udokumentowane na podstawie różnego rodzaju umów. Banki akceptują źródła dochodu z tytułu umowy o pracę, o dzieło, zlecenie, ale też z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Akceptowane są także świadczenia z tytułu reny albo emerytury. Zdolność kredytowa wyliczona może być na podstawie innych źródeł dochodu, na przykład stałego wynajmu nieruchomości.
Zalety kredytu samochodowego
Osoby, które chcą starać się o kredyt samochodowy, powinny w pierwszej kolejności porównać oferty różnych banków. Niektóre oferują naprawdę korzystne rozwiązania. Banki dają swoim klientom cały pakiet bonusów. Kredyt na samochód jest nie tylko tani. Kredytobiorca otrzymuje również ubezpieczenie pojazdu w atrakcyjnej cenie, może też liczyć na rabaty w serwisie czy na stacjach benzynowych.
Brak komentarzy