Strona główna»Artykuły»Jak historia kierowcy wpływa na składkę ubezpieczenia samochodowego?

Jak historia kierowcy wpływa na składkę ubezpieczenia samochodowego?

Na ceny ubezpieczeń OC i AC ma wpływ wiele czynników. Dla firm ubezpieczeniowych ważna jest nie tylko bezkolizyjna jazda, ale i na przykład wiek kierowcy, model i marka samochodu lub liczba punktów karnych, jakie otrzymał właściciel samochodu. Sprawdź, od czego zależy wysokość OC.

Od czego zależy wysokość OC?

Na wysokość składki OC wpływają m.in. staż kierowcy, wiek właściciela, parametry pojazdu oraz historia szkodowości. Klienci, którzy mogą poszczycić się bezkolizyjną jazdą, otrzymają lepsze oferty niż ci, którym wcześniej zdarzały się wypadki.

Jak historia kierowcy wpływa na wysokość składki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze oceniają klientów pod względem ich zachowań na drodze. Za bezszkodową jazdę przysługują zniżki, które różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Niestety, spowodowanie kolizji lub wypadku łączy się z utratą danej obniżki. Pamiętaj, że najlepiej dopasowanych porad udzielą ci konsultacji z biur ubezpieczeń. Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie auta w Krakowie, skorzystaj na przykład z oferty biura Prominent, które oferuje najtańsze ubezpieczenia i profesjonalną pomoc.

Czy punkty karne wpływają na wysokość OC?

Od 2022 roku wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia jest ściśle powiązana z liczbą punktów karnych danego kierowcy. Wyższe opłaty obowiązują nie tylko osoby, które spowodowały kolizje, ale również te, które otrzymywały mandaty i punkty karne za wykroczenia drogowe jak np. przekroczenie dozwolonej prędkości. Ubezpieczyciele mają wgląd do centralnej ewidencji kierowców w zakresie m.in. liczby punktów karnych, informacji o naruszeniu przepisów oraz danych pojazdu, którym popełniono wykroczenie.

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę OC?

Kierowcy z większym stażem mają zdecydowanie większą szansę na zakupy tańszej polisy. Brak doświadczenia często łączy się z większym ryzykiem spowodowania kolizji na drodze. Osoby, które otrzymały prawo jazdy zaledwie kilka lat temu, mają mniejszą szansę na pochwalenie się bezpieczną jazdą niż ci, którzy jeżdżą kilkanaście lat lub nawet dłużej.

Czy model samochodu i pojemność silnika zmieniają wysokość OC?

Właściciele samochodów o dużej pojemności silnika muszą liczyć się z większymi składami OC. Z tego powodu młodym kierowcom odradza się zakup takich aut. Moc silnika nie jest aż tak znaczącym czynnikiem, jak jego pojemność. Dla wielu ubezpieczycieli istotne są również model i marka samochodu, jego rok produkcji, a nawet miejsce, w którym będzie na co dzień parkowany.

Brak historii ubezpieczenia a cena OC

Koszty składek wzrastają w przypadku kierowców, którzy nie mają jeszcze historii ubezpieczenia. Z kolei im dłuższa historia, tym niższa cena OC. Składki maleją nawet trzykrotnie w przeciągu pierwszych 10 lat od dnia otrzymania prawa jazdy. Na szczęście każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy znacznie wpływa na obniżenie cen w kolejnych latach.

Jak młodzi kierowcy mogą obniżyć składki OC?

Najpopularniejszym sposobem na obniżenie początkowej wysokiej składki OC jest dzielenie własności samochodu z doświadczonym kierowcą, który ma już na swoim koncie zniżki. Dzięki dopisaniu do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który może pochwalić się wieloletnią, bezpieczną jazdą młodzi kierowcy mogą sporo zaoszczędzić.

Czy historia kierowcy wpływa na wysokość składek AC?

Autocasco (w skrócie AC) to dobrowolne ubezpieczanie pojazdów mechanicznych. Zabezpiecza klientów finansowo w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu czy jego części wyposażenia, powstałych w wyniku zdarzeń losowych albo spowodowanych przez osoby trzecie.

Cena AC, podobnie jak OC, uzależniona jest od historii kierowcy. Młodzi właściciele pojazdów, którzy otrzymali prawo jazdy niedawno, będą płacić wyższe składki. Oczywiście wraz z wiekiem i zdobywaniem doświadczenia za kółkiem, ceny będą spadać. Istotna jest również historia szkodowości. Zasada jest prosta – jeżeli kierowca nie powoduje wypadków, otrzymuje znacznie atrakcyjniejsze oferty. Bezkolizyjna jazda opłaca się przy każdym modelu ubezpieczeń samochodu.

Poprzedni artykuł

Jak działa samochód? – zasada pracy jednostki napędowej oraz formy jej zasilania

Następny artykuł

Systemy opłat drogowych w Europie – praktyczne wskazówki

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *